راهکارهای آنالیز استوری اینستاگرام

آنالیز استوری اینستاگرام یکی از مباحث مهم در تحلیل فعالیت این شبکه اجتماعی است.  اینستاگرام به عنوان یک شبکه اجتماعی ساده و کارآمد چند سالی است که جای خود را میان مردم کشورهای مختلف دنیا، مخصوصاً مردم کشور ما باز کرده است. بنابراین استفاده از قابلیت‌های این شبکه برای کسب و کارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از قابلیت‌های جذاب اینستاگرام امکان به اشتراک گذاری استوری از طریق این شبکه است.با پلتفرم فریلنسری بومران همراه باشید

استوری‌ها در فرمت‌های مختلف و در یک دوره زمانی ۲۴ ساعته برای دنبال کنندگان شما نمایش داده می‌شوند. در ابتدا از این قابلیت صرفاً جهت سرگرمی یا به اشتراک گذاری زندگی روزمره توسط مخاطبان استفاده می‌شد. اما این روزها محتوای استوری  برای کسب و کارها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بنابراین مانند پست‌های اینستاگرام شما باید استوری‌ها نیز فرآیند زیر را طی کنید:

  •  استوری‌های خود را  آنالیز و تحلیل کنید.
  • میزان استقبال مخاطبان و کارایی یک استوری را بسنجید.
  • برای تولید محتواهای بعدی برنامه‌ریزی کنید.

برای آنالیز استوری اینستاگرام از پارامترهای مختلفی مانند:

  • نرخ زمان توقف(Retention Rate)
  • نرخ خروج (Exit Rate)
  • نرخ پاسخ دهی (Reply Rate)

استفاده می‌شود.

فعالان در حوزه‌ی آنالیز شبکه‌های اجتماعی با بررسی ده‌ها هزار استوری مختلف، ارتباط میان این پارامترها را با تعداد فالوورها و سطح فعالیت یک برند مورد بررسی قرار داده‌اند. نتایج به دست آمده از این آنالیزها و تحلیل‌ها به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید میزان کارایی استوری‌های خود را بررسی کنید.در سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

 نکات کلیدی استوری‌ اینستاگرام

با وجود اهمیت استوری‌ها و استقبال از آنها در سال‌های گذشته اما برندهای تجاری گزارش‌های چندان جالبی را در مورد کارایی استوری‌ها در کسب و کار خود در سال ۲۰۲۰ ارائه نداده‌اند. بر اساس گزارش‌های ارائه شده با وجود اینکه برندها نسبت به دوره‌های زمانی قبلی بیشتر از استوری‌ها استفاده کرده‌اند، اما بررسی پارامترها نشان می‌دهد که نرخ زمان توقف در استوری‌ها یا همان Retention Rate  تقریباً ثابت باقی مانده است.  تعداد افرادی که استوری‌ها را مشاهده می‌کنند کمتر شده و این موضوع را می‌توان از روی پارامتر Reach Rate  به خوبی تحلیل کرد.

به علاوه نتایج به دست آمده در این دوره زمانی نشان می‌دهد که بیشتر برندها پست‌های اینستاگرامی موفق‌تری نسبت به استوری‌ها داشتند.

بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات ده‌ها هزار برند، فاکتورهای مختلفی بر میزان موفقیت استوری‌ها تاثیرگذار است. در ادامه به تعدادی از این  عوامل اشاره می‌کنیم.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

 تعداد اسلاید برای هر استوری

شما می توانید در هر دوره‌ی انتشار استوری چندین اسلاید را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. انتخاب تعداد مناسب اسلایدها بر میزان دیده شدن و موفقیت استوری‌های شما تاثیرگذار است.

نتایج به دست آمده از چندین برند مختلف نشان می‌دهد که به طور متوسط تعداد ۱ تا ۳ اسلاید در هر استوری می تواند تاثیر بهتری بر روی دیده شدن آن داشته باشد. استوری‌های تک اسلاید یا بیشتر از ۷ اسلاید کمتر مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد..در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران در این زمینه میتوانید موارد بیشتری مطالعه کنید.

 نرخ زمان توقف(Retention Rate)

نرخ زمان توقف، یکی از پارامترهای کارآمد در تحلیل استوری های اینستاگرام است. اگر شما میزان نرخ زمان توقف را نسبت به هر اسلاید مورد توجه قرار دهید، خواهید دانست که استوری‌های شما تا چه حد توسط مخاطبان دنبال شده است.   واضح است که با افزایش تعداد اسلاید‌های یک استوری مقدار نرخ زمان توقف برای اسلایدهای آخر به شکل محسوسی کاهش پیدا می‌کند.

این پارامتر مستقیماً شما را با سلیقه مخاطبان آشنا می‌کند. برخلاف پارامترهای دیگر پارامتر نرخ زمان توقف از فعالیت‌های رقبا یا الگوریتم‌های اینستاگرام تاثیر نمی پذیرد.  بنابراین اطلاعات به دست آمده از این پارامتر می‌تواند برای یک برند بسیار حائز اهمیت باشد. این پارامتر نشان می‌دهد که چقدر استوری‌های شما برای مخاطب جذاب بوده و برای خواندن ادامه مطلب در آن ها تمایل ایجاد کرده است.برای انجام پروژه در منزل میتوانید در بومران ثبت نام کنید.

 نرخ مشاهده (Reach Rate)

این پارامتر به طور کلی نشان می‌دهد که چه تعداد از افراد تمام اسلایدهای استوری روزانه شما را مشاهده کرده اند.

براساس نتایج نظرسنجی‌ها در سال2020 میزان نرخ مشاهده برای استوری‌های برندهای مختلف کاهش یافته است.

افزایش رقابت در حوزه تولید محتوا به شکل استوری باعث شده تا به طور کلی مخاطبان از مشاهده استوری‌های متعدد خسته شوند. همین موضوع در آمار به دست آمده برای نرخ مشاهده به خوبی مشخص است. برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود تا:

  • تعداد اسلایدهای استوری خود را کاهش دهید.
  • سعی کنید بیشتر از عناصر بصری در استوری‌های خود استفاده کنید.
  •   از قابلیت هایلایت استوری‌ها برای بیشتر دیده شدن آنها در طول زمان استفاده کنید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان نرخ مشاهده برای پست‌ها بیشتر از استوری‌هاست. هرچه تعداد فالوورهای یک پیج بیشتر باشند، این اختلاف به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. شاید با دانستن این اطلاعات تصور کنید که استفاده از استوری‌ها استراتژی درستی نیست اما باید توجه داشته باشید که کارایی استوری و پست کاملاً با یکدیگر متفاوت است. این دو ابزار در کنار یکدیگر به شما کمک می کند تا در  اینستاگرام موفق‌تر عمل کنید.

در واقع بسیاری از افراد صرفاً پست‌ها را با یک نگاه گذرا رد می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا نرخ مشاهده برای پست به شکل کاذب افزایش پیدا کند. در مقابل بررسی پارامترهایی مثل نرخ زمان توقف به طور واضح و دقیق میزان برهمکنش مخاطبان را با استوری‌های شما نشان می‌دهد. بنابراین صرفا تعداد کم نرخ مشاهده به معنی کم بودن تاثیرگذاری استوری ها در روند کاری شما نیست. مقاله ابزارهای آنالیز اینستاگرام را نیز میتوانید مشاهده کنید.

 نرخ پیشروی(Tap-Forward Rate)

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است که به محض دیدن یک استوری فوراً با ضربه زدن بر روی صفحه، به استوری بعد بروید. این کار می‌تواند دو علت داشته باشد.

1. مطلب ارائه شده در استوری به حدی غیر جذاب  و ناکارآمد برای شما بوده که ترجیح داده اید فوراً از آن گذر کنید.

2. در حالت دوم شما سریعا متوجه مطلب ارائه شده در این استوری شده اید و می خواهید ادامه مطلب را هرچه سریعتر دنبال کنید.

پارامتر پیشروی درصد این ضربه زدن ها را برای هر استوری منتشر شده توسط شما مشخص می‌کند.

اطلاعات جمع آوری شده نشان می‌دهد که با افزایش تعداد اسلایدهای یک استوری درصد پی پیشروی به شکل قابل توجهی افزایش می یابد. به طوری که برای استوری‌هایی با بیش از ۱۲ اسلاید بیشتر از ۸۰ درصد از بازدیدکنندگان با ضربه زدن به استوری بعدی می روند.

مقاله اطلاعات اینساید اینستاگرام به شما راهنماییهای بیشتری میکنید.

 نرخ پسروی(Tap-Back Rate)

نرخ پسروی برای همه بازاریابان بسیار جذاب است. بازگشت افراد به استوری بعدی به این معنی است که آنها می‌خواهند  به محتوای تولید شده توسط شما توجه بیشتری نشان دهند.

معمولاً افزایش نرخ پسروی برای استوری‌هایی که در آنها متن بیشتری نوشته شده است، بیشتر دیده می‌شود. اگر متن ارائه شده در استوری شما از دیدگاه مخاطب کاربردی باشد برای توجه بیشتر به آن به استوری قبلی باز می‌گردد. به علاوه در استوری‌های ویدئویی نیز نرخ تصویری بالاتری نسبت به سایر استوری‌ها مشاهده می‌شود.

نرخ پاسخ (Reply Rate)

نرخ پاسخ نشانگر تعداد افرادی است که نسبت به استوری‌های شما واکنش نشان داده و برای شما پاسخی را ارسال کرده‌اند. به طور کلی همه‌ی در مخاطبان اینستاگرام کمتر روی استوری ها ریپلایی می‌کنند. برای افزایش نرخ پاسخ در استوری‌ها می‌توان از مخاطب خود سوالاتی بپرسید. و از آنها بخواهید تا به آن پاسخ دهند.

 نرخ خروج(Exit Rate)

نحوه خروج نشانگر تعداد افرادی است که تا قبل از اتمام استوری‌های شما از آن خارج شده اند. داشتن نرخ خروج بالا به معنی عدم موفقیت در تولید یک محتوای کارآمد و جذاب برای مخاطب است.

نتایج آمار به دست آمده از سال گذشته نشان می‌دهد که بیشتر برندها افزایش نرخ خروج را برای استوری‌های خود گزارش داده‌اند. شاید علت این امر افزایش رقابت در تولید محتوا در قالب استوری است.

از طریق تنظیمات اینستاگرام می‌توانید تمامی این پارامترها را برای استوری‌های ۱۴ روز گذشته‌ی صفحه خود پیدا کنید. تحلیل این پارامترها به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های موفق‌تری را برای تولید محتوا در قالب استوری در پیش بگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =