لینک سازی داخلی با جدیدترین اصول

لینک‌های داخلی هایپرلینک‌هایی هستند که در بخشی از محتوای تولیدی توسط شما به کار می‌روند و از کاربر دعوت می‌کنند تا به بخش دیگری از وب‌سایت شما منتقل شده و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کند. لینک‌ سازی داخلی یا اینترنال لینک یکی از تکنیک‌های کارآمد برای سئوی وب‌سایت شماست.در سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

اهمیت لینک‌سازی داخلی در سئوی‌سایت

همانطور که می‌دانید موتور جستجوی گوگل برای بررسی وب‌سایت‌های مختلف از ابزاری موسوم به خزنده (crawl) استفاده می‌کند. یکی از وظایف نرم‌افزار خزنده دنبال کردن لینک‌های موجود در وب‌سایت‌ها است. این ابزار با جستجو و دنبال کردن لینک‌های داخلی در وب‌سایت ارتباط محتوای تولید شده در وب‌سایت شما را متوجه می‌شود. به علاوه لینک‌های خارجی نیز وب‌سایت‌های مرتبط با وب‌سایت شما را برای موتور جستجو مشخص می‌کنند.

از دیدگاه موتور جستجو تعداد لینک‌های داخلی بیشتر به معنی ارزشمندتر بودن وب‌سایت شماست. البته باید توجه داشته باشید که این لینک‌ها باید در راستای کمک به مخاطبان بوده و از دیدگاه آنها مفید باشد. به علاوه ایجاد لینک‌های داخلی نوعی رتبه‌بندی برای صفحات وب‌سایت شما ایجاد کرده و صفحات ارزشمند وب سایت شما را مشخص می‌کند. در واقع گوگل صفحاتی از وب‌سایت شما را که بیشترین لینک به آنها داده شده است را ارزشمندتر تلقی می‌کند.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

Link juice چیست؟

Link juice یک اصطلاح رایج در سئو است. این اصطلاح به معنی برتری وب‌سایت شما در مقایسه با وب‌سایت‌های دیگر از نظر تعداد لینک‌های به کاربرده، است. موتورهای جستجو مانند گوگل لینک‌های بیشتر را به معنی ارزشمندی وب‌سایت شما می‌دانند. البته مکانیزم‌هایی برای این موتورها تعریف شده تا لینک‌های کارآمد را از لینک‌های ناکارآمد و فیک تشخیص دهند. بطور کلی فرآیند بررسی لینک‌ها از دیدگاه موتورهای جستجو به دو بخش بررسی لینک‌های داخلی و خارجی تقسیم‌بندی می‌شود.

فرض کنید وب‌سایت 1 چهار لینک از چهار وب‌سایت مختلف دریافت کرده است و وب‌سایت 2 همین تعداد لینک را از دو وب‌سایت متفاوت بدست آورده است. بر اساس تعریفی که برای link juice کردیم وب‌سایت 1 دارای رتبه‌بندی بالاتری نسبت به وب‌سایت2 است.

پارامتر دیگری که در لینک سازی داخلی باید مورد توجه قرار بگیرد درصد link juiceهای دریافتی است. برای مثال فرض کنید وب‌سایت 1 از وب‌سایتی لینک دریافت کرده است که به وب‌سایت‌های دیگر نیز لینک داده است. اما در مقابل وب‌سایت 2 از وب‌سایتی لینک دریافت کرده است که منحصرا به سایت 2 لینک دارد و با وب‌سایت دیگری در ارتباط نیست. درصد link juice برای وب‌سایت 2 بیشتر از وب‌‌سایت 1 است.

با توجه به توضیحات بالا اصطلاح link juice معرف تعداد لینک‌هایی است که یک وب‌سایت دریافت می‌کند. برای اینکه بدانید وب‌سایت شما چه تعداد لینکی دریافت کرده است می‌توانید از ابزاری مانند Moz Internal Link Juice استفاده کنید. این ابزار به بررسی لینک‌های درون صفحه می‌پردازد و درصد link juiceهای بدست آمده از لینک‌ها را برای شما بدست می‌آورد. در حالت ایده‌آل بهتر است توزیع link juice برای همه‌ی صفحات یکسان باشد.در سایت انجام پروژه نیز به این موارد توجه میشود.

مزایای ایجاد لینک‌ سازی داخلی

حتما تاکنون در از اهمیت لینک‌ سازی داخلی و تاثیر آنها بر توزیع link juice ها آگاه شده‌اید. در این بخش قصد داریم در مورد مزایای استفاده از این لینک‌ها صحبت کنیم:

 • سهولت کاربرد برای کاربران

وجود لینک‌های داخلی در وب‌سایت شما باعث می‌شود تا کاربر مطالب مرتبط با نیاز خود را به سادگی در وب‌سایت شما پیدا کند. به علاوه اگر صفحات لینک داده شده از دیدگاه کاربر ارزشمند به نظر برسند زمان بیشتری را برای مطالعه‌ی آنها اختصاص خواهد داد و در نتیجه زمان بازدید از وب‌سایت شما افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر کاربرانی که برای اولین بار از وب‌سایت شما دیدن می‌کنند با پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز خود به مخاطب شما تبدیل خواهند شد. به این ترتیب نرخ تبدیل برای وب‌سایت شما افزایش می‌یابد.

 • مشخص شدن صفحات قدرتمند وب‌سایت

صفحات ارزشمند وب‌سایت شما مانند بومران از طریق تعداد لینک‌های داخلی دریافت کرده مشخص می‌شوند. این لینک‌ها باعث می‌شود تا این صفحات link juice بالاتری داشته باشند و در نتیجه از دیدگاه موتورهای جستجو نیز ارزشمندتر شناخته شده و در اولویت‌های بالاتری به کاربران نمایش داده شوند.

 • کاهش نرخ پرش

اگر کاربر به هنگام مراجعه به وب‌سایت شما با اطلاعات مورد نیاز خود مواجه نشود به سرعت وب‌سایت شما را ترک خواهد کرد . در مقابل اگر مطالب ارائه شده توسط شما برای کاربر جذاب باشد زمان بیشتری را در وب‌سایت شما خواهد ماند. نرخ پرش (bounce rate) درصد کاربرانی است که پس از دیدن یک صفحه از وب‌سایت شما از آن خارج می‌شوند. لینک‌هایا داخلی با درگیر کردن مخاطب با مطالب دلخواه او میزان نرخ پرش وب‌سایت را کاهش می‌دهند. با روشهای کاهش نرخ پرش آشنا شوید.

 • کمک به ایندکس صفحات توسط گوگل

وقتی ربات‌های گوگل صفحات وب‌سایت شما را بررسی می‌کنند همه‌ی لینک‌ها وصفحات نمایه شده‌ی وب‌سایت را به سادگی از نظر می‌گذرانند. اما اگر با استفاده از لینک‌های داخلی یک معماری دقیق برای وب‌سایت خود طراحی کنید، صفحات کمتر دیده شده از وب‌سایت شما نیز توسط موتورهای جستجو مورد توجه قرار گیرند و در الویت‌های بالاتری قرار گیرند.

تکنیک‌های لینک‌های داخلی 2021

تا اینجا در مورد اهمیت و مزایای لینک‌های داخلی صحبت کردیم. در این بخش در مورد چند تکنیک کاربردی برای ایجاد یک شبکه کارآمد از لینک‌های داخلی و در کسب و کارهای پلتفرمی  صحبت می‌کنیم. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کند تا در سال جدید استراتژی‌های سئوی وب‌سایت خود را بهبود دهید.

 1. قرار دادن محتواهای زیاد بر وب‌سایت

سعی کنید تعداد محتواهای زیاد در مورد یک موضوع بر روی وب‌سایت خود قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا موقعیت‌های زیادی برای ایجاد لینک‌های داخلی داشته باشید. توجه کنید که مطالب ایجاد شده بر روی وب‌سایت باید با یکدیگر مرتبط باشند و از کیفیت مناسبی برخوردار باشند. با محتوای مناسب سئو سایت بیشتر آشنا شوید.

 1. لینک سازی صفحات قدرتمند به صفحات جدید

استفاده از ظرفیت مطالب پربازدید سایت برای دیده شدن سایر مطالب، تکنیک کارآمدی است که می‌تواند نقش موثری در سئوی وب‌سایت شما داشته باشد. برای پیدا کردن این صفحات می‌توانید از ابزاری مانند Ahrefs استفاده کنید. تنها کافی است domain  وب‌سایت خود را در جایگاه مشخص شده کپی کنید سپس با کلیک بر روی گزینه‌ی “Best by Links” که زیر مجموعه‌ی “page”  است و مرتبط سازی بر اساس RDs می‌توانید صفحات پرقدرت وب‌سایت خود را مشاهده کنید.

 1. استفاده از نام عکس در لینک دادن به تصاویر

اگر قصد دارید لینک داخلی خود را به مقصد یک تصویر طراحی کنید.مطمئن شوید که این تصویر متن جایگزین مناسبی دارد. لینک را به آن متن جایگزین (alt text) ارجاع دهید. متنی که قرار است به تصویر مشخصی لینک داده شود باید واضح و روان باشد.

در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

 1. ایجاد صفحه‌ی مقصد برای لینک

از لینک دادن به صفحه‌ی اصلی وب‌سایت (home page) بپرهیزید. این صفحه به اندازه کافی لینک دارد پس به جای لینک‌دهی بیشتر به آن به صفحاتی توجه کنید که کمتر دیده می‌شوند و نیازمند قدرتمندتر شدن هستند.

بسیاری از بازاریابان برای افزایش CTA (اقدام پس از تماس) شروع به لینک دهی از انتهای مقالات به صفحه‌‌ی”تماس با ما”در وب‌سایت می‌کنند.  این کار به جز در موارد ضروری توصیه نمی‌شود. زیرا به اندازه‌ی کافی در صفحه‌ی اصلی و در نوار بالای هر صفحه‌ی وب‌سایت به این صفحه لینک داده شده و کاربرد برای دسترسی به آن دچار مشکل نیست. بهتر است صفحات دیده نشده تر را وارد ساختار لینک‌های داخلی کنید.

 1. ایجاد لینک‌های مرتبط

مهمترین علت استفاده از لینک‌های داخلی افزایش رضایتمندی کاربر به هنگام استفاده از وب‌سایت شما است. اگرچه ایجاد این لینک‌ها مزایای متعددی را برای وب‌سایت شما به دنبال دارد اما توجه به این مزایا نباید شما را از هدف اصلی ایجاد این لینک‌ها دور کند. لازم است صفحه‎‌ی مقصد انتخاب شده با متنی که به آن ارجاع داده می‌شود کاملا مرتبط باشد.

 1. منطقی بودن تعداد لینک‌های داخلی

  توجه کنید که تعداد لینک‎‌های داخلی نباید از یک تعداد معقول بیشتر باشد. استفاده بیش از حد از این لینک‌ها درون متن نامطلوب است. وابسته به طول محتوا شما می‌توانید بین 2 تا 5 لینک داخلی برای هر مقاله در نظر بگیرید. برای مثال برای یک محتوای 1500 کلمه ای 5 لینک داخلی می‌تواند کافی باشد. دقت کنید که لینک‌های ایجاد شده به خوبی در متن توزیع شده باشند.

 1. ارجاع لینک‌ها به بالای صفحه

برای اینکه مخاطب زمان بیشتری را در وب‌سایت شما بگذراند. کافیست لینک‌های داخلی خود را به ابتدای صفحات ارجاع دهید. به این ترتیب کاربر باید حجم مطلب بیشتری را مطالعه کند و در نتیجه زمان بیشتری را در وب‌سایت شما می‌گذراند و نرخ پرش برای وب‌سایت شما کاهش می‌یابد.

با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توانید ساختار قدرتمندی را توسط لینک‌های داخلی در وب‌سایت خود ایجاد کنید. این ساختار تاثیر بسیاری در موفقیت سئوی وب‌سایت شما خواهد داشت.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + شانزده =