دیتا استادیو-پلتفرم فریلنسری دیجیتال مارکتینگ بومران

گوگل دیتا استودیو برای آنالیز سایت

گوگل دیتا استودیو Google Data Studio ابزاری است که توسط گوگل برای ساماندهی اطلاعات کسب و کارهای دیجیتال معرفی شده است.  همان طور که می‌دانید حجم اطلاعات به دست آمده از تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ یک کسب و کار بسیار گسترده است. ساماندهی اطلاعات و ارائه آنها به صورت یک گزارش قابل فهم برای سایر اعضای گروه کار چندان ساده‌ای نیست.برای استخدام دورکاری نیز میتوانید با بومران همراه باشید.

ابزاری مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل ادز برای به دست آوردن اطلاعات در مورد کمپین‌های تبلیغاتی و فعالیت‌های دیجیتال بسیار مفید هستند. اما با نتایج به دست آمده از این ابزار گزارش قابل فهمی بدست نمی‌آید. به عبارت دیگر اطلاعات بدست آمده از این ابزارها نیاز به تجزیه و تحلیل دارند.  از همین رو برای ساده سازی اطلاعات به دست آمده و مشاهده آنها به صورت یک گزارش قابل فهم گوگل ابزار دیتا استادیو را پیشنهاد می‌دهد.

در این مقاله در مورد این ابزار و مزایای آن صحبت می‌کنیم.

 گوگل دیتا استودیو چیست؟

گوگل دیتا استودیو  Google Data Studio یک ابزار رایگان ارائه شده توسط گوگل است که برای تجسم داده‌ها به کار می‌رود. به کمک این ابزار می‌توانید گزارش‌های قابل درک برای بخش‌های مختلف کسب و کارتان تهیه کنید.

مهمترین مزیت این نرم‌افزار سهولت در استفاده از آن است. به علاوه شما می‌توانید به سادگی گزارش‌های تهیه شده در این نرم‌افزار را زمان بندی کرده و با سایر افراد مورد نظر خود به اشتراک بگذارید.

از این ابزار برای دنبال کردن شاخص‌های عملکرد حیاتی برای یک کسب و کار، بررسی ترندهای بوجود آمده  و مقایسه میان داده‌ها در یک دوره زمانی مشخص استفاده می‌شود.

دیتا استادیو این قابلیت را دارد که از ۱۲منبع مختلف اطلاعات کسب کند، که معمولاً گوگل آنالیتیکس از اصلی‌ترین آنهاست..برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

 استفاده از دیتا استودیو چه مزایایی دارد؟

استفاده از گوگل دیتا استودیو می‌تواند ویژگی‌های منحصر به فردی را در دسترس شما قرار دهد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

  •  اتصال مستقیم داده‌ها و دسترسی به بیش از ۲۲۰  کانکتور
  •  کنترل کامل بر روی گزارشات ارائه شده و امکان شخصی سازی آن ها بر اساس نیاز شما برای مثال شما می‌توانید تعداد صفحات یا نمودارهای مدنظر خود را اضافه کنید.
  •  امکان کنترل های پویا یا داینامیک با فیلترهای مختلف گزارش و صفحات
  •  داشتن فرمول‌های پیشرفته کاربردی برای محاسبه پارامترها و فیلدهای مختلف

در ادامه در مورد تعدادی از این ویژگی‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم.در سایت فریلنسری بومران میتوانید آنالیز سایت خود را به فریلنسرها بسپارید.

اتصال مستقیم داده‌ها

گوگل دیتا استودیو می‌تواند به بیش از ۲۰۰ منبع اطلاعاتی متصل شود که بر اساس نیاز شما برای یک دوره زمانی مشخص می توان آن را در نظر گرفت.

جمع آوری اطلاعات به صورت آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که رنج‌های مختلفی از اطلاعات را بر اساس نیاز خود انتخاب کرده و از آنها استفاده کنید. اما اگر این جمع‌آوری به صورت مستقیم و در همه‌ی زمان‌ها اتفاق افتد شما رنج مشخصی از اطلاعات را در یک بازه زمانی مشخص در دسترس خواهید داشت. به علاوه می‌توانید اطلاعات مربوط به چند منبع مختلف را در یک گزارش جمع آوری کنید. با اهمیت آنالیز وب سایت آشنا شوید.

 قابلیت شخصی سازی گزارش‌ها

دیتا استودیو این امکان را به شما می‌دهد که صفحات، نمودارها و جداول را بر حسب نیاز خود اضافه کنید. بر این اساس شما می‌توانید  گزارشی تناسب با نیاز کسب و کار خود به صورت شخصی‌سازی شده داشته باشید.  به علاوه داشبورد گوگل استودیواین ویژگی را دارد که توسط شما طراحی شود. با استفاده از رنگ‌های مختلف مشتریان خود را به صورت جداگانه بر روی داشبورد دسته‌بندی کنید. حتی قالب‌های  به کار برده شده در صفحه داشبورد دیتا استادیو نیز با انتخاب شما قابل تغییر است و شما می‌توانید حتی از قالب‌های شخصی استفاده کنید. چیدمان صفحات و اندازه آنها نیز توسط شما قابل تغییر و اصلاح می‌باشد.

دیتا استودیو انواع مختلف نمودارها را به شما پیشنهاد می دهد. برای مثال نمودارهای ستونی و نمودار های خطی از جمله این نمودارها هستند. به علاوه ارائه اطلاعات به صورت نقشه نیز یکی از قابلیت های جذاب این ابزار است.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

 امکان کنترل پویا یا داینامیک

یکی از دلایل محبوبیت گوگل دیتا استودیو ویژگی کنترل پویای آن است. به کمک این ویژگی  بدون نیاز به بروزرسانی تنظیمات گزارش می‌توانید کنترل های پویا را وارد کنید به این ترتیب بینندگان این گزارش می توانند  محتوای مورد نظر را بر اساس تاریخ یا ابعاد مورد نظر خود فیلتر کنند.

شما این توانایی را خواهید داشت که در هر زمانی فیلترهای ایجاد شده را حذف کرده و یا فیلتر جدید بر روی محتوای موجود اعمال کنید‌.

 استفاده از فرمول‌های پیشرفته

وجود فرمول‌های پیشرفته در دیتا استادیو به تجزیه و تحلیل داده‌ها بسیار کمک می‌کند.  به کمک این فرمول‌ها اطلاعات موجود را به داده‌های مورد نیاز خود تبدیل کرده و آنها را به صورت یک تصویر ساده و قابل وصف در بیاورید.

معایب دیتا استادیو

مانند هر ابزار دیگری گوگل دیتا استدیو نیز دارای محدودیت‌های خاص خود است. در این بخش قصد داریم تا به دو محدودیت اصلی این ابزار اشاره کنیم.

1. قالب بندی منحصر به فرد

قالب‌بندی اطلاعات در دیتا استودیو مختص به این نرم‌افزار است. بدین معنا که مانند گوگل شیت و غیره کار نمی‌کند. بنابراین ممکن است درصورت قالب‌بندی نکردن درست، داده‌های شما مطابق انتظار نباشند.

قالب‌بندی داده‌ها باید در پایگاه اصلی داده اتفاق بیفتد تا GDC بتواند آن را تفسیر کند. اما اگر از منابع اطلاعاتی  گوگل استفاده می‌کنید دیگر نگران قالب‌بندی نباشید چرا که به طور اتوماتیک این تفسیر داده‌ها اتفاق می‌افتد. منظور از منابع اطلاعاتی گوگل ادز، گوگل سرچ کنسول، گوگل آنالیتیکس و مانند آنهاست. اگر از اتصال دهنده داده دیگری استفاده می‌کنید مطمئن شوید که منبع اتصال دهنده شما یک تابع از نوع تاریخ یا date  داشته باشد.

2. عدم هم‌خوانی با ابزار هوش تجاری

نحوه تجزیه و تحلیل داده‌ها در گوگل استودیوبا ابزارهای هوش تجاری فعلی یا BI برابر نیست.  ابزارهایی مانند Tableau power BI از این دست هستند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =