تبلیغات خود را در موتورهای جستجو مدیریت کنید.

تبلیغات در دنیای بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) به صورت گسترده انجام می شود. شما برای قدم گذاشتن به این دنیا به ابزار مدیریت موتور جستجو و انتخاب کلمه کلیدی نیازمندید. استفاده از گروه های تبلیغاتی به شما کمک می‌کند تا  در رقابت های موتور جستجو بهتر عمل کنید و نتایج بهتری  را کسب نماییدبا پلتفرم دیجیتال مارکتینگ بومران همراه باشید.

 گروه­ های تبلیغات برای ایجاد محتوای مرتبط 

در این بخش، به بررسی ساختار بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) می پردازیم و به شما می‌آموزیم  که چگونه  با ایجاد ساختار گروهی به سمت تولید محتوای مرتبط حرکت کنید. برای اولین قدم در راستای موفقیت در بازاریابی موتورهای جستجو باید مانند کاربران فکر کنید.

برای مثال عبارت عکاس عروسی را جستجو کنید و تبلیغاتی را که در نتایج جستجو دیده می شوند مورد بررسی قرار دهید. این تبلیغات شامل سه دسته هستند.

با عضویت در سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه برون سپاری کنید.

تبلیغات کاملا مرتبط

دسته اول که در بالاترین موقعیت نمایش داده می شوند دارای عنوانی دقیقا مشابه عبارت جستجو هستند. همچنین اطلاعاتی در مورد قیمت و انتخاب عکس ها در اختیار شما قرار می دهد. این تبلیغ کاملا مرتبط است زیرا علاوه بر داشتن عنوانی کاملا مشابه با عبارت جستجو، اطلاعات ارزشمند و کاربردی ای را نیز در اختیار کاربر قرار می دهد.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ با ما تماس بگیرید.

تبلیغات تقریبا مرتبط

در دسته دوم تیترهایی با عنوان عکاسی در مجلس قرار دارند و پکیج های عکاسی عروسی به عنوان بخشی از خدمات این کسب و کار معرفی شده است. این نتایج تقریبا مرتبط هستند اما نسبت به دسته اول ارتباط کمتری با موضوع جستجو دارند؛ چرا که عنوان آن کاملا عبارت مورد جستجو را منعکس نمی کند.

تبلیغات نامرتبط

تیتر سوم عبارت عکس عروسی را برای تبلیغ خود انتخاب کرده است. اما به نظر می رسد این تبلیغ مربوط به سایتی در زمینه فروش پوستر است. این محتوا اصلا با عبارت مورد جستجو همخوانی ندارد.برای انجام پروژه در منزل میتوانید از طریق بومران اقدام کنید.

محتوای مرتبط

وقتی محتوای تبلیغ مرتبط باشد، موتور جستجو اولین صفحه ی وب سایتی را که افراد پس از کلیک بر روی تبلیغ مشاهده می کنند را نیز مورد توجه قرار می دهد. به این صفحه، صفحه ی فرود(landing page) گفته می شود. بنابراین همانطور که عنوان و محتوای تبلیغ شما باید با عبارت مورد جستجوی افراد مرتبط باشد، صفحه ی فرود شما نیز باید محتوایی مرتبط با محتوای عبارت کلیدی شما داشته باشد.

همانطور که می دانید وظیفه موتور جستجو پیدا کردن محتوای مرتبط با عبارت مورد جستجو توسط کاربران است. این محتوا شامل تبلیغات نیز می شود. ارتباط محتوایی برای کسب و کاری که تبلیغ خود را برروی موتور جستجو قرار داده است نیزاهمیت دارد.

 موتور جستجو تبلیغاتی  که بیشترین ارتباط محتوایی را با عبارت جستجو دارد در بالاترین موقعیت ممکن قرار می‌دهد. علاوه بر این، اگر محتوای تبلیغ شما در مقایسه با  سایر رقیبانتان مرتبط تر باشد،امکان دسترسی به  مقدار ترافیک مشابه‌ دیگران با پرداخت هزینه کمتر برای شما فراهم می‌شود. طبیعتا این مسئله انگیزه زیادی را برای توجه بیشتر به محتوای تبلیغ، در شما ایجاد می کند. در مقاله تولید محتوا چگونه به سئو کمک میکند به این موارد اشاره شده است.

چگونه یک گروه تبلیغاتی ایجاد کنیم؟

حال بیایید به بررسی چگونگی طراحی ساختار گروه‌های تبلیغاتی بپردازیم طوری که بیشترین ارتباط محتوایی را با عبارت های مورد جستجو داشته باشد. به نقشه تبلیغاتی تان مانند یک درخت وارونه نگاه کنید. در بالای این درخت حساب کاربری شما قرار دارد. تمام گروه‌های تبلیغاتی شما با این حساب کاربری مدیریت می‌شوند. همچنین میتوانید  نیز بهره مند شوید.

تقسیم بندی اهداف کسب و کار به گروه های تبلیغاتی

هر گروه یک تصمیم مهم را کنترل می کند؛ مانند بودجه روزانه، محدوده جغرافیایی که تبلیغ در آن نمایش داده می شود و شبکه تبلیغاتی که شما از آن استفاده می کنید. در هر گروه تبلیغاتی می توانید چندین زیر شاخه ایجاد کنید. در این زیرشاخه‌ها  مجموعه ای از کلمات کلیدی وجود دارد که تبلیغ شما با آنها نمایش داده می شود.

تعیین یک پیکربندی درست

ایجاد یک پیکربندی درست به شما کمک می کند که تبلیغاتی با مرتبط ترین محتوا را نمایش دهید. بیایید به مثال عکاس باز گردیم و آن را به زندگی روزمره نسبت دهیم. تصور کنید شما یک عکاس هستید و در شاخه‌ی خاصی از عکاسی تخصص دارید، برای مثال شما در عکاسی مراسم ازدواج، پرتره های خانوادگی و عکاسی کودک تخصص دارید. این شاخه ها تولیدات جداگانه ای دارد؛ بنابراین می‌توانید برای هر کدام از آنها گروه تبلیغاتی جداگانه ای در نظر بگیرید.

ایجاد زیر شاخه در هر گروه و تعیین کلمات کلیدی

در هر گروه تبلیغاتی، حرکت بعدی شما ایجاد زیرشاخه برای هریک از محصولات است. برای مثال، برای گروه عکاسی عروسی شما باید زیرشاخه‌هایی را ایجاد کنید که  وظیفه عکاسی ، فتوشاپ عکس و … را به عهده بگیرند.

در گروه عکاسی کودک، کلمات کلیدی ای مورد توجه کاربران را اضافه  کنید. برای مثال کلمات کلیدی مانند عکاسی از کودک و یا عکس تولد. اکنون شما می توانید تبلیغاتی را بنویسید که با کلمات کلیدی شما مرتبط باشد مانند: عکاسی کودک، ما عکس های زیبایی را از کودک تازه متولد شده شما با قیمت های مناسب ثبت می‌کنیم.همین حالا اقدام کنید.

اگر کسی کلمه کلیدی شما یعنی عکاسی کودک را جستجو کند، تبلیغ شما یک تبلیغ مرتبط خواهد بود.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ نیز میتوانید مطالب جذاب را دنبال کنید.

جمع بندی

با تقسیم کردن محصولات و خود در گروه‌های تبلیغاتی و ایجاد زیرشاخه های جداگانه برای هر گروه، می‌توانید تبلیغاتی مطابق با نیاز کاربران ایجاد کنید.  

ارزیابی کلمات کلیدی برای مدیریت هزینه ها

تاکنون باید کلمات کلیدی پرکاربرد مرتبط با محصولات و خدمات کسب و کار خود را شناخته باشید. در این بخش به شما می آموزیم که چگونه با استفاده از ابزار ارزیابی ، کلمات کلیدی تاثیر گذارتری را انتخاب کنید. این  ابزار توسط موتورهای جستجو مانند google و Bing در اختیار کاربران قرار داده می شود. با استفاده از این ابزارمی‌توانید در مورد مناسب بودن کلمه کلیدی اطمینان پیدا کنید.

فرض کنید می خواهید یک گروه تبلیغاتی جدید برای پرتره های خود ایجاد کنید ابزارهایی مانند Google’s Keyword Planner و Bing’s Keyword Research  به شما کمک می کنند تا کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود را با بهترین کارایی  پیدا کنید. برای مثال اگر شما عبارت پرتره ی حیوانات خانگی را تایپ کنید این ابزار به شما سایر جستجوهای مرتبط را نشان می دهد.

از میان کلمات کلیدی پیشنهادی، آنهایی را که همخوانی بالایی با گروه تبلیغاتی جدید شما دارد، بیابید. همچنین کلمات کلیدی دیگری مانند عکس سگ، هنرحیوانات و پرتره سگ، که افراد آنها را به کاربرده اند به شما نمایش داده می‌شود. تعداد جستجو کنندگانی را که از این کلمه کلیدی استفاده کرده اند را نیز خواهید دید. اطلاعات کاربردی دیگر، مانند قیمت پیشنهادی و سطح رقابت را نیز دریافت می کنید. با دانستن این اطلاعات می توانید زیرشاخه‌های مختلفی در هر گروه تبلیغاتی ایجاد کنید. 

کلمات کلیدی منفی

با استفاده  از ابزار ارزیابی کلمات کلیدی و دسته بندی این فاکتور‌ها در گروه های مختلف، می توانید تبلیغات مرتبطی را برای هر گروه از کلمات کلیدی بنویسید. این روش برای کلمه های کلیدی مرتبط موثراست. اما برای کلماتی که مرتبط نیستند چه باید کرد؟ برای مثال ما افراد زیادی را می بینیم که عبارت (مداد طراحی پرتره حیوانات خانگی) را جستجو می کنند. این عبارت با محصولات و خدمات کسب و کار شما همخوانی ندارد.

در چنین موقعیت هایی باید از کلمات کلیدی منفی استفاده کنید تا از نمایش تبلیغ شما در موارد غیرمرتبط جلوگیری کند. برای مثال می توانید از کلمات کلیدی منفی مانند مداد، مداد رنگی و … استفاده کنید.

این کلمات کلیدی منفی باعث می شوند که در هر جستجویی که این کلمات به کاربرده شده اند تبلیغ شما نشان داده نشود. از این طریق از هدر رفت هزینه ها برای موارد غیر مرتبط جلوگیری می کنید و مطمئن می شوید که تنها، افراد مورد نظر شما تبلیغاتتان را می بینند. تکنیک های انتخاب کلمه کلیدی را در این مقاله مطالعه کنید.

 جمع بندی

ابزار ارزیابی کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی ای را پیدا کنید که مشتریان را به سمت شما جذب می کند. همچنین به شما کمک می کنند تا کلمات کلیدی غیر مرتبط را پیدا کنید. بهتر است بطور مرتب این ابزار را بازبینی کنید. رفتار افراد در طول زمان تغییر می کند و اگر شما مرتبا کلمات کلیدی را ارزیابی نکنید از رقابت جا می مانید.

ایجاد محدوده همخوانی برای کلمات کلیدی

در بسیاری از مواقع، گستردگی محدوده‌ی مطابقت برای کلمات کلیدی، کاربردی است. به این معنی که شما را از اضافه کردن انواع کلمات کلیدی مترادف، مفرد، جمع یا با نوشتارهای مختلف، بی نیاز می کند. اما این انعطاف پذیری در بعضی از مواقع موجب می شود تا موتور جستجو تبلیغ شما را در جستجوهای نامرتبط نیز نمایش دهد.

برای مثال

فرض کنیم شما یک عکاس پرتره هستید. کلمه کلیدی مورد نظر شما “عکاس لندن”است. اگر شما این عبارت را به عنوان کلمه کلیدی تبلیغ خود تعریف کنید، در جستجوهای حاوی این کلمه تبلیغ شما نمایش داده می‌شود. حتی اگر جستجو‌کننده به دنبال خدماتی که شما ارائه می دهید نباشد.

برای مثال ممکن است منظور کاربر از جستجوی این عبارت پیدا کردن شخصی که رویدادها را در لندن عکاسی می‌کند، باشد. همه ی این شاخه‌ها اگرچه با موضوع تبلیغ شما مرتبط اند، اما نمی توانند شما را به مشتریانتان مرتبط کنند.

یکی از راه‌های جلوگیری از نمایش داده شدن تبلیغ شما در چنین مواردی، انتخاب کلمات کلیدی بسیار خاص است. برای مثال احتمالاً برای جستجوی کسب و کار شما افراد عباراتی مانند عکاس پرتره لندن و یا پرتره خانوادگی لندن را جستجو می کنند.

علاوه بر آن می توانید با محدود کردن دامنه مطابقت کلمات کلیدی ،نتایج بهتری را کسب کنید.

ایجاد محدوده برای کلمات کلیدی

کلمات کلیدی بطور پیش فرض گستره وسیعی از هم خوانی را در بردارند. برای محدود کردن مطابقت گسترده، می‌توان از هم‌خوانی با عبارت (Phrase Match) و یا هم‌خوانی دقیق کلمه کلیدی (Exact Match) استفاده کرد.

هم‌خوانی با عبارت

برای محدود کردن کلمه‌ی کلیدی  با یک عبارت از اضافه کردن علامت نقل قول در اطراف کلمات کلیدی می‌توان استفاده کرد. برای مثال در کلمه کلیدی عکاس پرتره لندن با اضافه کردن علامت” “ در دوطرف عبارت و نوشتن آن به صورت “عکاس پرتره لندن” می‌توانید این کار را انجام دهید.

مطابقت با عبارت، این پیام را به موتور جستجو می‌دهد که این تبلیغات تنها در زمانی نمایش داده شود که در جستجو تمام این عبارت قید شده باشد. در نتیجه اگر کاربر عین این عبارت یا عبارت با اندکی تغییر جزئی مانند استفاده از کلمات جمع را جستجو کند، تبلیغ شما برای او نمایش داده خواهد شد. اما اگر عبارت جستجو شامل تمامی کلمات مورد نظر شما نباشد برای مثال به جای عبارت عکاس پرتره لندن، عبارت عکاس لندن را جستجو کند، تبلیغ شما نمایش داده نمی شود.

با استفاده از هم خوانی با عبارت، عبارت های مورد جستجو که شامل عبارت مورد نظر شما باشند اما در ابتدا و یا انتهای آنها کلمات کلیدی دیگری اضافه شده باشد نیز به عنوان جستجوی مرتبط شناخته شده و تبلیغ شما برای آن نمایش داده می شود؛ برای مثال عکاس پرتره شرق لندن. ابزارهای جستجو کلمات کلیدی را بشناسید.

هم‌خوانی دقیق کلمه کلیدی

برای اختصاصی کردن هرچه بیشتر، هم‌خوانی دقیق با یک کلمه یا عبارت را می توان به کار برد. برای این منظور از براکت [] در دو طرف عبارت یا کلمه مورد نظر استفاده می‌کنند. بنابراین اگر کاربر دقیقا کلمه یا عبارت مورد نظر شما را جستجو نکند، تبلیغ شما برای او نمایش داده نخواهد شد.

بر خلاف همخوانی با عبارت، در تطبیق دقیق اضافه کردن کلمه یا عبارت دیگری در ابتدا یا انتهای عبارت مورد نظر شما موجب نمایش داده نشدن تبلیغ شما در نتایج این جستجو می شود. اما تغییرات کوچک مانند جمع بستن کلمات در نظر گرفته نمی شود و تبلیغ در نتایج جستجوی این عبارت نیز نمایش داده می شود.

استفاده از روش‌های همخوانی دقیق و یا همخوانی با عبارت، موقعیت‌های موجود برای نمایش تبلیغ شما را محدود می‌کند. باید توجه داشته باشید که استفاده از این روش باید به گونه‌ای صورت گیرد که از صرف هزینه برای کاربران غیرمرتبط جلوگیری کند. استفاده نادرست از این ابزار موجب از دست دادن موقعیت‌های مناسب برای کسب و کار شما می شود.

با اضافه کردن محدودیت در مطابقت کلمات کلیدی، میزان ترافیک شما کاهش و کیفیت آن افزایش می یابد. این چیزی است که ما به دنبال آن هستیم.

 ارزیابی عملکرد گروه‌های تبلیغاتی

در این بخش به ارزیابی فعالیت گروه‌ها با استفاده از ردیابی تغییرات می پردازیم. برای این منظور لازم است مراحل زیر را طی کنید:

  1. تغییرات را بشناسید.
  2. یکی از آنها را برای اندازگیری انتخاب کنید
  3. تکنولوژی کارآمدی را برای دنبال کردن  آن به کار ببرید.

یکی از مزایای قابل توجه بازاریابی موتورهای جستجو، اندازگیری میزان موفقیت شما به واسطه گروه‌هاست. برای این کار، شما باید تغییرات را دنبال کنید –واکنش کلیدی بازدیدکنندگان وب سایت خود را دریافت کنید- و با استفاده از ابزار موتورهای جستجو این تغییرات را ارزیابی کنید. با روشها و مزایای تبلیغات آنلاین بیشتر آشنا شوید.

چگونه یک تغییر را برای ردیابی انتخاب کنیم؟

فرض کنید شما یک عکاس طبیعت هستید که عکس های خود را به صورت آنلاین می فروشید. کدام واکنش باید به عنوان تغییر بر روی وب سایت شما شناخته شود؟ بطور مشخص میزان سفارش ثبت شده برای شما مهم است. امادر کنار آن باید به محتوای پیام‌ها و بازخورد‌های ثبت شده نیز توجه کنید.

وب‌سایت شما با مشتریان بالقوه خود ارتباط دارد. این افراد به دنبال پاسخ سوالات خود در وب‌سایت شما جستجو می‌کنند. برای مثال:

  • آیا رنگ جدیدی برای فروش دارید؟
  • آیا در جشنواره آینده عکاسان حضور دارید یا خیر؟

 ثبت نظرات و بیان نیازهای کاربران نیز به عنوان تغییر بر روی وب سایت شما در نظر گرفته می شود.

فرض کنید شما عکاس مراسم عروسی هستید و بخش عمده ای از وب سایت شما را مجموعه ای از کارهایتان تشکیل می دهد. در این صورت شما منابعی دارید که افراد می توانند آنها را دانلود کنند. میزان دانلود این فایل را می توانید یک تغییر در نظر بگیرید.

همچنین شما می توانید با افراد از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید و پیشنهاد ها و انتقادهای آنها را دریافت کنید. از این طریق مشتریان بالقوه ی شما می توانند به مشتریان واقعی برای شما تبدیل شوند. پس شما می توانید این را نیز یک تغییر تلقی کنید.

در این دو مثال تعداد محدودی از تغییرات را مورد توجه قرار دادیم که عبارتند از:

  •   معاملات موفق
  • ایجاد ارتباط از طریق ثبت نظرات
  • میزان دانلودها

اما احتمالات دیگری نیز وجود دارد. شما می توانید فکر کنید که کدام تغییر را دنبال کنید تا میزان موفقیت خود را ارزیابی کنید؟ چگونه می توانید این تغییر را ارزیابی کنید؟

از چه ابزاری برای ارزیابی تبلیغات استفاده کنیم؟

ابزاری که توسط موتورهای جستجوی Bing و Google ایجاد شده به شما کمک می کند تا این تغییرات را ارزیابی کنید. این ابزار کدی را در دسترس شما قرار می دهد که با قرار دادن آن بر روی قسمت خاصی از وب سایت خود می توانید تغییرات را ردیابی کنید.

بیایید به کسب وکار عکاسی طبیعت برگردیم. برای ردیابی تعداد معاملات موفق به مکانی نیاز دارید که کد را در آن وارد کنید. این کد نباید بر روی صفحه ی اصلی شما قرار گیرد زیرا در اینصورت هر بازدید از وب سایت شما را تغییر(خرید) قلمداد می‌کند. شما باید کد تغییر را در صفحه‌ی ثبت سفارش قرار دهید. این صفحه جایی است که مشتریان پس از اتمام سفارش و در آخرین مرحله وارد آن می شوند. از این طریق از وقوع تغییر مطمئن می‌شوید.

برای اینکه واکنشی که شما نیاز دارید اتفاق بیافتد باید کد را در صفحه ای قرار دهید که پس از واکنش نمایش داده می‌شود؛ پس از جایگذاری صحیح این کد، باید گزارش عملکرد آن را مورد توجه قرار دهید. تعداد تغییرات ثبت شده توسط این کد مجموعه ای از اطلاعات ارزشمند را برای شما فراهم می آورد که به شما نشان می دهد گروه تبلیغاتی شما چگونه کار می کند. برای اطلاع بیشتر میتوانید برنامه تبلیغاتی کارآمد را مطالعه کنید.

جمع بندی:

با استفاده از ابزار موتور‌های جستجو می‌توانید میزان تغییرات آنلاین اتفاق افتاده را اندازگیری کنید. و بر اساس آن میزان موفقیت خود را تعیین کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از لیست خدمات دیجیتال مارکتینگ بومران با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 13 =