برون سپاری پروژه دیجیتال مارکتینگ چیست

همه‌ی تیم‌های بازاریابی با مشکل کمبود زمان و منابع مواجه هستند. بنابراین لازم است که برخی از پروژه‌های دیجیتال مارکتینگ به صورت برون سپاری برای شرکت یا کسب و کار شما انجام شود. اما سوال مهم اینجاست که کدام یک از بخش‌های کار را می توان به افرادی خارج از مجموعه خود را واگذار کرد؟برون سپاری پروژه چه مزایا و معایبی دارد؟

در این مقاله تلاش می کنیم تا به این سوالات پاسخ دهیم.با پلتفرم فریلنسری بومران همراه باشید.

نکته مهم اینجاست که قبل از تصمیم گیری برای برون سپاری پروژه باید در مورد پارامترهای مانند تیم مارکتینگ داخلی، بودجه، ارتباطات درون پروژه‌ای و توانایی کارمندان مجموعه‌ی خود فکر کنید. شما باید بدانید که چه مقدار بودجه برای انجام یک پروژه دارید. ظرفیت کارمندان شما در چه حد است و کدام یک از بخش‌های کار نیاز به ارتباط فیزیکی دارد. همه‌ی این فاکتورها در تصمیم گیری برای برون سپاری یک بخش پروژه تاثیر گذار است.

  • اگر بخواهیم فعالیت‌های یک شرکت دیجیتال مارکتینگ را دسته‌بندی کنیم می‌توانیم این فعالیت‌ها را به سه بخش زیر دسته بندی کنیم:
  • فعالیت‌های قابل برون سپاری
  • فعالیت های داخلی یا غیرقابل برون سپاری
  • فعالیت‌های بینابینی

فعالیت‌های بینابینی فعالیت‌هایی هستند که وابسته به ظرفیت و بودجه شما می‌توانند در داخل شرکت انجام شود یا توسط شخص دیگری در خارج از شرکت شما به عهده گرفته شود. در ادامه به صورت جداگانه این سه بخش را مورد توجه قرار می‌دهیم. در سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

 فعالیت‌های با قابلیت برون سپاری

فعالیت‌های این بخش، فعالیت‌های تخصصی و فنی هستند که حتماً باید توسط متخصص انجام شود. اگر بخواهید چنین فعالیت هایی را در داخل شرکت خود انجام دهید نیازمند متخصصین امر و یک مشاور دیجیتال مارکتینگ خواهید بود. در ادامه به تعدادی از این فعالیت‌ها اشاره می‌کنیم:

برون سپاری پروژه-پلتفرم بومران

۱. طراحی وب سایت و برنامه نویسی

طراحی وب سایت و برنامه نویسی یکی از بخش‌های تخصصی دیجیتال مارکتینگ است. همانطور که می دانید داشتن یک وب سایت خوب برای یک شرکت در حوزه‌ی دیجیتال بسیار حائز اهمیت است. این وب سایت شماست که به عنوان پایگاه اصلی کسب و کار شما در فضای مجازی شناخته می‌شود. به علاوه بازار فروش، ایجاد مشتریان سرنخ، عامل شناخته شدن برند شما و خدمات مشتریان همه از طریق وب سایت اتفاق می‌افتد. بنابراین داشتن یک وب سایت تخصصی و درست از اهمیت ویژه‌ای برای کسب و کار شما برخوردار است. ما توصیه می‌کنیم که حتما این کار را به متخصصین آن بسپارید.

طراحی وب سایت و برنامه ریزی آن یک کار فنی است که نیازمند تخصص و تجربه کافی است. انجام این کار به صورت درون مجموعه‌ای نیازمند نیروی کار متخصص و استفاده از نرم افزارها و پلاگین‌های تخصصی است. فراهم آوردن این امکانات در یک شرکت نیازمند صرف زمان،هزینه و نیروی انسانی است. بنابراین بهتر است این کار را به متخصصین آن بسپارید. برون سپاری پروژه در این زمینه علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، موجب رسیدن به نتایج بهتری خواهد شد.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

 ۲.برندینگ

معمولاً کسب و کارهای بزرگ برای طراحی‌های مرتبط با برندینگ و ری برندینگ از افراد متخصص استفاده می‌کنند. کسب و کارهای کوچک اما با تصور اینکه همان کارمند تمام وقت طراح موجود در مجموعه آنها توانایی انجام این کار را دارد،گاهی از سپردن پروژه های بزرگی مثل طراحی لوگو  به افراد متخصص خودداری می‌کنند. اما باید بدانید که یک طراح با تجربه که در زمینه برندینگ فعالیت می‌کند با طراح ساده ای که برای انجام کارهای گرافیکی شرکت شما استخدام می‌شود، بسیار متفاوت است. از آنجایی که برندینگ معرفی شرکت شماست، پیشنهاد می‌کنیم برای پروژه‌های این چنینی حتماً از طراحان با تجربه کمک بگیرید.

پروژه طراحی سایت-پلتفرم بومران

 ۳.بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو

سئو یکی از فرایندهای مهم دیجیتال مارکتینگ است که برای هر کسب و کار دیجیتالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در واقع بهینه سازی موتورهای جستجو مجموعه‌ای از فاکتور هاست که منجر به بهتر دیده شدن شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجو می‌شود. این مسئله از اهمیت ویژه‌ای برای موفقیت کسب و کار شما برخوردار است. از آنجایی که سئوی وب سایت بر اساس الگوریتم های موتورهای جستجو مرتباً در حال تغییراست. و از طرفی نیازمند تخصص و دانستن نکاتی در مورد استراتژی‌های تولید محتوا است. پیشنهاد می‌شود برای انجام سئوی وب‌سایت خود حتما از متخصصین کمک بگیرید.

تا زمانی که طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها را به وب سایت خود اضافه نکرده اید یا وب سایتی با بیش از هزار صفحه ندارید، داشتن یک متخصص سئو داخل موسسه شما توجیهی ندارد. از طرفی معمولاً سئو وب سایت نیازمند مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای پیشرفته است که برخی از آنها دارای قیمت های سنگین هستند.

بنابراین  برای کسب و کارهای کوچک و متوسط برون سپاری پروژه سئو را پیشنهاد می‌کنیم.برای انجام پروژه در منزل نیز میتوانید از همین الان اقدام کنید.

۴.تبلیغات دیجیتال

مانند سئو، تبلیغات دیجیتال هم یک تخصص ویژه است که در طول زمان ترندهای مرتبط با آن تغییر می‌کند. بنابراین برای اینکه تبلیغات موفق داشته باشیم و با صرف کمترین هزینه بیشترین نتیجه را ببینید لازم است این فعالیت را به افراد متخصص واگذار کنید.

البته وابسته به گستردگی کسب و کار شما، ممکن است استخدام یک متخصص تبلیغات دیجیتال برای شما مقرون به صرفه باشد. برون سپاری پروژه تبلیغات دیجیتال کاملاً وابسته به بودجه و گستردگی کسب و کار شماست.

فعالیت‌های بینابینی

همانطور که قبلاً اشاره شد، فعالیت‌های بینابینی، فعالیت هایی هستند که می‌توانند وابسته به بودجه و برنامه‌های کسب و کار شما بصورت درون سازمانی و برون سازمانی انجام شود. به هر حال تصمیم گیری در مورد این مطلب کاملاً وابسته به  گستردگی کسب و کار، تعداد منابع انسانی و بودجه است.  در ادامه به تعدادی از این فعالیت‌ها اشاره می‌کنیم:

در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

 

1.رعایت حق اثر یا قانون کپی رایت

رعایت حق اثر یا قانون کپی رایت یکی از بخش‌های مجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ است. البته در کشور ما این قانون به اندازه کافی از اهمیت برخوردار نیست. اما به هر حال در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و باید رعایت شود.

هر محتوایی که توسط مجموعه ای شما تولید می‌شود باید از دیدگاه قانون کپی رایت کشور شما قانونی باشد. برای بررسی این موارد نیازمند افرادی در مجموعه خود هستید. معمولاً قانون کپی رایت از داخل خود مجموعه هدایت و بررسی می‌شود. و از آنجایی که کارمندان یک شرکت بیشتر با تولیدات و خدمات این شرکت و محتوایی که تولید می‌کنند، آشنا هستند. بنابراین بهتر می‌توانند در مورد رعایت حق اثر قضاوت کنند. با این وجود برای پروژه‌های بزرگ گاهی بررسی قانون کپی رایت به خارج از مجموعه سپرده می شود. برای مثال تولیدی ایبوک‌ها، وایت پیپرها و کیس استادی ها نیازمند توجه و دقت بیشتری است.

۲.  بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

معمولا تعیین استراتژی‌های کلی شبکه‌های اجتماعی با کمک گرفتن از مشاوران دیجیتال مارکتینگ انجام می‌شود. اما برون سپاری تمام فعالیت‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به شخصی خارج از مجموعه، تقریباً کار درستی نیست. پیشنهاد می‌شود برای استراتژی‌های شبکه‌های اجتماعی از داخل از مجموعه نیروهایی را در نظر بگیرید. این افراد تقویم محتوای مورد نظر را تهیه کرده و به تولید محتوا می‌پردازند. در مرحله‌ی بعدی با ارزیابی یک دوره زمانی و  استفاده از تجربیات مخاطبان خود می‌توانید برای بهبود بازاریابی خود تلاش کنید.

بنابراین در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برون سپاری بخش‌های تخصصی  مانند  هدف‌گذاری تبلیغات و پیشنهادات، منطقی است. اما برای اجرای این نقشه راه بهتر است از نیروهای درون سازمانی استفاده کنید.

 ۳.ایمیل مارکتینگ و بازاریابی اتوماتیک

فرآیند بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ بخشی از کسب و کار شماست که توسط افراد داخلی کسب و کار کاملاً قابل مدیریت است. حضور پلتفرم‌هایی مانند Mailchimp کمک بسزایی در مدیریت این کمپین تبلیغاتی می‌کند. در مقابل برای بازاریابی اتوماتیک، نیازمند کمک افراد متخصص در این زمینه هستید. بازاریابی اتوماتیک دارای مقررات خاص خود است . این مقررات شامل رعایت حریم خصوصی افراد می‌شود. بنابراین هر خطایی در این زمینه می‌تواند شما را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کند.

گردش کار دقیق‌تر اتوماسیون بازاریابی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معمولاً کسب و کارها برای پیکربندی بندی اولیه و اجرای اتوماسیون بازاریابی به آژانس‌ها و کارشناس‌های معتبر مراجعه می‌کنند. با گذر زمان می‌توانید مدیریت این سیستم را از درون سازمان بر عهده می‌گیرد. البته سطح پیچیدگی‌های اتوماسیون و صلاحیت‌های داخلی مجموعه‌ی شما، بر این تصمیم تاثیر گذار است.

 فعالیت‌های داخلی یا غیر قابل برون سپاری

همه کسب و کارها دارای تعدادی کارمند هستند که بهتر است از آنها برای مدیریت اهداف اصلی و تعیین استراتژی‌های نهایی استفاده شود. در ادامه به تعدادی از فعالیت‌های اصلی داخل مجموعه اشاره می‌کنیم:

 ۱.استراتژی‌های فروش

هنگامی که استراتژی‌های بلند مدت فروش یک مجموعه مشخص شود لازم است در مورد اهداف اصلی مجموعه، نوع کار و روند کار مجموعه و بازار هدف اطلاعات جامعی وجود داشته باشد. بنابراین تعیین استراتژی‌های بلند مدت فروش تنها توسط اعضای داخلی مجموعه امکان پذیر است.

۲. استراتژی‌های تولید محتوا

برای تولید یک محتوای خوب باید مخاطب هدف خود را بشناسید. بعلاوه دانستن اهداف اصلی مجموعه و شناخت کامل نسبت به فعالیت‌های مجموعه و رقبای موجود در بازار تعیین کننده استراتژی های تولید محتوای شماست. بنابراین استراتژی‌های تولید محتوا تنها توسط افرادی قابل انجام است که به مجموعه شما احاطه کامل داشته باشند. بنابراین کارمندان مجموعه بهترین گزینه برای تعیین استراتژی‌ها هستند.

 ۳.ارزیابی و آنالیز

ارزیابی و آنالیز فعالیت‌های یک مجموعه نیازمند اطلاعات کامل در مورد فعالیت‌های آن مجموعه است. اگرچه فرآیند آنالیز یک کار تخصصی است که توسط مشاوران دیجیتال مارکتینگ قابل انجام است اما برای اینکه بتوانید بر کار مشاور دیجیتال مارکتینگ نظارت داشته باشید و از فعالیت های او آگاه شوید لازم است تعدادی از اعضای مجموعه شما اطلاعات جامع و کاملی در مورد ابزارهای آنالیز و نحوه آنالیز داده داشته باشند. از طرفی آنالیز و تحلیل درست زمانی شکل می‌گیرد که اهداف کلی مجموعه در آن در نظر گرفته شده باشد. هیچ کس به اندازه افراد فعال در داخل مجموعه از اهداف اصلی مجموعه باخبر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 15 =