فریلنسر طراح ui و ux شوید

اصطلاح طراحی ux یا همان ux design  مخفف عبارتuser experience design”  “ و اصطلاح طراحی ui یا همان ui design  مخفف عبارت “user interface design” است.  این دو عنصر طراحی در کنار یکدیگر برای یک محصول مهم هستند. اما علیرغم رابطه‌ی حرفه ای این دو عنصر نقش‌های آنها کاملاً متفاوت است و به جنبه‌های بسیار مختلفی از فرآیند تولید اشاره دارد. قبل از اینکه در مورد تفاوت این دو نوع طراحی و فریلنسر طراح ui و ux صحبت کنیم. ابتدا معنی هر اصطلاح را به صورت جداگانه تعریف می‌کنیم.با پلتفرم بومران همراه باشید.

 طراحی ux چیست؟

طراحی ux یا همان طراحی بر مبنای تجربه کاربر اولین روش طراحی محصولات توسط انسان است. دون نورمن بنیانگذار گروه مشاوره طراحی نیلز نورمن در اواخر دهه ۱۹۹۰ اصطلاح experience design  را در سنعت طراحی وارد کرد.  براساس این تعریف طراحی یک محصول باید با در نظر گرفتن تمام جنبه‌های تعامل کاربر با این محصول انجام شود. این تعریف می‌تواند برای انواع مختلف محصولات به کار برده شود. صرفنظر از نوع محصول تعامل محصول نهایی با کاربر بسیار پراهمیت است.  از آنجاییکه تعریف اصطلاح طراحی ux با پیشرفت صنایع دیجیتال همراه بوده بیشتر از این نوع طراحی در صنایع دیجیتال استفاده شده است.

در طراحی ux تلاش می‌شود تا علاوه بر جنبه‌های ظاهری محصول به جنبه‌های احساسی‌ای که در کاربر ایجاد می کند، نیز توجه شود. در این نوع طراحی، طراح تلاش می کند تا محصول را بگونه‌ای بهبود دهد که کاربران از آن به راحتی استفاده کنند.برای دریافت پروژه گرافیکی و همکاری با بومران در سایت فریلنسری دورکار عضو شوید.

 طراحی ui چیست؟

طراحی ui یا طراحی رابط کاربر در واقع مکمل طراحی ux است.  اگر به آگهی‌های شغلی مربوط به طراحی ui نگاه کنید خواهید دید که وظایف شغلی این طراحان چیزی شبیه طراحی گرافیک است. اما تعریف‌های تخصصی ارائه شده در مورد این طراحی بسیار مشابه طراحی ux است. کدام یک از این تعریف ها به واقعیت نزدیکتر است؟

اگر بخواهیم یک بار برای همیشه تفاوت بین طراحی ui و ux را بیان کنیم باید بگوییم که بر خلاف طراحیux ، طراحی رابط کاربر یا ui اصطلاحی کاملاً دیجیتال است. در این طراحی به المان‌هایی که نقطه‎‌ی تعامل بین کاربر و یک دستگاه دیجیتال یا محصول است،توجه می‌شود. برای مثال صفحه‌ی لمسی در تلفن‌هوشمند یا صفحه‌ی لمسی یکدستگاه قهوه ساز، مثال‌هایی از طراحی ui هستند.

این طراحی به تمام عناصر بصری که ممکن است کاربر در حین استفاده از محصول شما با آن مواجه شود توجه دارد. برای مثال انواع آیکون‌ها و دکمه‌،ها تایپوگرافی و طرح‌های رنگی، فاصله ها، تصاویر و طراحی‌های پاسخگو، همه در مجموعه‌ی طراحی ui قرار می گیرند.

در طراحی ui هدف، تولید یک محصول با کارایی ساده و آسان برای کاربر است.

اگر تا اینجا با تعاریف ارائه شده هنوز نتوانسته اید تفاوت دقیق بین دو طراحی ui و ux را متوجه شوید، نگران نباشید. در سایت انجام پروژه میتوانید این پروژه ها را دریافت کنید.

 تفاوت‌های کلیدی بین  ui و ux

برای اینکه بتوانیم تفاوت بین این دو طراحی رو بهتر بیان کنیم از تشبیه یک محصول دیجیتال به بدن انسان استفاده می‌کنیم.

اگر فرض کنیم بدن انسان محصول یک کارخانه مشخص باشد، استخوان‌ها کدهایی هستندکه ساختار اصلی این محصول را تشکیل می‌دهد. طرح های ارائه شده توسط طراحی ux ارگان‌های بدن را مشخص می‌کند. وظیفه‌ی ارگان‌ها اندازه گیری و بهینه‌سازی ورودی ها برای پشتیبانی از عملکرد بدن است.

در مقابل طراحی ui در واقع آراستگی و آرایش بدن را به عهده دارد.

با این مثال تفاوت اساسی بین دو طراحی ui و ux مشخص می‌شود. در واقع طراحی ux مربوط به احساس کلی است که کاربر با استفاده از محصول شما ایجادخواهد شد. در مقابل طراحی ui مربوط به نحوه کارایی و  نقطه ارتباط بین کاربر و محصول شما است. بنابراین این دو روش طراحی مانند دو دست در یک بدن عمل می کند و از یکدیگر جدا نیستند. اما به عنوان یک متخصص باید تفاوت آنها را بدانید و توجه کنید که در کدام حوزه فعالیت می‌کنید. صاحبان کسب و کار نیز باید بدانند که در کدام حوزه نیرو جذب می‌کنند. و چه انتظاراتی باید از آنها داشته باشند.برای مشاور بازاریابی دیجیتال در این زمینه با ما در ارتباط باشید.

در طراحی ux طراح باید به جای کاربر فکر کند. در مرحله‌ی اول باید بدانید محصول شما قرار است چه مشکلی از کاربران را حل کند. سپس مرحله به مرحله مراحل استفاده از محصول (از لحظه‌ی استفاده  تا آخرین مرحله) را بررسی کنید. سعی کنید این مراحل را به گونه‌ای طراحی کنید که طی کردن آنها برای کاربر آسان باشد.

با شکل‌گیری اسکلت اصلی محصول توسط طراح ux ، نوبت به طراحان ui می‌رسد تا به این اسکلت جان ببخشند!

این طراحان تمام مسیر تصویری مصرف کننده را مورد توجه قرار می‌دهند. این مسیر شامل اسکرول کردن صفحات به پایین و بالا، المان‌های تصویری برای ارتباط با کاربر و  سایر المان‌های صفحه نمایش می‌شود. در واقع طراحی ui به طراحی انجام شده توسط طراح ux به عنوان ساختار اصلی قابلیت کاربرد می دهد. در این مسیر طراح تلاش می‌کند تا ساختار اصلی را برای کاربر ملموس تر کند.

 وظایف کلیدی طراح ux و ui چیست؟

اگر به عنوان یک طراح می‌خواهید بدانید که کدام یک از این دو مدل طراحی شغل مناسب شماست. قبل از هر چیز باید بدانید هر کدام از این طراحان چه وظایفی دارند.

در ادامه به صورت جداگانه وظایف هر یک از این دو گروه را مورد توجه قرار می‌دهیم.

 وظایف طراح ux

اگر بخواهیم وظایف روزانه یک طراح ux عبارتند از:

 استراتژی ها و محتوا

 • تحلیل رقبا
 • تجزیه و تحلیل مشتری و تحقیقات در مورد کاربران
 • ساختار محصول و استراتژی های مرتبط با آن
 • توسعه محتوا
 • نمونه سازی اولیه

 شبکه سازی یا wireframing

 • نمونه سازی اولیه
 • تست و تکرار
 • و برنامه‌ریزی برای توسعه

اجرا و آنالیز

 • هماهنگی با طراحان ui
 • هماهنگی با برنامه نویس‌ها
 • پیگیری اهداف و یکپارچه سازی
 • تجزیه و تحلیل و تکرار

همانطور که می بینید طراحی ux باید بخشی از بازاریابی، بخشی از طراحی و بخشی از پروژه را در اختیار بگیرد. این شغل پیچیده و چالش برانگیز و چند وجهی است. همانطور که در بالا ذکر شد در مراحل مختلف باید محصول طراحی شده را آزمایش کنید و این آزمایش را هر بار تکرار کنید تا به نقطه ای برسید که بیشترین همخوانی را با نیاز کاربر داشته باشد.

 وظایف طراح ui

اگر به کارهای تصویری و ویژوال بیشتر علاقه مندید و دوست دارید بیشتر در این حوزه فعالیت کنید، طراحی ui شغل مناسبی برای شماست. طراحان با ایده های خلاقانه سعی می‌کنند تا محتوای بصری جذابی را برای مخاطب ایجاد کنند.انتخاب رنگ طراحی نیز در این مورد اهمیت دارد.

 ظاهر محصول و احساسی که در مخاطب ایجاد می کند.

برای بررسی ظاهر محصول و احساسی که در مخاطب ایجاد می کند باید مراحل زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • آنالیز مشتری
 • تحقیق در زمینه طراحی محصول
 • برندینگ و توسعه گرافیکی
 • راهنماهای کاربر و نحوه استفاده از محصول

 پاسخگویی و تعامل

 • نمونه سازی ui
 • تعامل با کاربر و انیمیشن ها
 • سازگاری با تمام صفحات نمایشی
 • پیاده سازی به کمک برنامه نویس‌ها

نقش طراح ui در تولید هر محصول بسیار مهم است.  در واقع این نوع از طراحی عنصر اصلی برای ایجاد اعتبار و اعتماد برای یک نام تجاری است. اگرچه برندینگ وظیفه‌ی یک طراح ui  نیستT اما ترجمه‌ی آن در محصولات یک شرکت به عهده طراح ui است.

به یاد داشته باشید که کدگذاری و کدنویسی وظیفه یک طراح ui نیستند. این برنامه‌نویس‌ها یا طراحان وب هستند که وظیفه کدگذاری را انجام می‌دهد. طراحان ui تنها باید عناصر بصری را تولید کنند که برای مخاطب جذاب بوده و امکان کدگذاری داشته باشد.

 چطور یک فریلنسر ux/ui شویم؟

در این بخش با این فرض که شما توانایی این نوع از طراحی را داشته و در این زمینه تخصص دارید، می‌خواهیم در مورد نحوه‌ی کار فریلنسرها صحبت کنیم.

برای موفقیت به عنوان یک فریلنسر ui/ux در مرحله‌ی اول تلاش کنید در گروه‌های مربوط به این طراحان در فیس‌بوک یا سایر پلتفرم‌های اجتماعی عضو شوید. در این گروه‌ها خلاقیت خود را به نمایش بگذارید.

برای اینکه یک طراح موفق باشید باید سخت کوش باشید، مرتب کار کنید و آمادگی آموختن مطالب جدید را داشته باشید. شما باید هر روز دانش خود را بهبود دهید. مانند سایر شاخه‌های طراحی در طراحی های ui و ux نیز خلاقیت نقش بسزایی دارد. سعی کنید نمونه کارهای خلاقانه ای را خلق کنید.

برای تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق به نکات زیر توجه کنید:

1- نمونه کارهای با کیفیت ایجاد کنید.

برای شروع هر شغل فریلنسری لازم است که نمونه کارهایی را برای مشتری‌های جدید خود ارائه کنید. این نمونه کارها باید مشتری را به ادامه‌ی فعالیت با شما تشویق کند.

2- از پلتفرم های موجود در زمینه فریلنسری استفاده کنید.

پلتفرم‌های شغلی مثل لینکدین یا صفحات فیس بوک برای تضمین ادامه‌ی کار شما کافی نیستند. شما باید در پلتفرم‌های مختلف فریلنسری ثبت نام کنید. به این ترتیب توانمندی‌های شما توسط کارفرماهای مختلف دیده شده و امکان دریافت پروژه های متنوع برای شما بیشتر فراهم خواهد بود.

3-اطلاعات خود را به روز رسانی کنید و همیشه آماده ارائه باشید.

به عنوان یک طراح باید همیشه آماده ارائه کارهای خود به مشتریان باشید. مشتری باید احساس کند که شما خلاقیت کافی دارید. به‌علاوه  باید مرتبا دانش خود را به روز رسانی کنید و از آن در نمونه کارهای خود بهره ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − چهار =