نقشه راه دیجیتال مارکتینگ چیست

  نقشه راه دیجیتال مارکتینگ برای موفقیت در بازارهای دیجیتال مورد نیاز است. به عنوان یک شرکت نوپا اگر بخواهید در  جهت درست حرکت کنید و  برند پایدار و موفقی را بسازید، باید بدانید که چه گزینه‌هایی برای بازاریابی شما وجود دارد.کدام یک از این گزینه‌ها برای کسب و کار شما مفیدتر است و نتایج بهتری را برای شما به دنبال خواهد داشت.برای استخدام دورکاری نیز میتوانید با بومران همراه باشید.

 در این مقاله قصد داریم به شما بیاموزیم که چگونه یک نقشه راه درست برای بازاریابی دیجیتال خود تعریف کنید. و تلاش کنید با حرکت کردن بر اساس این نقشه به اهداف خود دست پیدا کنید.

 نقشه راه دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 نقشه راه دیجیتال مارکتینگ در واقع یک برنامه‌ریزی بلندمدت برای حضور شما در فضای دیجیتال است. با استفاده از این نقشه راه شما با مشخص کردن اهداف خود مسیر رسیدن به این اهداف را تعیین می‌کنید.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

 هر کسب و کاری منحصر به فرد است و مشکلات و چالش‌های مختص به خود را دارد. به همین علت نمی‌توان یک نقشه راه مشخص برای همه کسب و کارها در نظر گرفت. اما پارامترهایی وجود دارد که به کار بردن آنها برای ترسیم یک نقشه راه درست لازم و ضروری است. علاوه بر این شما می‌توانید برای داشتن ایده‌های بهتر از نقشه راه رقبای خود استفاده کنید.

 المان‌های اصلی نقشه راه دیجیتال مارکتینگ

 نقشه راه دیجیتال مارکتینگ وابسته به نوع کسب و کار شما و میزان گستردگی آن می‌تواند ساده یا پیچیده باشد. نقشه راه شما ممکن است شامل تعداد زیادی کمپین باشد، یا اینکه تنها چند کمپین محدود را در بر گیرد. پس قبل از تهیه نقشه راه کمپین‌های خود را مشخص کرده، سپس آنها را سازماندهی و الویت بندی کنید و اجرای آن را آغاز کنید.  در ادامه به المان‌های اصلی یک نقشه راه می‌پردازیم.در سایت فریلنسری بومران میتوانیدنقشه راه کسب و کار خود را به فریلنسرها بسپارید.

 اهداف

 برای طراحی یک نقشه راه در ابتدا باید اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را مشخص کنید. با تعیین اهداف مشخص و اولویت‌بندی آنها، شما می‌توانید استراتژی‌های لازم برای رسیدن به این اهداف در کمترین زمان را تعیین کرده و آنها را برنامه‌ریزی کنید.

 مخاطبان

مشتریان یکی از بخش‌های اصلی هر نقشه‌راه دیجیتال مارکتینگ هستند. شما برای برنامه‌ریزی در مورد حضور خود در فضای آنلاین و بازاریابی آنلاین قبل از هر چیز باید مشتریان کنونی خود را به خوبی بشناسید. از طریق جمع‌آوری اطلاعات دیدگاه درست‌تری در مورد مخاطبانی که قرار است با آنها کار کنید خواهید داشت. شما باید بدانید که مخاطبان شما بیشترین زمان خود را در کدام بخش از فضای آنلاین حضور دارند و بیشتر برای جستجوی کسب و کار شما از چه کانال‌هایی استفاده می‌کنند.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

کسب و کار شما قرار است چه نیازی را در آنها برطرف کند و آنها برای رفع این نیاز چه عبارتی را جستجو می‌کنند. پاسخ به همه این سوال‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبان خود را بهتر بشناسید و استراتژی‌های کارآمدتری را اتخاذ کنید.

 برای مثال اگر استراتژی اصلی شما برای قرار گرفتن در معرض دید مخاطبان استفاده از تبلیغات هزینه بر فیسبوک است. اما تحقیقات شما در مورد مشتریان کنونی نشان می‌دهد که آنها بیشتر از طریق منشن‌های توییتر شما را پیدا کرده‌اند. بنابراین شما استراتژی غلطی را در نقشه راه دیجیتال مارکتینگ خود در نظر گرفته و باید دوباره به نقشه راه خود مراجعه کنید، استراتژی‌های خود را تغییر دهید و به این ترتیب از هدر رفت بودجه‌ خود جلوگیری کنید.

 از طریق شناخت بهتر مشتریان پرسونای مخاطب قوی‌تری خواهید داشت. به این ترتیب کمپین‌های بازاریابی شما هدفمند‌تر عمل کرده و بر اساس نیاز مخاطبان و خواسته آنها فعالیت می‌کند. قطعاً نتایج به دست آمده است چنین کمپین‌هایی فوق‌العاده خواهد بود.

 رقبا

 برای داشتن یک نقشه راه موفق باید رقبای کسب و کار خود را نیز بشناسید. البته این به این معنی نیست که بر روی رقبا و فعالیت‌های آنها وسواس داشته باشید و مرتباً آنها را دنبال کنید. اما لازم است اطلاعاتی را در مورد رقبای خود کسب کنید. این اطلاعات شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های کارآمدتری را در نظر بگیرید.

اطلاعات زیر در مورد رقبا می‌تواند برای شما کارآمد خواهد بود.

 •  کلمات کلیدی آنها برای سئو
 •  هزینه‌های انجام شده برای تبلیغات
 •  کمپین‌های تبلیغاتی آنها در شبکه‌های اجتماعی
 •  اطلاعات مربوط به صفحه نتایج موتورهای جستجو
 •  شکاف‌های موجود میان استراتژی‌های بازاریابی و پیام رسانی‌های آنها

 ابزار آنلاین متعددی برای جمع‌آوری این اطلاعات وجود دارد.  برای مثال  Spyfu ابزار مناسبی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد کلمات کلیدی به کار برده شده در تبلیغات، رتبه‌بندی آنها در نتایج جستجوی طبیعی و تغییرات تبلیغاتی آنها در ۱۳ سال گذشته است.

 دانستن موقعیت رقبا به شما کمک می‌کند تا با استفاده از نقاط ضعف آنها مخاطبان بیشتری را به سمت خود جلب کنید. علاوه بر این شما می‌توانید از تجربیات آنها درس بگیرید.

 وب سایت

 وب سایت شما مهمترین بخش از کسب و کار شما در فضای آنلاین است. داشتن یک وب سایت خوب مانند یک فروشنده خوب بر روی موفقیت کسب و کار شما تاثیر می‌گذارد. وب سایتی که بتواند هفت روز هفته ۲۴ ساعته نیازهای مشتریان را پاسخگو باشد، باعث اعتبار برند شما خواهد بود. این وب سایت مشتریان جدید را به سمت کسب و کار شما جذب می‌کند.

 اگر وب سایت شما  طراحی مناسبی نداشته باشد، مطالب مفید را به مشتری ارائه ندهد و در ارائه خدمات ضعیف باشد، تمامی تلاش‌های شما برای بازاریابی آنلاین هدر خواهد رفت.  تمام کمپین‌های تبلیغاتی برای افزایش ترافیک وب سایت فعالیت می‌کند. بنابراین عملکرد ضعیف وب سایت به عنوان آخرین مرحله ارتباط مخاطب با شما تمام تلاش‌های بازاریابی شما را به هدر خواهد داد.

 برنامه‌ریزی برای تولید محتوا

  نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۷۲ درصد از بازاریابان بازاریابی محتوا را مهمترین عامل در ایجاد مشتریان سرنخ برای کسب و کار خود می‌دانند.

 جالب است بدانید که به ازای هر دلار، بازاریابی محتوا سه برابر بیشتر از سایر روش‌های بازاریابی آنلاین مشتریان سرنخ برای کسب و کار شما ایجاد می‌کند. در واقع هزینه‌های مربوط به بازاریابی محتوا ۶۲ درصد کمتر از بقیه‌ی روش‌های بازاریابی است.  بنابراین بازاریابی محتوا  یکی از بخش‌های اصلی نقشه راه دیجیتال مارکتینگ شما به حساب می‌آید.

 هر محتوایی که ایجاد می‌کنید باید با ایجاد علاقه و به وجود آوردن تعامل میان کاربران راهی را برای تبدیل مخاطبان به مشتریان اصلی ایجاد کند. ایجاد یک تقویم محتوایی درست و کمک گرفتن از متخصصان تولید محتوا، برای کسب و کار شما بسیار سودمند است.  تقویم محتوایی شامل موضوعات مورد توجه، محل اشتراک‌گذاری این موضوعات، نوع و قالب محتوا و زمان به اشتراک گذاری آن خواهد بود.

 شما می‌توانید محتوای مدنظر خود را در بخش‌های مختلف فضای آنلاین منتشر کنید. این بخش‌ها عبارتند از:

 •  وبلاگ
 •  ویدئو
 •  پادکست
 •  وبینار
 •  شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام
 •  کتاب‌های الکترونیکی یا ایبوک ها
 •  کیس استادی

 به عنوان بخشی از نقشه راه بازاریابی داشتن یک استراتژی درست محتوایی به  معنای استرس کمتر و زمان بیشتر برای بازاریابی در هنگام ایجاد محتوای تازه است‌.

 شبکه‌های اجتماعی

  اطلاعات به دست آمده در مورد مشتریان و رقبای شما به شما کمک می‌کند تا بهترین مکان را در میان شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید. حضور در همه شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا برای آنها نه تنها برای کسب و کار شما سودمند نیست بلکه باعث ضعف در بازاریابی شما نیز خواهد شد‌. بنابراین از میان شبکه‌های اجتماعی متعدد کافیست دو یا سه شبکه را انتخاب کرده و در آن فعالیت قوی داشته باشید.

 وابسته به این که کسب و کار شما به چه صورتی فعالیت می‌کند، می‌توانید یکی از شبکه‌های اجتماعی متناسب با فعالیت‌های خود را انتخاب کنید. برای مثال برای کسب و کارهای B2B پلتفرم‌هایی مانند لینکدین و توییتر مناسب هستند. اگر شما کسب و کاری دارید که به طور مستقیم با مشتریان نهایی خود در ارتباط با هستید، استفاده از فیس‌بوک و توییتر موفقیت بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

 برای داشتن یک انتخاب درست می توانید به صورت آزمایشی یک دوره زمانی مشخص را در یک شبکه اجتماعی سپری کنید. با تولید محتوا در این شبکه تلاش کنید میزان بازدهی خود را بسنجید.  به این ترتیب شبکه‌های اجتماعی مناسب با کسب و کار خود را خواهید یافت.

 استفاده از شبکه‌های اجتماعی یک المان بسیار مهم در نقشه راه دیجیتال مارکتینگ شماست.

کمپین‌های تبلیغاتی هزینه بر

  تبلیغات هزینه بر در فضای تبلیغاتی پلتفرم‌های مختلف وجود دارد. استفاده از این تبلیغات می‌تواند نتایج خوبی را برای بازاریابی شما به ارمغان آورد. اما توجه داشته باشید که برای استارت آپ‌های نوپا هزینه کردن در راستای این تبلیغات چندان توصیه نمی‌شود. بهتر است در مرحله اول کلمات کلیدی مورد نظر خود را بشناسید. در مورد اطلاعات جمعیتی مخاطبان خود اطلاعات کامل جمع آوری کنید و بخشی از بازاریابی دیجیتال خود را انجام داده باشید. به این ترتیب پس از شناخته شدن برند شما و افزایش آگاهی در مورد آن می‌توانید از تبلیغات هزینه بر برای تکمیل نقشه راه دیجیتال مارکتینگ خود استفاده کنید.

 کمپین‌های تبلیغاتی هزینه بر اساس برنامه‌ریزی، آزمایش و بودجه‌بندی باید در نقشه راه گنجانده شود. قبل از شروع هر طرح تبلیغاتی بزرگ حتماً آن را با بودجه کمی آزمایش کنید تا از کارآمد بودن آن مطمئن شوید.

نتیجه گیری

 استارت آپ‌ها با ایجاد یک نقشه راه درست دیجیتال مارکتینگ می‌توانند یک برنامه عملی برای حضور مداوم در فضای دیجیتال داشته باشند. این برنامه به شما کمک می‌کند تا در معرض دید مخاطبان قرار بگیرید. و برند شما به عنوان یک برند موفق در ذهن مخاطبان جا شود. ارزیابی نقشه‌های دیجیتال مارکتینگ در دوره‌های زمانی کوتاه و تعیین نقاط قوت و ضعف آن به شما کمک می‌کند تا تاکتیک‌های جدید خود را در پیش بگیرید.  به این ترتیب کسب و کار شما بازدهی بهتری در زمان و سرمایه خواهد داشت.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =