تعداد سرچ کلمات کلیدی در گوگل را چطور پیدا کنیم

تعداد سرچ کلمات کلیدی یکی از فاکتورهای مهم برای همه افراد فعال در زمینه‌ی سئو است. سئوکاران با استفاده از این پارامتر تلاش می‌کنند تا با به کار بردن این کلمات در وب سایت خود مخاطبان هدف را به بازدید از وب‌سایت تشویق کنند.در این مقاله قصد داریم چند ابزار پرکاربرد در این زمینه را به شما معرفی کنیم.برای استخدام دورکاری نیز میتوانید با بومران همراه باشید.

فرآیند انتخاب کلمات کلیدی مناسب

در واقع در مرحله اول باید بدانید که مشتریان هدف شما بیشتر چه عبارات و کلماتی را در گوگل سرچ می‌کنند.  این فرآیند تحقیق کلمات کلیدی نامیده می‌شود. در مرحله بعدی باید بدانید که کدام یک از این عبارات به تعداد بیشتری سرچ ‌می‌شود. شناسایی میزان سرچ کلمات کلیدی از طریق ابزارهای مختلفی قابل انجام است. این ابزارها ممکن است رایگان یا هزینه بر باشند. اما بعضی از آنها به وضوح کارآیی بهتر و استفاده آسان تری دارند.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید

به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از این ابزار باید بدانید چه کلمات کلیدی در میان مخاطبان هدف شما بیشتر مورد توجه است. لیست ارائه شده توسط گوگل که در انتهای صفحه جستجو نمایش داده می‌شود، تا حدی این موضوع را برای شما واضح ‌می‌کند. در واقع موتور جستجوی گوگل کلمات کلیدی که در آن سرچ ‌می‌شود را در حافظه خود ذخیره ‌می‌کند. سپس آنها را دسته‌بندی کرده و در حوزه‌های مرتبط قرار می‌دهد . هنگامی که شما یک کلمه از آن کلمات را جستجو کنید. سایر کلمات مرتبط با آن را نیز تحت عنوان سرچ‌های مرتبط با این کلمه برای شما در انتهای صفحه جستجو نمایش ‌می‌دهد. شما ‌می‌توانید از این قابلیت برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید. با ترفندهای انتخاب کلمات کلیدی آشنا شوید.

در مرحله بعدی وقت آن رسیده تا با تعیین تعداد سرچ بهترین کلمات کلیدی را شناسایی کنید.

 ابزارهای بررسی تعداد سرچ کلمات کلیدی در گوگل

از آن جایی که موتور جستجوی گوگل پرکاربردترین موتور در جستجوهای اینترنتی است. بنابراین شناخت تعداد سرچ کلمات کلیدی در این موتور جستجو ‌می‌تواند شما را با عمده مخاطبان هدف تان آشنا کند.

ابزارهای ارائه شده برای تخمین تعداد سرچ کلمات کلیدی در گوگل برخی رایگان و برخی نیمه رایگان و  برخی غیر رایگان هستند که در ادامه به تعدادی ازآنها می‌پردازیم.از ابزارهای جستجو کلمات کلیدی مطلع شوید.

 گوگل کیورد پلنر

این ابزار در واقع یکی از ابزارهای جانبی گوگل است که برای تبلیغ کنندگان در گوگل فراهم شده است. اما با کمک آن می‌توانید حدوداً تعداد سرچ کلمات کلیدی در گوگل را پیدا کنید. اعداد ارائه شده در این ابزار به صورت بازه نوشته ‌می‌شوند. مثلاً به شما ‌می‌گوید که این عبارت بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بار در ماه سرچ ‌می‌شود.

اگر بخواهید از این ابزار آمار دقیقی به دست بیاورید، باید از طریق گوگل ادز حداقل یک تبلیغ ایجاد کرده باشیدبرای آموزش دیجیتال مارکتینگ ما را دنبال کنید.

نحوه‌ی کار با کیورد پلنر

مرحله اول:

برای استفاده از این ابزار باید حساب کاربری در جیمیل داشته باشید. از آنجایی که آی پی‌های ایران در صفحه نمایش داده نمی‌شوند، باید از آی پی کشورهای دیگر استفاده نمایید. پس از ورود به صفحه ی کیورد پلنر بر روی عبارت skip the setup guide کلیک کنید. توجه کنید که این گزینه تنها بار اول نمایش داده ‌می‌شوددر سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

مرحله دوم:

در مرحله بعدی صفحه جدید روی نمایشگر شما ظاهر ‌می‌شود که باید در آن ایمیل خود را وارد کنید. پس از آن تنظیمات پیش فرض ارائه شده را می‌توانید قبول یا رد کنید، یا متناسب با اطلاعات شخصی خود آنها را تغییر دهید. سپس روی گزینهsave and continue کلیک کنید و صبر کنید تا صفحه جدید بارگذاری شود. پس از بارگذاری از نوار بالای صفحه گزینه tool را باز کرده و بر روی گزینه keyword planner  کلیک کنید. در این مرحله گزینه‌هایی روی صفحه نمایش داده ‌می‌شود که از بین آنها گزینه search for keyword and ad group idea  را انتخاب کنید.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

مرحله سوم:

با انتخاب این گزینه صفحه برای شما نمایان خواهد شد که از شما درخواست اطلاعات می‌کند اطلاعات مربوط به همان واژگان کلیدی است که ‌می‌خواهید آنها را مورد بررسی قرار دهید در پنجره اول کلمه یا کلمات کلیدی مورد نظرتان را تایپ کنید اگر بیش از یک کلمه را تایپ ‌می‌کنید حتما این کلمه‌ها کاملا بگذارید  یا به وسیله این ترانه‌ها را از یکدیگر جدا کنید.  در پنجره پایینی برای بررسی‌های بیشتر ‌می‌توانید آدرس سایت خود یا سایتی که در نظر دارید را وارد کنید.  قسمت بدنه کسب و کار خود را مشخص کنید به این ترتیب بگوید که به گوگل پلنر کمک ‌می‌کنید تا به طور دقیق تری بررسی‌های لازم را انجام دهد.

در  بخش trending  چهار بخش وجود دارد که از شما می‌خواهد تا موقعیت‌ها، زبان مورد نظر و موتور جستجو را مشخص کنید.

شما ‌می‌توانید از طریق فیلد بعدی negative keyword  را  نیز اضافه کنید. کلمات کلیدی منفی در واقع شامل کلماتی می‌شود که شما تمایل دارید از گزینه‌ها حذف شود.  تا این جای گزینه‌ها، برای به دست آوردن تعداد سرچ ماهیانه کافیست.  بعد از اتمام بر روی گزینه get ideas کلیک کنید. در این مرحله در بالای صفحه نموداری برای شما نمایان خواهد شد که تعداد سرچ تمام کلمات کلیدی مد نظر شما را بر اساس ماه‌های سال  مشخص کرده است. به علاوه میزان رقابت این کلمات کلیدی را نیز برای شما نمایش ‌می‌دهد.

 مزایا و معایب استفاده از کیورد پلنر

نتایج ارائه شده توسط کیورد پلنر به سادگی و سهولت برای شما نمایش داده ‌می‌شود. در واقع همان‌طور که در بخش قبلی توضیح داده شد. تنظیمات این ابزار بسیار ساده بوده و کاملاً رایگان است. اما مسئله این است که تعداد سرچ کلمات کلیدی به صورت بازه‌ای ارائه ‌می‌شود. بازه ارائه شده بر اساس تعداد سزپ تعیین شده و به نرخ کلیک مربوط نمی‌شود. یعنی اگر فردی این کلمه را صرفاً جستجو کند اما بر روی و‌ب‌سایت در صفحه جستجو کلیک نکند. باز هم جستجوی آن در آمار گوگل کیورد پلنر آورده می‌شود.

ما بر اساس تعداد بازدید کلمات کلیدی در وب سایت خود و نتایج به دست آمده در  گوگل کیورد پلنر، مقایسه‌ای را انجام دادیم. نتایج نشان داد که تعداد بازدید وب سایت نسبت به حد بالای بازه ارائه شده توسط گوگل گاهی تا دو برابر بیشتر است. این موضوع نشان می‌دهد که نتایج گوگل پلنر کاملاً قابل اعتبار بوده و حتی به صورت بدبینانه محاسبه می‌شود پس قطعاً کمتر از تعداد جستجوی کلمات کلیدی نیست.

همانطور که در بالا اشاره شد اگر بخواهید به جای بازه عدد دقیقی را از تعداد سرچ کلمات کلمه کلیدی از گوگل پلنر دریافت کنید،  باید از تبلیغات گوگل ادز حداقل یک بار استفاده کرده باشید. بنابراین انجام این کار برای شما هزینه‌بر خواهد بود. حداقل بودجه پیشنهادی در گوگل ادز در حدود ۵۰۰ هزار تومان است.  اگر این فرایند را انجام دهید از آن پس به جای یک بازه‌، عدد مشخص در مورد تعداد جستجوی کلمه کلیدی دریافت خواهید کرد. اما ارائه باز‌ه‌ای تعداد جستجوی کلمات کلیدی کاملا رایگان است.

2. ابزار Rank Tracker

این نرم‌افزار نیز یکی از نرم‌افزارهای کارآمد برای تعیین تعداد سرچ کلمات کلیدی است. که در دو نسخه پولی و رایگان ارائه ‌می‌شود.  در واقع این نرم افزار به شما کمک ‌می‌کند تا نحوه امتیاز دهی به وب سایت‌ها را متوجه شوید. نرم‌افزار rank tracker یک ابزار بسیار ضروری برای همه کسب و کارهای آنلاین است که توصیه می‌کنیم در هر سطح و اندازه‌ای حتماً از آن استفاده کنید.

از طریق این نرم‌افزار علاوه بر رتبه وب سایت خود ‌می‌توانید رتبه وب‌سایت رقبای خود را نیز ارزیابی کنید.  گزارش تعداد بک لینک‌های سایت‌ها نیز جز اطلاعات ارائه شده توسط این نرم افزار است. به کمک این ابزار نقاط ضعف و نقاط قوت رقبای خود را آنالیز ‌می‌کنید و بر اساس آنها استراتژی‌های آینده سئوی وب سایت خود را تعیین ‌می‌کنید. شما به کمک rank tracker قادر خواهید بود سایت  خود را علاوه بر گوگل در سایر موتورهای جستجو مانند کروم و فایرفاکس نیز مورد بررسی قرار دهید.

۳.  گوگل ترندز

یکی از رایج ترین نرم افزارهای مربوط به سئو نرم افزار گوگل ترندز است. این نرم‌افزار کاربردهای مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به تعداد سرچ کلمات در گوگل اشاره کرد. استفاده از آن بسیار آسان بوده و از ابتدای راه اندازی یعنی از سال ۲۰۰۶ تاکنون با استقبال ویژه‌ای توسط کاربران مواجه شده است. برای دسترسی به نرم‌افزار گوگل‌ترندز کافی است یک حساب کاربری جیمیل داشته باشید. پس از ورود به صفحه اصلی این نرم‌افزار سه بخش را مشاهده خواهید کرد. این سه بخش شامل ترند‌های هفته گذشته آمریکا، هفت روز گذشته در جهان و همچنین ترندهای آمریکا از اول تاسیس این ابزار است. که در زیر هر کدام از آنها نقشه‌ای قرار داده شده تا موقعیت جغرافیایی را از آمریکا به موقعیت جغرافیایی مدنظر خود تغییر داده و نتایج متناسب را مشاهده کنید.

در بخش بالایی صفحه نوار جستجو وجود دارد. شما ‌می‌توانید به هر زبانی هر کلمه کلیدی را که ‌می‌خواهید در این بخش جستجو کنید. پس از تایپ کلمه کلیدی، بر روی گزینه add term  کلیک کنید. به این ترتیب صفحه‌ای برای شما باز ‌می‌شود که ‌می‌توانید بازه زمانی مدنظر، دسته‌بندی موضوعی و  ناحیه مورد نظر برای جستجو را مشاهده و انتخاب کنید.  به علاوه گزینه‌ای به عنوان آخرین گزینه ارائه ‌می‌شود که از طریق آن ‌می‌توانید نحوه سرچ در وب را مشخص کنید. برای مثال سرچ در تصاویر، ویدئویی‌ها یا در قالب وب سایت را از طریق این گزینه مشخص کنید.

ویژگی‌ها

قابلیت جذاب ابزار گوگل ترندز مقایسه اطلاعات مربوط به دو کلمه کلیدی است. ‌می‌توانید در کنار جستجوی یک واژه، واژه دیگری را نیز انتخاب کنید و نتایج آن را با نتایج این واژه مورد مقایسه قرار دهید. نمودار ارائه شده برای بازه زمانی مدنظر شما نشان داده ‌می‌شود. اگر ‌می‌خواهید در یک تاریخ خاص امتیاز هر کلید واژه را پیدا کنید موس را بر روی نمودار حرکت داده و در نقطه مورد نظر متوقف شوید.  برای مقایسه دقیق تر بر اساس تقسیمات استانی یک کشور با انتخاب گزینه compare breakdown by sub region   نتیجه جستجو را بر اساس تقسیم بندی‌های استانی یک کشور دریافت کنید.

آنالیزنمودارهای ارائه شده توسط گوگل ترندز

برای آنالیز نمودار‌های ارائه شده توسط ابزار گوگل ترندز باید به نکاتی توجه کنید. این ابزار معیار امتیاز دهی خود را بر اساس مقایسه میزان سرچ یک کلمه کلیدی در یک دوره زمانی مشخص با خودش ارائه می‌دهد و امتیازات ارائه شده ۱۰۰حداکثر ‌می‌باشد. برای مثال اگر یک کلمه اخیراً امتیاز کل 100 را به دست آورده باشد، نشان دهنده این است که این کلمه در سال‌های پیشین کاربرد چندانی نداشته و موضوعی است که به تازگی برای کاربران حائز اهمیت شده است.

با دانستن این الگوریتم اگر از روش مقایسه دو کلمه کلیدی استفاده کنید ممکن است یکی از کلمات کلیدی امتیاز کمتری را بدست آورد. این امتیاز ‌می‌تواند ناشی از جستجوی کمتر این کلمه نسبت به کلمه دیگر باشد. اما اگر یکی از کلمات به طور ناگهانی محبوب شده باشد و کلمه دیگر در طول زمان محبوبیت نسبتا پایداری داشته باشد. گوگل ترندز امتیاز بیشتر را به کلمه‌ای اختصاص می‌دهد که از گذشته محبوب بوده است.

به عنوان جمع بندی بد نیست بدانید که ا گوگل ترندز به طور مستقیم میزان سرچ کلمات در ماه را نشان نمی‌دهد. اما به شما نشان می‌دهد که در طول زمان محبوبیت سرچ یک عبارت چقدر کاهش یا افزایش داشته است. در حقیقت ترند یا روند استفاده از یک کلمه کلیدی را ‌می‌توانید از طریق آن مشاهده کنید. همچنین روند دو کلمه را با یکدیگر مقایسه کنید.

۴. ابزار  serpstat

این ابزار یکی از ابزار بسیار ساده برای جستجوی کلمات کلیدی است. ابتدا باید دامنه، لینک و یا کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کنید. سپس نتایج به دست آمده  برای شما نمایش داده ‌می‌شود. اگر با دامنه سایت خود وارد ‌می‌شوید ‌می‌توانید کلید واژه‌هایی که بر روی سایت تأثیر گذاشته را مشاهده کنید. و یا حتی از ترافیک سایت خود مطلع شوید.

سخن پایانی

ابزار ارائه شده در این مقاله تنها تعدادی از ابزار بدیت آوردن سرچ کلمات کلیدی است. قطعا ابزار بی شمار در این زمینه وجود دارند که ما تنها به معرفی تعدادی از آنها بسنده کرده‌ایم

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =