تقویم محتوایی اینستاگرام-پلتفرم فریلنسری بومران

تقویم محتوایی اینستاگرام چیست

تقویم محتوایی اینستاگرام مانند هر تقویم محتوایی دیگری به شما کمک می‌کند تا کنترل دقیق‌تری بر روی زمان خود داشته باشید. به این ترتیب با نظم بیشتری در این پلتفرم حضور داشته و نتایج بهتری را مشاهده خواهید کرد. همان‌طور که می‌دانید اینستاگرام یک پلتفرم پر کاربرد در دنیای امروز است. موقعیتی که برای مشاغل کوچک و بزرگ ایجاد کرده است، قابل چشم پوشی نیست. بنابراین حضور در فضای اینستاگرام و استفاده از قابلیت‌های آن برای شناساندن برند خود به افراد مرتبط، افزایش تعداد دنبال کنندگان و ایجاد مشتریان وفادار بسیار تاثیرگذار است..برای استخدام دورکاری نیز میتوانید با بومران همراه باشید.

پلتفرم اینستاگرام نیز موتور جستجوی کوچکی دارد که برای موفقیت در آن باید نکاتی را رعایت کنید. یکی از ساده‌ترین اما کاربردی ترین نکات در این زمینه ارائه مطالب به صورت مداوم و در زمان مشخص است. اگر موتور جستجوی اینستاگرام شما را به عنوان یک صفحه منظم بشناسد، پست‌های شما را در موقعیت‌های بهتری نمایش خواهد داد. از طرف دیگر کاربرانی که شما را فالو کرده اند با دیدن این نظم و انسجام مطالب بیشتر به پیگیری مطالب شما علاقمند می‌شوند.

در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی ایجاد یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام بیشتر صحبت کنیم.

مزایای تقویم محتوایی اینستاگرام

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، داشتن تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر روی  پست‌های ارائه شده در اینستاگرام داشته باشید. به علاوه شما می‌توانید موضوعات مد نظر خود را دسته بندی کرده و بر اساس آنها به طور منظم پست‌هایی را تهیه کنید. به این ترتیب هرگز پیوستگی مطالب شما از بین نخواهد رفت. از طرفی تولید مطالب منظم و در زمان مشخص باعث می‌شود تا موتور جستجوی اتوماتیک اینستاگرام پست‎های شما را در جستجوهای مرتبط در  اولویت‌های بالاتری نشان دهد.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام قابلیتی دارد که می‌توانید با استفاده از آن متوجه شوید که مخاطبان شما بیشتر چه ساعتی از پست‌های شما بازدید کرده‌اند. با استفاده از این اطلاعات و استفاده از ابزارهای اتوماتیک پست‌گذاری در اینستاگرام پست‌های خود را در زمان مشخص در اختیار مخاطبان قرار دهید. به این ترتیب میزان بازدید از مطالب شما بیشتر خواهد شد.

البته کاملاً طبیعی است که در حین اجرای تقویم محتوایی خود گاهی دچار مشکل شوید. اما به‌هرحال روندی که به کمک  تقویم محتوایی برای شما ایجاد می‌شود ارزشمند است. به علاوه شما می‌توانید با استفاده از اطلاعات ثبت شده در تقویم محتوایی در یک دوره مشخص عملکرد خود را مورد بررسی و آنالیز قرار دهید. پست‌هایی که بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفته اند را مشخص کنید و سعی کنید مطالب بعدی خود را در همین راستا تولید کنید.

چطور تقویم محتوایی بنویسیم؟

نوشتن تقویم محتوایی کار سختی نیست. تنها نکته‌ای که باید از ابتدای کار مشخص کنید این است که قرار است تقویم محتوایی خود را برای چه دوره زمانی نوشته شود. این دوره زمانی می‌تواند هفتگی، ماهیانه و یا حتی سالیانه باشد.

پس از تعیین دوره زمانی وقت آن رسیده تا تقویم محتوایی خود را ایجاد کنید.  برای این کار کافیست ۵ مرحله‌ای که در ادامه توضیح می‌دهیم را قدم به قدم انجام دهید.برای آموزش دیجیتال مارکتینگ ما را دنبال کنید.

۱. تعیین استراتژی‌های محتوایی

قبل از هر چیز باید استراتژی‌های محتوایی خود را برای اینستاگرام مشخص کنید. این استراتژی‌ها کاملاً مرتبط با استراتژی‌های کلی کسب و کار شما هستند. اگر هنوز در مورد استراتژی‌های خود دچار شک و تردید هستید، پیشنهاد می‌شود برای تعیین آنها به چند سوال زیر پاسخ دهید.

 • هدف کلی از ایجاد این حساب کاربری در اینستاگرام چیست؟
 • قرار است به طور منظم در چه بازه های زمانی پست منتشر کنید؟(برای مثال هر روز یا هفتگی)
 • آیا علاقمندید الگوی مشخصی را در صفحه اینستاگرام خود ایجاد کنید؟
 • بر اساس فعالیت‌های مخاطبان و منطقه جغرافیایی و رفتار مردمی که در آن زندگی می‌کنید، بهترین زمان برای انتشار پست را چه زمانی می‌دانید؟
 • محتوای ارائه شده در هر پست از چه نوعی خواهد بود؟ ( برای مثال محتوای متنی، ویدئویی،موشن و…)
 • چه کسی مسئول انتشار پست‌ها خواهد بود؟

با پاسخ به این سوال استراتژی کلی محتوایی شما تعیین می‌شود.  با تولید محتوای اینستاگرام آشنا شوید.

۲. جمع آوری اطلاعات کامل در مورد پست‌های  گذشته

این بخش مرتبط با حساب‌های کاربری‌ای است که فعالیت خود را از مدت‌ها قبل شروع کرده‌اند. قبل از ایجاد تقویم محتوایی یک بررسی کامل بر روی پست‌هایی که در گذشته منتشر کرده‌اید، انجام دهید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که چه محتواهایی با چه ویژگی هایی از دیدگاه کاربران شما ارزشمندتر بوده است.سعی کنید در تقویم محتوایی جدید بیشتر روی این محتواها کار کنید.  برای اینکه به شکل دقیق‌تر محتواهای قبلی خود را مورد بررسی قرار دهید، مراحل زیر را دنبال کنید.

 •  اهداف خود را مشخص کنید

برای اینکه بدانید کدام نوع از محتوا بیشتر توسط مخاطب شما مورد توجه قرار گرفته است. قبل از هر چیز باید بدانید برای اینستاگرام خود چه اهدافی را در نظر گرفته‌اید. قرار است چه میزان رشد داشته باشید و این رشد را در چه مدت زمانی می‌خواهید به دست آورید.

 •  فالوورهای خود را مورد بررسی قرار دهید

به+ لیست فالورهای پیج اینستاگرام خود سری بزنید و آنها را چک کنید. کاملا مطمئن شوید که میان فالوورهای خود تعداد کمی فالوور فیک دارید. بیاد داشته باشید که فالوورهای فیک میزان تعامل شما را کاهش می‌دهد. برای بررسی صحت پیج‌هایی که شما را فالو کردند از ابزاری مانندFake check  و Social Audit استفاده کنید. با روشهای ورود به صفحه  اکسپلور اینستاگرام آشنا شوید.

 •  محتوا را مورد بررسی قرار دهید

این بخش شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید قبل از تولید تقویم محتوایی به آن توجه کنید. محتوایی که تاکنون در پیج خود منتشر کرده‌اید، را مورد بررسی قرار دهید.  برای این کار می‌توانید برای قدم اول از ابزار  تجزیه و تحلیل داخلی پلتفرم اینستاگرام استفاده کنید. اما برای بررسی‌های بهتر ابزار دیگری نیز برای آنالیز و تحلیل محتوای شما وجود دارد. برای مثال Hootsuite ، Sprout social ابزار پرکاربرد در این زمینه هستند. پارامترهای معرفی شده در این ابزارها مانند Engagement، reach و impression به شما کمک می‌کند تا پست‌های خود را به شکل دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهید. به علاوه باید به کپش‌ها نیز توجه کنید و مطمئن شوید که هشتک‌های به کار برده شده، لحن بیان و  CTR نوشته شده کارآمد بوده‌انددر سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

 •  پروفایل خود را بررسی کنید

اولین چیزی که از پیج شما برای مخاطب مورد توجه قرار می‌گیرد، پروفایل شما خواهد بود. پروفایل بر تصمیم گیری مخاطب برای دنبال کردن شما، بسیار تاثیر گذار است. بنابراین تمام المان‌هایی که در پروفایل به کار برده می‌شود برای کسب و کار شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. عکس به کار برده شده در پروفایل، نام کاربری، عنوان، بیوگرافی، لینک‌ها و هایلایت‌هایی که در پروفایل شما قرار دارند، همه باید آپدیت بوده و از جذابیت و ارتباط کافی با شغل شما برخوردار باشند.

 •   زمان انتشار پست‌ها را مشخص کنید

مهم است پست شما در زمان مناسب در معرض دید مخاطبان قرار گیرد. دانستن رفتار مخاطبان در اینستاگرام برای شما بسیار حائز اهمیت است. باید بدانید که مخاطبان اصلی کسب و کار شما بیشتر در چه زمانی آنلاین هستند. برای به دست آوردن این زمان می‌توانید از ابزار داخلی خود اینستاگرام استفاده کنید. این ابزار به شما نشان می‌دهد که در هر روز بیشترین تعداد بازدید کننده از پست شما در چه زمانی بوده است.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

 •  میزان تعامل با هر پست را مشخص کنید

میزان تعامل یا engagment یکی از پارامترهای بسیار مهم در اینستاگرام است. شما باید میزان تعامل در هر پست منتشر شده را  مورد بررسی قرار دهید.  برای اینکه میزان تعامل خود را  در مخاطبان مورد بررسی قرار دهید، باید به سوالاتی در مورد کسب و کار خود پاسخ بدهید.

آیا کامنت‌های ارائه شده در زیر پست را پاسخ می‌دهید؟ آیا با اینفلوئنسرها در ارتباط هستید و در بازاریابی‌های تاثیرگذار شرکت می‌کنید؟ آیا پیام‌های دریافت شده در دایرکت را پاسخ می دهید و تلاش می کنید تا نیاز مخاطبان خود را رفع کنید؟ پاسخ مثبت به این سوالات نشان می‌دهد که شما تعامل خوبی با مخاطبان خود داشته اید.

برای بررسی میزان تعامل کسب و کار خود بد نیست که این کار را در دوره‌های زمانی نامنظم انجام دهید. چرا که رفتار مخاطبان به طور نامنظم و ناپیوسته متغیر است. بنابراین ایجاد دوره‌های منظم دقت بررسی‌های شما را کاهش می‌دهد.

۳.  ذخیره محتوا ایجاد کنید

ذخیره محتوایی یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای موفقیت تقویم محتوایی خود در نظر بگیرید .وابسته به نوع کارکرد صفحه خود بهتر است بخشی از محتوای خود را برای یک دوره زمانی مشخص تهیه کنید. این کار می‌تواند تنها با نوشتن کپشن و هشتک‌ها انجام شود. یا اینکه تمام محتوا به همراه تصویر در یک فایل ذخیره شود. مکانی که محتوای خود را ذخیره می‌کنید باید در دسترس اعضای تیم شما باشد. بنابراین بهتر است این فایل را بر روی گوگل درایو ایجاد کنید.

لازم نیست ذخیره محتوایی شما اولویت بندی داشته باشد. همین قدر که بدانید قرار است چه محتوایی را به کار ببرید کافیست.

اگر علاقمند هستید که تمام محتوای خود را ذخیره سازی کنید، برای ذخیره سازی عکس‌ها و تصاویر از نام‌های مرتبط استفاده کنید. هر پست را نامگذاری کرده و عکس مرتبط را نیز به همان نام در یک فولدر جداگانه ذخیره کنید. به این ترتیب هنگام انتشار پست دچار مشکل نخواهید بود.

۴.  استفاده از قالب های موجود

اگر تا اینجای کار با ما همراه بوده باشید، تقریباً مراحل ابتدایی ایجاد تقویم محتوایی را طی کرده و اکنون آماده اید تا یک تقویم محتوای کامل را ایجاد کنید. برای ایجاد تقویم محتوایی می‌توانید از قالب‌های آماده نرم‌افزارهای مختلف استفاده کنید. در ادامه به تعدادی از  قالب آماده اصلی و پرکاربرد اشاره می کنیم. موارد دیگر نیز وجود دارد اما این قالب‌ها آن از دیدگاه کاربران کارآمدتر بوده‌اند.

Hootsuite

این نرم افزار  قالب آماده ای را برای تقویم محتوایی به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید این قالب را دانلود کنید و در فرمت گوگل شیت آن را باز کنید. این قالب قابلیت کپی کردن داشته و برای یک هفته طراحی شده است.  طراحی قالب به صورتی است که می‌توان در آن محتوای اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و لینکدین را قرار داد. تنها عیب این نرم‌افزار عدم نمایش تاریخ به صورت تقویم است که گاهی تجسم برنامه را دشوارتر می‌کند.

ترلو Trello

Trello یک نرم افزار بر مبنای ساختار لیستی است که می‌توانید از آن به عنوان تقویم محتوایی برای برنامه ریزی اینستاگرام استفاده کنیم.  این نرم‌افزار صفحات مختلف و ستون‌های مشخصی را برای شما ایجاد می کند. شما می توانید این صفحات را به صورت تقویم مورد استفاده قرار دهید. کارت‌های مختلفی در هر صفحه قابل ایجاد هستند که می‌توانند پست‌های مختلف شما در یک روز مشخص باشد. به علاوه این نرم افزار قابلیت همگام سازی با تقویم‌های آنلاین را دارد.

مهمترین مزیت استفاده از ترلو ایجاد یک دید کلی نسبت به تقویم محتوایی است. با باز کردن نرم افزار تمام تقویم محتوایی  در برابر چشم شما نمایش داده می‌شود.

گوگل شیت Google sheet

اگر تمایلی به استفاده از قالب‌های از پیش آماده شده ندارید، گوگل شیت یک راه بسیار ساده و آسان برای ایجاد تقویم محتوایی است.  از طریق این نرم افزار شما می‌توانید تقویم محتوایی را با فرمت مورد نظر خود طراحی کنید. انتخاب رنگ‌ها و  مطالب ارائه شده در تقویم کاملاً اختیاری خواهد بود. به علاوه قابلیت همگام سازی با Google calendar این امکان را برای شما فراهم می‌کند که تقویم به روز و متناسب با تاریخ داشته باشید.

با انتخاب الگوی مدنظر خود برای تقویم، باید برنامه‌ریزی‌های خود را شروع کنید. اولین قدم این است که تعطیلات مهم و روزهای مهم برای شغل خود را در تقویم مشخص کنید. به این ترتیب محتوای مناسبتی شما مشخص خواهند شد سپس بقیه محتواها را بر اساس استراتژی‌های خود پر کنید .

۵.  محتوای آماده شده را زمان بندی کنید

شاید بهتر است  این مرحله را مرحله پس از ایجاد تقویم محتوایی در نظر بگیرید. تا قسمت قبلی تقویم محتوایی شما به همراه پست‌های آن مشخص شده است. در این بخش کافیست بر اساس زمان‌بندی هایی که در مراحل قبلی به دست آورده‌اید، محتوای خود را از طریق نرم افزارهای اتوماتیک زمانبندی کنید. تا در زمان مشخص منتشر شود.انتشار دستی محتوا ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه کرده و باعث بی‌نظمی در فرآیند کاری شما شود.  ابزار متعددی برای زمانبندی اتوماتیک محتوا وجود دارد برای مثالPlanoly  ،Hootsuite،sprout social  ابزار مناسبی در این زمینه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 7 =