قیف فروش و تاثیر آن بر بازاریابی

قیف فروش Sales Funnel یک اصطلاح بازاریابی است که برای فرایند خرید مشتریان به کار می‌رود. در واقع منظور از قیف فروش روندی است که یک مشتری بالقوه در راه خرید از کسب و کار شما طی می‌کند. چندین مرحله برای قیمت فروش وجود دارد که معمولاً به صورت بالای قیف، وسط و پایین قیف شناخته می‌شود. اگرچه وابسته به مدل فروش هر شرکتی ممکن است این مراحل تا حدی متفاوت باشد.برای استخدام دورکاری نیز میتوانید با بومران همراه باشید.

همه‌ی کسب و کارها تلاش می‌کنند تا مشتریانی که از ورودی مغازه آنها وارد شده‌اند را حفظ کنند. در بازاریابی دیجیتال نیز دقیقا چنین شرایطی وجود دارد. بسیاری از کسب و کارهای دیجیتال از اینکه میزان ترافیک وب سایت آنها بالاست اما تعداد فروش آنها اندک است شکایت دارند. در واقع در این کسب و کارها مشتری بدون خرید و بدون طی کردن تمام قیف فروش در نیمه راه از آن خارج می‌شود.  برای اینکه بتوانید مشتریان بالقوه خود را تا خرید تشویق کنید باید قیف فروش شما بسیار ساده باشد. یعنی فرآیند فروش کوتاه و مفیدی را برای مخاطب در نظر بگیرید. بسیاری از قیف‌های فروش مشاغل کوچک شبیه الک هستند. وجود حفره‌های زیاد در بخش‌های مختلف این قیف باعث می‌شود که بخش زیادی از مشتریان از آن خارج شوند.

برای اینکه حداکثر تعداد از مشتریان بالقوه تبدیل به خریدارهای شما شوند، باید فرآیند فروش فرآیندی ساده و مشخص باشد. از طرف دیگر تیم فروش شما باید به دنبال پیگیری مشتریان از دست رفته باشد. جمع‌آوری اطلاعات در مورد زمان خروج مشتری از فرآیند فروش و تلاش برای تشویق دوباره آن بخش مهمی از موفقیت هر کسب و کار دیجیتال است. استفاده از نرم‌افزارهای فروش و اتوماسیون‌های بازاریابی می‌تواند در این راستا به شما کمک کند.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

 چرا قیف فروش مهم است؟

قیف فروش به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جذابی را در مورد مشتریان بالقوه خود در هر مرحله از فرآیند خرید به دست آورید. در واقع شما می‌توانید از طریق فروش فکر مخاطبان خود را در هر مرحله بخوانید.

قیف فروش به شما کمک می‌کند تا در فعالیت‌ها و کانال‌های بازاریابی مناسب سرمایه‌گذاری کنید، مناسبترین پیام ها را در هر مرحله ایجاد کنید و نحوه پیگیری شما موثرتر باشد. در واقع قیف فروش چشم انداز بهتری را نسبت به رفتار مشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.در سایت فریلنسری بومران میتوانید آنالیز سایت خود را به فریلنسرها بسپارید.

  قیف فروش از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

از لحظه‌ای که مشتری در مورد محصولات و خدمات شما می‌شنود تا لحظه‌ای که ارتباط خود را با کسب و کار شما قطع می‌کند، در حال عبور از قیف فروش است. آخرین مرحله قیف فروش خرید از شماست. اما بسیاری از مشتریان در میانه‌های قیف شما را ترک می‌کنند. در واقع مشتری در مراحل مختلف خرید چشم اندازهای متفاوتی از کسب و کار شما را مشاهده کرده و آن را بر اساس نیاز خود ارزیابی می‌کند. هر چه قیف فروش شما متناسب با نیاز مشتری باشد، مشتری تمایل بیشتری برای باقی ماندن در آن دارد.

به طور کلی قیف فروش از چهار مرحله اصلی تشکیل شده که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

 مرحله اول: آگاهی

در این بخش افراد در مورد محصولات و خدمات شما آگاهی پیدا می‌کنند. این اطلاعات ممکن است از طریق تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و یا حتی تبلیغات دهان به دهان به آنها منتقل شود. هرچه توانایی شما در بازاریابی بیشتر باشد اطلاعات مفیدتری مراحل پایینی قیف به مشتری منتقل می‌شود. این اطلاعات باید بیشترین میزان تناسب با نیاز و علاقمندی مشتریان بالقوه شما را داشته باشد تا از آگاهی فراتر رفته و مشتری را به سمت مراحل میانی قیف هدایت کند.

برای مثال ممکن است شخص از طریق همکار خود در مورد محصولات شما بشنود. یا  از طریق یک جستجوی اینترنتی در موتور جستجوی گوگل و مشاهده وبلاگ شما با کسب و کار شما آشنا شود. بنابراین در همه‌ی کانالهای دیجیتال حضور فعال داشته باشید و تلاش کنید تا اطلاعات مفیدی به مخاطب هدف شما منتقل شود. با تبلیغات بازاریابی آنلاین آشنا شوید

 مرحله دوم: علاقه‌مندی

مشتریان هدف شما اطلاعات به دست آورده در مرحله اول را با نیازها و علاقمندی‌های خود مقایسه می‌کنند. آنها بر اساس نیازی که دارند محصولات و خدمات شما را با سایر محصولات و خدمات موجود در بازار مقایسه کرده تا مطمئن شوند پیشنهاد شما بهترین راه حل است.

 مرحله سوم: تصمیم گیری

در مرحله سوم مشتری تلاش می‌کند تا اطلاعات جزئی تری در مورد محصول و خدمات شما کسب کرده و در نهایت تصمیم گیری کند. این اطلاعات شامل مواردی مانند قیمت گذاری و بسته‌بندی می‌شود.  در این مرحله می‌توانید به کمک صفحات فروش، وبینارها و تماس مشتری را نسبت به تصمیم گیری برای خرید تحت تاثیر قرار دهید.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

 مرحله چهارم: اقدام

تمام تلاش‌های مراحل قبلی شما در این مرحله نتیجه می‌دهد. در واقع اطلاعات قبلی تعیین کننده خرید یا عدم خرید مشتری خواهد بود.

مشتری به هر دلیلی در این مرحله از شما خرید نکرد می‌توانید از کمپین‌های پشتیبانی و پرورشی برای بازگشت او به فرآیند خرید استفاده کنید.

 راهکارهای ایجاد یک قیف فروش کارآمد

اکنون که مراحل مختلف قیف فروش را شناختید، باید بدانید که چطور می‌توانید این مراحل را در کسب و کار خود پیاده سازی کنید.

 قدم اول: رفتار مخاطبان خود را تجزیه و تحلیل کنید

برای اینکه قیف فروش موثر ایجاد کنید، باید اطلاعات جامعی در مورد مخاطبان خود داشته باشید. همیشه برای موفقیت در فعالیت‌های بازاریابی شناخت مخاطبان هدف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما باید بدانید محصولی که تولید کرده‌اید برای چه افرادی مناسب است؟ چطور می‌توانید نسبت به محصولات خود آنها آگاهی دهید تا قبول کنند این محصول با نیازمندی‌های آنها مطابقت دارد؟

از طریق فعالیت‌های انجام شده در وب سایت خود می توانید تا حد زیادی  مخاطبان هدف خود را بشناسید.  برای مثال اینکه افراد در چه بخش‌هایی از سایت شما حضور داشته‌اند،چه زمانی را در آن طی کرده‌اند و در چه مرحله ای از سایت شما خارج شدن؛ همه اطلاعات ارزشمندی هستند. اما آنالیز کسب و کارهای آنلاین چگونه است؟

 قدم دوم: توجه مخاطب خود را جلب کنید

برای اینکه قیف فروش خوب داشته باشید باید در مرحله ابتدایی بتوانید مخاطبان را به سمت کسب و کارتان جذب کنید. این بدان معناست که محتوای شما باید متناسب با نیاز مخاطب هدف باشد. برای این کار از همه‌ی ظرفیت‌های موجود در فضای مجازی استفاده کنید، در تمام کانال‌های موجود محتواهای مناسب تولید کنید و با استفاده از اینفوگرافی، فیلم و سایر انواع محتوا به آنها جذابیت دهید.

تبلیغات آنلاین نیز می‌تواند موثر باشد. داشتن یک کمپین تبلیغاتی قدرتمند به شما کمک می‌کند تا با کمترین هزینه، بیشترین تعداد مخاطب را به سمت کسب و کار خود جلب کنید. باید بدانید مکان ایده آل برای کسب و کار شما برای تبلیغ کجاست و مخاطبان هدف شما بیشتر در کدام بخش از فضای مجازی حضور دارند.

  قدم سوم: صفحه‌ی فرود ایجاد کنید

تبلیغی موفق است که مشتری را به انجام اقدامی تشویق کند. این اقدام قطعاً حضور در صفحه فرود شماست. در حالت ایده آل باید مشتریان  پس از مشاهده تبلیغ به لندینگ پیج شما مراجعه کنند. در این مرحله نباید بر روی فروش تمرکز کنید. بلکه باید تلاش کنید تا مشتریان سرنخ خود را جذب کنید. صفحه فرودگاه شما باید به گونه ای طراحی شده باشد که مخاطبان هدف را به مراحل بعدی هدایت کند.

قرار دادن یک فیلم آموزشی یا یک کتاب الکترونیکی رایگان می‌تواند در این مرحله مشتریان زیادی را به کسب و کار شما جذب کند.

 قدم چهارم: ایجاد کمپین ایمیلی

سعی کنید از طریق ایمیل با مخاطبان خود ارتباط بگیرید. اما توجه داشته باشید که تعداد ایمیل‌های شما نباید زیاد باشد یک یا دو ایمیل در هفته کافی است.

برای داشتن یک کمپین ایمیلی موفق باید ایمیل‌های خود را به صورت هدفمند و مرحله به مرحله برای مخاطبان هدف ارسال کنید. در مرحله اول با  اطلاع رسانی در مورد کسب و کار خود تلاش کنید فروش را افزایش دهید. باید بدانید مخاطبان هدف شما به چه مطالب آموزشی نیاز دارد و چه موانع و ایراداتی را باید برطرف کنید تا آنها را متقاعد به خرید کنید. در پایان کمپین خود یک پیشنهاد باورنکردنی به مخاطبان ارائه دهید. به این ترتیب انگیزه آنها را برای پیوستن به قیف فروش خود افزایش می‌دهید.

 قدم پنجم: با مشتریان خود در تماس باشید

مشتریان فعلی خود را فراموش نکنید. مرتباً با آنها ارتباط برقرار کنید از آنها به خاطر خریدشان تشکر کنید. کوپن‌های تخفیف در اختیار آنها قرار دهید و سعی کنید آنها را در شبکه‌های اجتماعی خود مشترک کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =