تعریف استراتژی بازاریابی محتوایی

هنگام شروع یک کسب‌وکار و یا برای معرفی یک برند و حتی به جهت معرفی یک تخصص خاص مثل پزشکی یا مشاوره روانشناسی، نیاز ضروری برای ترویج آن به روش‌های مختلف وجود دارد، ولی یکی از مهم‌ترین و جالب ‌توجه‌ترین آنها که امروزه رواج بسیار زیادی نیز پیدا کرده بازاریابی محتوا نام دارد که شاخه‌ای از بازاریابی دیجیتال یا همان Digital marketing به شمار می‌رود.

افراد دارای کسب‌وکار، تخصص و برند از این روش معجزه‌گر و پرفایده برای معرفی و فروش محصولات خود استفاده می‌کنند. در ادامه مطلب به‌صورت مفصل‌تری راجع به بازاریابی محتوا و دلایل استفاده از استراتژی‌های آن صحبت خواهیم کرد.با پلتفرم فریلنسری دیجیتال مارکتینگ  بومران همراه باشید.

تعریف بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا یا Content Marketing طبق تعاریف جو پولیتزی و دامیان رایان فرآیندی در کسب‌وکار است که در طی آن محتواهایی گیرا و جذاب و درعین‌حال مجاب‌کننده درباره محصول موردنظر، در اختیار مخاطبین مشخصی قرار می‌گیرد و به ‌اصطلاح بین آنها توزیع می‌شود. بازاریابی محتوا باعث جلب‌توجه مخاطب شده و او را درگیر می‌کند و در این مسیر باعث به وجود آمدن اقداماتی سودآور برای صاحب کسب‌وکار می‌شود.

بازاریابی محتوا اطلاعات موردنیاز مشتریان بالقوه را پاسخ می‌دهد و برای آنها ارزش ایجاد می‌‌کند. بازاریابی محتوا بدون مجبور کردن مشتریان باعث  جذب و درگیر شدن آنها در امر خرید می‌شود.

به‌طور کل می‌توان گفت که بازاریابی محتوا به معنی کمک به خوانندگان از طریق اشتراک‌گذاری محتوای سرگرم‌کننده، آگاهی‌بخش و آموزشی است که خوانندگان با دیدن یا مطالعه کردن آنها بدون هیچ اجباری بتوانند بهترین تصمیم را برای خرید و یا استفاده از محصول موردنظر بگیرند.اگر قصد تولید محتوا به صورت آزادکاری دارید میتوانید در سایت فریلنسری  بومران عضو شوید.

تعریف بازاریابی محتوایی- پلفرم دیجیتال مارکتینگ بومران

دلایل استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

در ادامه شما را با چند دلیل اهمیت استفاده از استراتژی تولید محتوا آشنا می‌کنیم:

1. جلب اعتماد بازدیدکنندگان

محتوایی که راجع به محصول موردنظر نوشته می‌شود اعتماد بازدیدکنندگان را افزایش می‌دهد. هرچقدر اعتماد بازدیدکننده بیشتر شود احتمال خرید کردن او نیز بیشتر می‌شود.

2. آگاهی دادن در مورد برند

از اهداف بازاریابی محتوا همین آگاهی دادن و معرفی برند از طریق دادن اطلاعات کافی در مورد آن است. این کار از طریق وبینار، ایبوک، مقاله، ویدیو و اینفوگرافیک انجام می‌شود.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ میتوانید این موارد را آموزش ببینید.

3. افزایش رتبه وب‌سایت

به هنگام تولید محتوای دیجیتال استفاده از کلمات کلیدی اصلی و فرعی ضروری است. هرچقدر کلمات کلیدی مطابق با الگوریتم‌های موتورهای جستجو باشد، گوگل وبسایت را در رتبه بالایی قرار داده و این‌گونه میزان بازدید و درنهایت فروش محصولات بیشتر می‌شود.

4. جذب مخاطبین واقعی و ایده آل

بازاریابی محتوا کمک می‌کند تا افرادی که به دنبال کسب‌وکار و تخصصتان هستند، شما را پیدا کنند. بنابراین می‌توان گفت که بازاریابی محتوا خریداران واقعی را برای شما تشخیص می‌دهد.

5. بازگشت مجدد بازدیدکنندگان به وب‌سایت

اگر مطالب موجود بر روی وب‌سایت برای بازدیدکنندگان جذاب و مفید باشد آنها مجدداً برای کسب اطلاعات جدیدتر به وب‌سایت موردنظر خود بازمی‌گردند. با افزایش بازدید از سایت، رتبه آن نیز افزایش‌یافته و درآمد نیز بیشتر می‌شود؛ دلیل آن‌هم بازاریابی محتوا است.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

ترافیک سایت-پلتفرم دیجیتال مارکتینگ بومران

6. موفقیت سایر استراتژی‌های بازاریابی

اگر محتوای تولیدشده کامل و موفق باشد به موفقیت استراتژی‌های دیگر در حوزه بازاریابی دیجیتالی کمک می‌کند. ازجمله این استراتژی‌ها SEO نام دارد که کاملاً به بازاریابی محتوای خوب بستگی دارد. زیرا از طریق تولید محتوا موتورهای جستجو وب‌سایت شما را پیدا می‌کنند.

7. بازگشت صددرصدی نرخ سرمایه

هزینه بازاریابی محتوا خیلی کمتر از بازاریابی سنتی است؛ درعین‌حال سوددهی آن نیز بیشتر بوده و بعد از صرف یک مدت‌زمان باعث بازگشت کل سرمایه به کارفرما می‌شود.

گام‌های استراتژی کانتنت مارکتینگ

بازاریابی محتوا نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد و بایستی گام‌به‌گام همه مراحل آن اجرا شود. برای برنامه‌ریزی بهتر است با گام‌های استراتژی بازاریابی محتوا آشنا شوید.از لیست خدمات دیجیتال مارکتینگ ما نیز میتوانید دیدن نمایید.

1- تعیین اهداف

قبل از شروع ابتدا باید اهداف خود را برای تولید محتوا تعریف کنید. دلایل خود را برای این کار یادداشت کنید و یک هدف بلندمدت را برای کار خود در نظر بگیرید.

2- مشخص کردن مخاطبین

در این گام شما باید تشخیص دهید که تولید محتوا را برای چه کسانی انجام می‌دهید. آیا اطلاعات شما عمومی و برای همه قابل‌فهم است یا فقط گروه خاصی قرار است از اطلاعات شما استفاده کنند.

کاربران سایت- پلتفرم دیجیتال مارکتینگ بومران

3- تعیین سیستم مدیریت محتوا

یک سیستم مدیریت محتوا به شما کمک می‌کند که محتوای خود را منتشر و آنالیز کنید. سیستم WordPress از محبوبیت بیشتری در بین مردم برخوردار است.

4- استخدام نیرو و تشکیل تیم

در اینجا شما به تعدادی افراد متخصص یا واجد شرایط برای تولید و انتشار محتوای باکیفیت نیاز دارید که شامل بلاگر، کارشناس سئو، طراح و مدیر شبکه‌های اجتماعی است.

5- ایده پردازی

بعد از تشکیل تیم نوبت به پیدا کردن ایده برای تولید محتوای باکیفیت می‌رسد. ایده‌ها بایستی کاربرپسند و جالب باشند تا بازدید از وب‌سایت افزایش یابد.

6- تشخیص نوع محتوا

در اینجا باید نوع محتوایی که قصد تولید آن را دارید مشخص کنید. محتوا به سه دسته سمعی، بصری و صوتی تولید می‌شوند و فرمت هر کدام نیز باید مطابق با الگوریتم موتور جستجو گوگل باشد.

7- انتشار و مدیریت کانتنت

در بازاریابی محتوا انتشار محتوا محدود به یک شبکه اجتماعی نیست و شما می‌توانید آنرا نامحدود در همه شبکه‌های اجتماعی منتشر و مدیریت کنید تا امکان دیده شدن آن افزایش یابد.

تولید محتوا - پلتفرم دیجیتال مارکتینگ بومران

نتیجه‌گیری

از این مطلب نتیجه می‌گیریم که بازاریابی محتوایی بایستی با برنامه‌ریزی انجام شود تا نتیجه مطلوب‌تری بدهد. استفاده از این روش اگر به‌صورت صحیح انجام شود موفقیت شما را در کسب‌وکار و فروش محصولات به‌اندازه قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. استفاده از یک تیم باتجربه می‌تواند در این راه کمک شایانی به شما کند و با یک استراتژی بازاریابی محتوای اصولی شما را به اوج موفقیت و بازگشت سرمایه برساند.در سایت انجام پروژه میتوانید تولید محتوایی سایت خود را به فریلنسرها بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =