چگونه یک برنامه تبلیغاتی کارآمد داشته باشیم

ارائه‌ی یک ایده‌ی جدید برای تبلیغات همیشه کار آسانی نیست. شما برای پیشنهاد یک تبلیغ باید به نکات زیادی توجه کنید. تبلیغ شما چه نیازی از مخاطب را برطرف می‌کند. چقدر بودجه نیاز دارد و چقدر بازگشت سرمایه برای شما خواهد داشت. ساده ترین سوال‌هایی است که باید قبل از طراحی یک تبلیغ به آنها پاسخ دهید.

بهترین راه برای داشتن یک طرح جامع برای تبلیغات، داشتن یک برنامه صحیح و جزئی برای یک دوره زمانی مشخص است. برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا به افکار خود سامان دهید. در این مقاله در مورد نحوه‌ی برنامه‌ریزی برای تبلیغات و فاکتورهای حائز اهمیت در آن صحبت می‌کنیم.با پلتفرم بازاریابی دیجیتال بومران همراه باشید.

تبلیغات- پلتفرم دیجیتال مارکتینگ بومران

1- یک نمای کلی از ایده‌ی تبلیغات ارائه دهید

اگر پارامترهای زیر برای برنامه تبلیغاتی خود مشخص کنید. هر فرد تازه واردی نیز با مطالعه‌ی این خلاصه به نوع کسب و کار شما، هدف از طراحی این برنامه تبلیغاتی پی خواهد برد.

• نام گروه تبلیغاتی:

نامی که برای گروه تبلیغات خود استفاده می‌کنید، باید منحصر به فرد، درگیر کننده و جذاب بوده و به خوبی گروه تبلیغاتی شما را توصیف کند.

• شرح وظایف گروه

در 2 تا 3 پاراگراف هدف اصلی ایجاد این گروه تبلیغاتی را توضیح بدید. بنویسید که این کمپین در راستای کدامیک از اهداف دیجیتال شما طراحی شده است، چه نیازی از مخاطبان را رفع می‌کندو قرار است در نهایت چه نتیجه‌ای را برای کسب و کار شما به دنبال داشته باشد.در سایت فریلنسری دورکار بومران میتوانید تبلیغات انجام دهید.

• مخاطبان هدف

مشخص کنید به طور ایده‌آل تبلیغات این گروه برای چه افرادی طراحی می‌شود. شما می‌توانید مخاطبان خود را بر اساس سن، جنسیت، منطقه‌ی جغرافیایی و یا هر اطلاعات دیگری که توسط پرسونای مخاطب بدست آورده‌اید، توصیف کنید.

پلتفرم انتخاب شده برای تبلیغات

مشخص کنید از طریق چه پلتفرمی می‌خواهید پیام خود را به مخاطبان برسانید. می‌توانید توضیحات بیشتری در مورد نوع تبلیغ و نحوه‌ی ارائه‌ی آن به این بخش بیفزاید.

اهداف و ROI

مشخص کنید گروه تبلیغاتی شما قرار است چه دستاوردی را به دنبال داشته باشد. معمولا تبلیغات با هدف جذب سرمایه و سود به شکل مستقیم یا غیر مستقیم طراحی می‌شوند. اگر هدف شما در قالب یک پارامتر عددی مانند تعداد مشتریان جذب شده یا درصد فروش قابل تعریف است، عدد مد نظر خود را بیان کنید.سایت انجام پروژه محل مناسبی برای برون سپاری پروژه تبلیغاتی است.

2- پلتفرم خود را انتخاب کنید

در این قسمت باید توضیحات بیشتری را در خصوص نحوه‌ی ارائه‌ی تبلیغ بنویسید. نام پلتفرم‌ های مورد استفاده، نوع تبلیغ ایجاد شده، توضیحاتی در مورد این تبلیغ، زمان انتشار و بودجه‌ی لازم برای این تبلیغ را مشخص کنید.به مثال زیر توجه کنید:

پلتفرم: یوتیوب

نوع تبلیغ: ویدئو

توضیحات: یک ویدئوی تبلیغاتی 15ثانیه ای با فرمت انیمیشنی که به معرفی اپلیکشن جدید تولید شده می‌پردازد به همراه لینک دانلود این اپلیکیشن.

زمان انتشار : هفته اول شهریور ماه

بودجه : 200 هزار تومان

3- برنامه‌زمانی را مشخص کنید

در این بخش از برنامه‌ریزی مراحل انجام کار را به دقت از یکدیگر تفکیک کنید. مشخص کنید هر بخش به چه مقدار زمان برای انجام نیاز داردو چه کسی مسولیت انجام این کار را بر عهده دارد.

4- بودجه خود را مشخص کنید

تعیین میزان بودجه یکی از بخش‌های حیاتی برنامه‌ریزی شم است. با توجه به اینکه تضمینی برای میزان بازگشت سرمایه از تبلیغ مشخص نشده است، باید در تخصیص بودجه دقیق عمل کنید. برای این منظور هر تبلیغ را به زیر گروه‎‌های مشخصی تقسیم کنید و بودجه هر بخش را مشخص کنید.

ممکن است در حین انجام کار تغییراتی در این بخش بوجود آید. برای مثال تغییر قیمت دستمزدها یا امکانات مورد نیاز.برای انتخاب بهترین مشاور بازاریابی آنلاین با بومران تماس بگیرید.

5- چهارچوب اصلی DACI را مشخص کنید

چهارچوب DACI مشخص می‌کند افراد اصلی پروژه‌ی شما چه کسانی هستند و چه مسئولیت‌هایی به عهده‌ی آنهاست. این چهار چوب از چهار بخش تشکیل شده است.

Driver (D): همانطور که از معنای این لغت پیداست. Driver مسئول اصلی پروژه است که از ابتدا تا انتهای کار بر تمامی مراحل پروژه نظارت دارد و بخش‌های مختلف را با یکدیگر هماهنگ می‌کند.

Approver(A): این بخش مربوط به فرد تایید کننده پروژه است. این شخص معمولا مدیر یا معاون اوست که خواسته‌های اصلی از پروژه را مطرح می‌کند و در نهایت آن را رد یا قبول می‌نماید.

Contributors(C): این بخش شامل تمامی افرادی است که در تهیه‌ی این پروژه شرکت دارند. هریک از این افراد مسئولیت انجام بخشی از پروژه را به عهده دارند. برای مثال نویسندگان متن، طراحان و موشن کارها در این دسته قرار می‌گیرند.

Informed(I):  افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند مسئولیت مستقیمی در پروژه ندارند و تنها از روند انجام پروژه مطلع می‌شوند. برای مثال مدیران بخش‌های مختلف شرکت در این دسته قرار می‌گیرند.

در هریک از این بخش‌ها باید نام شخص، مسئولیت و نحوه‌ی ارتباط با او را مشخص کنید.

6- منابع بیشتری را در اختیار خواننده قرار دهید

در این بخش از برنامه باید اطلاعاتی را برای درک بهتر خواننده از طرح تبلیغاتی خود ارائه دهید. در واقع این بخش مانند ضمیمه‌ی کار شما شناخته می‌شود. می‌توانید به منابع و تبلیغاتی که از آنها الهام گرفته‌اید اشاره کنید و یا  راهنمایی در مورد سبک برند خود ارائه دهید. در این بخش می‌توانید لینک صفحات مورد نیاز را مشخص کنید.

7- یک جلسه برای شروع کمپین تبلیغاتی راه‌اندازی کنید

بعد از تکمیل تمامی موارد فوق، وقت آن رسیده تا طرح خود را برای تیم فعال در این گروه ارائه دهید. در این بخش جلسه ای را به همکاران خود برقرار کنید و در مورد تمامی بخش قبل مفصلا توصیح داده و به سوالات آنها پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + نه =