تحلیل بازاریابی در کسب و کارهای آنلاین

تحلیل بازاریابی یا مارکتینگ آنالیتیکس فرآیندی است که در آن با استفاده از اطلاعات موجود تلاش می‌شود تا بهترین تصمیم را برای بازاریابی بهتر اتخاذ شود. اگرچه تعریف مشخصی برای تجزیه و تحلیل بازاریابی یا مارکتینگ آنالیتیکس وجود ندارد، اما می‌توان از یک دیدگاه این فرآیند را به سه بخش تقسیم بندی کرد. این سه بخش عبارتند از:برای استخدام دورکاری نیز میتوانید با بومران همراه باشید.

  • آنالیز توصیفی(descriptive analytics)
  • آنالیز پیش بینی کننده (Predictive Analytics)
  • آنالیز تجویزی (Prescriptive Analytics)

در ادامه هریک از این بخش‌ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تحلیل توصیفی(descriptive analytics)

آنالیز توصیفی با نگاهی به اطلاعات به دست آمده از گذشته در راستای اصلاح استراتژی‌های گذشته فعالیت می‌کند. در این بخش اطلاعات موجود از یک دوره زمانی در گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد. شما به عنوان یک آنالیزور بازاریابی باید در میان اطلاعات به دنبال نقاط عطفی باشید که منجر به تغییراتی شده است. این تغییرات می‌تواند مثبت یا منفی باشد. شما باید متوجه شوید که این تغییر بر اثر چه عاملی رخ داده و چه دوره زمانی‌ای را شامل می‌شود. و در طول دوره زمانی جمع آوری اطلاعات چند بار رخ داده است؟برای آموزش دیجیتال مارکتینگ ما را دنبال کنید.

به علاوه پاسخ به سوالات زیر نیز برای بدست آوردن یک تحلیل درست لازم است.

آیا اتفاق غیرطبیعی و غیرنرمال در میان داده‌های به دست آمده وجود دارد؟علت این اتفاق چیست و چطور می‌توان در آینده از وقوع آن جلوگیری کرد؟

تحلیل پیش بینی کننده (Predictive Analytics)

پس از جمع آوری اطلاعات گذشته و تحلیل آنها، وقت آن رسیده که با پشتوانه این اطلاعات و کمک گرفتن از دانش بازاریابی  پیش‌بینی کنید که  هر تغییر چه تاثیری بر روند کاری شما خواهد داد. این فرآیند را  آنالیز پیش بینی کننده می‌نامند. در فرآیند تحلیل پیش‌بینی کننده با استفاده از دانش گذشته پیش‌بینی می‌کنید که چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد. برای مثال اگر قیمت یک محصول کاهش پیدا کند چه تغییراتی در فرآیند بازاریابی شما رخ خواهد داد.

آزمایش های تصادفی مانند تست A/B در بخش ارزیابی یا تحلیل پیش‌بینی کننده قرار می‌گیرد. با استفاده از این آزمایش‌ها بررسی می‌کنید که در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد. برای مثال چگونه می‌توان تغییر قیمت‌های احتمالی در بازار را پیش‌بینی و مدیریت کرد.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

تحلیل تجویزی (Prescriptive Analytics)

آنالیز یا تجزیه و تحلیل تجویزی مربوط به بخش بهینه‌سازی شرایط است. این آنالیز باید به ما کمک کند تا از میان همه گزینه‌های موجود بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

بنابراین

سه بخش مربوط به تجزیه و تحلیل و آنالیز بازاریابی مکمل یکدیگر هستند. در واقع ما با استفاده از آنالیز توصیفی رفتار کمپین بازاریابی خود را در یک دوره زمانی در گذشته مورد بررسی قرار می‌دهیم. اطلاعات به دست آمده از این بررسی به شما کمک می‌کند تا به کمک بازاریابی پیش بینی کننده و بازاریابی تجویزی استراتژی‌های آینده کمپین بازاریابی خود را مشخص کنید. و به اهداف مورد نظر خود برسید.

اهمیت تحلیل بازاریابی در کسب و کار شما

برخی تصور می‌کنند که با پیشرفت تکنولوژی و پدید آمدن سرورهای ابری مانند  AWS و Azure که توانایی جمع‌آوری اطلاعات بسیاری در مورد مصرف کنندگان یک کسب و کار را دارد، دیگر نیازی به آنالیز یا تحلیل‌های بازاریابی نیست. اما جالب است بدانید که بر اساس گزارش IDC در سال ۲۰۱۳ مقدار داده‌های ارائه شده توسط یکی از سرورهای ابری برابر ۴.۴ تریلیون گیگابایت بوده است. به نظر شما این حجم از اطلاعات  به صورت کامل مفید است؟ آیا همه‌ی این سیل اطلاعاتی در روند کاری شما تاثیرگذار است؟ آنالیزورهای بازاریابی وظیفه دارند تا از میان سیل اطلاعات موجود نتایجی را استخراج کنند که به صورت ساده و مشخص برای شما استراتژی‌های آینده را مشخص می‌کند. بنابراین آموختن دانش تجزیه و تحلیل بازاریابی برای موفقیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بر اساس نتایج گزارش شده توسط موسسه هاروارد بیزینس از میان شرکت‌هایی که از آنالیز بازاریابی استفاده می‌کنند، ۳۴ درصد از این شرکت‌ها ۶ درصد سودآوری بیشتر و حدود ۵ درصد بازده بیشتری داشته‌اند.

در مطالعه دیگری که بر روی همین شرکت‌ها انجام شده تلاش شده تا به این سوال پاسخ داده شود که آیا شرکتهایی که از آنالیز بازاریابی استفاده می‌کنند عملکرد بهتری در صنعت مرتبط با خود دارد؟

نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که از میان شرکت‌های موفق ۷۳ درصد برای تصمیمات خود از تحلیل داده‌ها استفاده کرده اند. ۷۷ درصد از این شرکت‌ها قابلیت تجزیه و تحلیل بالاتر از حد متوسط داشته‌اند و ۴۰ درصد از آنها از تجزیه و تحلیل کلی سازمان خود استفاده می‌کنند. این اعداد نشان می‌دهد که شرکت‌های با عملکرد بالا در مقایسه با شرکت‌هایی که عملکرد خوبی در حوزه کاری خود نداشتند بیشتر به آنالیز بازاریابی توجه کردند و توانایی خود را در این زمینه افزایش داده‌اند. بنابراین تصمیمات داده محور منجر به نتایج بهتری برای یک سازمان خواهد شد. با ابزارهای تحلیل کسب و کار آشنا شوید.

مطالب ارائه شده در این دوره

در این دوره قصد داریم تا چهار بخش در مورد آنالیز بازاریابی صحبت کنیم.

 بخش اول

در این قسمت در مورد فرآیند بازاریابی صحبت می‌کنیم . در این بخش به صورت قدم به قدم فرآیندی را که مشتری در حین ارتباط با کسب و کار شما طی می‌کند، مورد بررسی قرار ‌می‌دهیم. هدف از مطالب ارائه شده در این بخش یادگیری چگونگی استفاده از داده‌های جمع آوری شده برای بهبود این فرآیند است.

بخش دوم

در این بخش در مورد دو عنصر اصلی بازاریابی یعنی مشتری و برند صحبت می‌کنیم. دو پارامتر مهم ارزش ویژه برند و ارزش مادام العمر مشتری در این بخش مورد توجه است. ما تلاش می‌کنیم تا با استفاده از تحلیل بازاریابی این دو پارامتر را بهبود بخشیم.

در سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه فریلنسری دریافت کنید.

بخش سوم و چهارم

در بخش بعدی در مورد آنالیز پیش بینی کننده و آنالیز تجویزی صحبت می‌کنیم.  در این بخش با بررسی تست‌هایی مانند آزمون   A/B مشخص می‌کنیم که چگونه با تغییر یکی از جنبه‌های بازاریابی سایر جنبه‌ها تغییر می‌کند. در نهایت با استفاده از تجزیه و تحلیل‌های انجام شده محرک‌های فروش در فرآیند بازاریابی پیش‌بینی می‌شود.

مهارت‌های بدست آمده در انتهای این دوره:

در این دوره از منابع مختلفی استفاده شده است. یکی از مهمترین منابع به کار برده شده در این دوره کتاب cutting edge marketing analytics  است. توصیه می‌شود برای فهم بهتر مطالب این دوره این کتب را نیز مطالعه کنید. تمرین‌های ارائه شده در این کتاب به افزایش مهارت‌های شما کمک می‌کند.

مهارت های مورد انتظار:

  • انتظار می‌رود در پایان این دوره بتوانید با استفاده از تجزیه و تحلیل بازاریابی برای بهبود روند بازاریابی کسب و کار خود اقدام کنید. شما باید در انتهای این دوره مفهوم ارزش برند را بدانید و آن را اندازه‌گیری و پیگیری کنید.
  • بعلاوه شناخت، محاسبه و ارزیابی پارامتر ارزش مادام العمر مشتری نیز یکی از بخش‌های مورد توجه در این دوره است. در انتهای اسن دوره خواهید دانست که این پارامتر بر روی تصمیمات تجاری و بازاریابی شما چه تاثیری دارد.
  • در نهایت در این دوره می آموزید که چگونه آزمایش های بازاریابی را درک، طراحی، اجرا و تجزیه و تحلیل کنید. و  با استفاده از تحلیل رگرسیون این آزمایش‌ها، درک و تفسیر درستی از فرآیند بازاریابی داشته باشید.

امیدواریم که این دوره بتواند برای شما اطلاعات مفیدی را به همراه داشته باشد. در درس‌های بعدی با آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران همراه باشید.

در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =