چگونه ویدئوهای لایو جذاب و کاربردی بسازیم

لایو اینستاگرام از قابلیت‌های جذاب اینستاگرام است. این ویدئو‌ها مورد استقبال کاربران قرارگرفته است. این روزها اکثر مردم از اینستاگرام استفاده می‌کنند. نقش این پلتفرم به حدی در زندگی روزمره ما پررنگ شده که چشم‌پوشی از آن غیر ممکن به‌نظر می‌رسد.

در این مقاله قصد داریم در مورد روش‌های تولید یک لایو تاثیرگذار صحبت کنیم . با پلتفرم دیجیتال مارکتینگ بومران

باشید.

لایو اینستاگرام چیست؟

لایو نیز مانند استوری رویدادی است که توسط کاربر به صورت موقت با سایرین به اشتراک گذاشته می‌شود. با این تفاوت که ویدئوهای لایو در لحظه و به صورت زنده هم زمان ضبط و نمایش داده می‌شوند. برای اینکه مخاطبان از لایو بودن استوری شما با خبر شوند اینستاگرام یک علامت قرمز رنگ حاوی عبارت live را در جلوی دایره‌ی نمایش استوری قرار می‌دهد.

ویدئوهای لایو نسبت به استوری مزایایی دارند که منجر به افزایش جذابیت و در گیرکنندگی آنها می‌شود.

تعدادی از این مزایا عبارتند از:

 • لایوها قبل از استوری‌های بارگذاری شده توسط شما قرار می‌گیرند و همین موضوع باعث بیشتر دیده شدن آنها می‌شود.
 • با آغاز اشتراک گذاری لایو، اینستاگرام با ارسال پیام به مخاطبان شما آنها را از آغاز لایو شما با خبر می‌کند.
 • الگوریتم اینستاگرام بطور کلی کاربرانی را که از این ویژگی استفاده می‌کنند، بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد. به‌این ترتیب شانس شما برای دیده‌شدن در نتایج جستجوی اینستاگرام افزایش می‌یابد در سایت انجام پروژه نیز میتوانید انجام آن را به فریلنسرها بسپارید.
 • به خاطر دلایل گفته شده، ویدئوهای لایو نسبت به سایر ویژگی‌های اینستاگرام درگیرکننده‌تر هستند و بیشتر دیده می‌شوند.
 • اشتراگ گذاری ویدئو به صورت زنده ارتباط بین شما و فالورهای شما را افزایش می‌دهد.
 • با استفاده از لایوها شما بخشی ازکسب‌وکارتان را به همراه افرادی که در آن فعالیت می‌کنند به مخاطب نشان می‌دهید. این کار موجب افزایش اعتبار برند شما می‌شود.

برای افزایش کیفیت محتوای ویدئوهای لایو چه باید کرد؟

مانند هر محتوای دیگری، در تولید محتوا برای ویدئوهای لایو نیز باید تلاش کنید که محتوایی با کیفیت و مطابق نظر مخاطبان را برای آنها تولید کنید.همچنین توسط ابزار تحلیل اینستاگرام میتوانید آنها را مورد بررسی قرار دهید.

در ادامه به چند نکته‌ی مهم برای تولید ویدئوهای لایو اشاره می‌کنیم.

1. معتبر و حرفه‌ای باشید.

اعتبار و اصالت خود را در ویدئوهای‌ لایو حفظ کنید. این نکته اولین قانون برای تولید یک لایو موفق است.

مهمترین علت استقبال از ویدئوهای لایو آشنایی افراد با جنبه‌ی واقعی شما است. بنابراین در تولید این ویدئوها مانند یک فروشنده یا بازیگر رفتار نکنید. از آنجایی که در فضای مجازی افراد نمی‌توانند با شما ارتباط رودررو داشته باشند، شما باید از این امکان برای ایجاد چنین ارتباطی استفاده کنید و تلاش کنید میزان تسلط خود رابه مخاطبان نشان دهید.

برای نشان دادن میزان اعتبار خود به مخاطبان به نکات زیر توجه کنید:

 • از آسیب‌پذیری نترسید.
 • احساسات خود را به مخاطبان منتقل کنید.
 • با آنها به عنوان یک دوست یا همکار صحبت کنید.
 • و در نهایت شخصیت خود را بروز بدید و از این بابت هراسی نداشته باشید.

2. زمانی را برای برنامه‌ریزی در نظر بگیرید.

برای معرفی برند خود به مخاطبان باید قبل از هرچیز مطالبی را که می‌خواهید با آنها به اشتراک بگذارید در ذهن مجسم کنید. اگرچه فضای لایوهای اینستاگرام فضایی خودمانی و غیر رسمی است. اما این فضا نباید باعث شود که شما از اهداف خود فاصله بگیرید. چه چیزی کسب‌وکار شما را شگفت‌انگیز می‌کند؟پاسخ این سوال باید در لایوهای شما به مخاطب انتقال داده شود.

محتوای لایوهای شما می‌تواند آموزشی باشد و یا در قالب معرفی محصولات و یا محیط کسب‌وکار شما ارائه شود. اما باید توجه داشته باشید که همه‌ی این مطالب در راستای اهداف شما حرکت کنند و موجب افزایش ارتباط مخاطبان با شما شود.در سایت فریلنسری دورکار  این موارد درنظر گرفته میشود.

3. همواره ثابت قدم باشید.

مردم دوست دارند که به طور مداوم محتواهای جدیدی از شما دریافت کنند. مهم نیست این محتوا هرچند وقت یکبار در اختیار آنها قرار می‌گیرد. تنها این نکته مهم است که یک روند ثابت را در پیش بگیرید. اگر به عنوان یک بازاریاب در اینستاگرام فعالیت می‌کنید باید سعی کنید در هر دوره مطلب جدیدی در اختیار مخاطبان قرار دهید. این مطالب باید در راستای نیاز مخاطبان تدوین شود.

4. جلسات زنده خود را از قبل تبلیغ کنید.

علاوه بر داشتن برنامه و تولید محتوای منظم باید برنامه‌ی خود را برای مخاطبان شرح دهید. قبل از هر لایو مخاطبان باید بدانند در چه زمانی و در مورد چه موضوعی قرار است صحبت کنید.

از طریق سایر شبکه‌های اجتماعی و ایمیل مخاطبان خود را در جریان لایوهای خود قراردهید.

اگر لایوهای شما در مورد موضوعی است که برای بخشی از مخاطبان مناسب است، از طریق کمپین‌های ایمیل مارکتینگ برای این‌ گروه از مخاطبان ایمیل ارسال کنید و آنها را در جریان این رویداد قراردهید.برای مشاور بازاریابی دیجیتال نیز میتوانید با بومران در ارتباط باشید.

5. با شرکت‌کنندگان در لایو ارتباط برقرار کنید.

یکی از جذابیت‌های لایو اینستاگرام امکان ارسال پیام در لحظه ‌است. مخاطبان می‌توانند در حین تماشای لایو با شما در ارتباط باشند. انتظار می‌رود شما نیز در مقابل پیام‌های مخاطبان واکنش نشان دهید. البته لازم نیست به همه‌ی پیام‌ها پاسخ دهید اما به صورت رندم تعدادی را پاسخ دهید.

از طرفی پیام‌های دریافتی در حین لایو فرصتی است که شما از نظر مخاطبان را در خصوص مطالب ارائه شده آگاه شوید.

 • آیا سوالی در مورد مطالب ارائه شده دریافت می‌کنید؟
 • آیا کسی شما را تایید می‌کند یا از شما بایت مطالب ارائه شده تشکر می‌کند؟

همه‌ی این موارد میزان تاثیرگذاری شما را نشان می‌دهد.

برای ارتباط سازنده‌تر با مخاطبان می‌توانید در پایان لایو زمانی را به پاسخگویی به سوالات آنها اختصاص دهید.

6. در پایان لایو CTA ارائه دهید.

CTA یا اقدام پس از تماس فعالیتی است که از مخاطب می‌خواهید از طریق آن بیشتر با شما در ارتباط باشد. شاید این جمله را در پایان بسیاری از لایوها شنیده باشید: “ما را به دوستانتون معرفی کنید.” این جمله یا جمله‌های مشابه آن یکی از ساده‌ترین CTAها است. انتخاب نوع CTA به اهداف اصلی شما وابسته است.

توجه داشته باشید که CTA شما مستقیما به فروش مرتبط نباشد. لحن بیان نباید طلبکارانه باشد و مخاطب را تحت فشار قرار دهد. در نهایت مطمئن شوید که اقدامی که برای CTA در نظر گرفته‌اید واقع بینانه است و دسترسی به آن ساده است.

7. در لایوها جذابیت ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که اینستاگرام یک پلتفرم تخصصی نیست. مردم معمولا اوقات فراغت خود را در این شبکه می‌گذارند و توقع دارند مطالب موجود در این شبکه در قالب سرگرمی و تفریح به آنها ارائه شود. بنابراین از اشتباه کردن نترسید. خودتان باشید و سعی کنید مطالب خود را در قالب مطالب جذاب و سرگرم‌کننده اشاره کنید.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ تهران بومران نیز میتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

8. حتما لایو ها را ذخیره کنید.

در نهایت از ذخیره کردن لایوها غافل نشوید. شاید فک کنید ذخیره‌ی لایو موجب ایجاد مطالب تکراری و خسته کننده می‌شود. اما اینطور نیست. ذخیره‌ی لایو به شما کمک می‌کند تا روند کاری خود را رصد کنید و آن را بهبود دهید. از طرفی مخاطبان جدید در جریان مطالب قبلی شما قرار می‌گیرند. و اگر لایو موفق بوده باشد می‌توانید آن را دوباره پست کنید و یا در شبکه‌های اجتماعی دیگر از آن بهره ببرید.

برای ذخیره لایو کافی است بر روی آیکون موجود در بالای صفحه ضربه بزنید و بلافاصله آن را برای 24 ساعت استوری کنید. حتی می‌توانید استوری‌ها را هایلایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 8 =