اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی) چیست

اینماد  توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایجاد شده است. با گسترش فضای مجازی و گرمی بازارخریدهای اینترنتی مثل هر شاخه دیگری کلاهبرداری‍‌ها در این حوزه نیز به شکل چشمگیر و خلاقانه‌ای افزایش یافته است. طبیعی است که در چنین فضایی وجود نمادی که حقیقی بودن یک کسب و کار  را اثبات  کند، موجب جلب اعتماد مخاطب خواهد شد.

اینماد به همین منظور توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایجاد شده است. در واقع این مرکز با ساماندهی سایت‌های تجاری در کشور گام موثری در ایجاد فضای تجارت الکترونیک  امن در کشور برداشته است.  اعطای این نماد الکترونیکی به  یک وب‌سایت به این معنی است که این سایت به تعهدات خود در قبال مشتریان عمل خواهد کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسد.برای استخدام دورکاری نیز میتوانید با بومران همراه باشید.

اینماد چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد به شکل یک علامت در بالای سایت‌هایی که از نظر قانونی فعالیت‌های آنها مورد تایید است، به نمایش در می‌آید. اینماد در واقع داده الکترونیکی پویایی است که حاوی اطلاعاتی در مورد یک کسب و کار الکترونیکی مشخص است به گونه‌ای که هر شخصی می‌تواند به واسطه این اطلاعات و مقایسه آن با فضای الکترونیکی یک کسب و کار به هویت و چارچوب فعالیت آن کسب و کار اعتماد کند. برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

به چه کسب و کارهایی اینماد تعلق می‌گیرد؟

اینماد برای وب‌سایت‌های فروشگاهی طراحی شده است. بنابراین اگر وب‌سایت شما خبری، وبلاگ و… است،نیازی به اینماد  ندارید.وب‌سایت‌های فروشگاهی‌ای می‌تواند اینماد دریافت کنند که در وب‌سایت خود درگاه پرداخت داشته باشند. اگر پرداخت‌های شما به صورت کارت به کارت یا درب منزل انجام می‌شود، اینماد به وب‌سایت شما تعلق نمی‌گیرد.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی چه مزیتی دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی لوگویی است که نشان می‌دهد کسب و کار شما از طرف سازمان‌های مربوطه واقعی شناخته شده و با دریافت مدارک و احراز هویت از قبل سنجیده و تایید شده است. بنابراین کاربر با دیدن اینماد با خیال راحت و بدور از نگرانی از وب‌سایت شما خرید خواهد کرد. چرا که می داند اگر مشکلی در فرآیند خرید اتفاق بیفتد می‌تواند با شکایت به مراجع مربوطه از حقوق خود دفاع کند.

بنابراین دریافت اینماد موجب جلب اعتماد مشتریان و افزایش خرید از سایت شما خواهد شد. برای آموزش دیجیتال مارکتینگ ما را دنبال کنید.

فرآیند دریافت اینماد

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید از طریق سامانه نماد الکترونیکی(اینماد) و به صورت غیر حضوری اقدام کنید. به این ترتیب که با مراجعه به آدرس وب‌سایت enamad.ir پس از ورود اطلاعات،مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید. در نهایت پس از مراحل ارزیابی توسط موسسه ذیربط و بررسی مدارک در صورت احراز شرایط، اینماد به شما تعلق می‌گیرد.

بنابراین روند دریافت این نماد بسیار ساده و آسان است و برای دریافت اینماد نیازی نیست تا دوره های آموزشی پر هزینه ببینید. متاسفانه در این زمینه موسساتی با بزرگنمایی و دروغ پردازی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی و دریافت هزینه‌های نسبتاً زیادی می کنند.

قبل از  اقدام برای دریافت اینماد باید وب سایت شما بارگذاری شده  و حتما فروشگاهی باشد. بعلاوه اطلاعات کامل از محصول در وب سایت شما درج شده باشد. این اطلاعات شامل نام محصول، قیمت قابل پرداخت و سایر مشخصات آن است. در نهایت برای دریافت اینماد برای متقاضیان حقیقی باید درخواست توسط صاحب امتیاز دامنه ارسال شود. این شخص باید ۱۸ سال تمام داشته باشد. در مورد متقاضیان حقوقی نام دامنه باید به نام شرکت یا یکی از اعضای هیئت مدیره باشد.

در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

 مراحل  دریافت اینماد

 مرحله اول: ثبت نام در وب سایت

در این مرحله پس از مراجعه به آدرس وب‌سایت http//renamed.ir بر روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید. در این مرحله برای ثبت نام در سامانه گزینه ایجاد حساب کاربری را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده در قسمت شخصیت از منو، گزینه شخص حقیقی تبعه ایران را انتخاب کنید. البته اگر شرکت شما ثبت شده است، می‌توانید گزینه شخص حقوقی را نیز انتخاب کنید. در مرحله بعدی پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که در آن باید اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. در انتهای این پنجره گزینه‌های مربوط به فروشگاهی بودن وب سایت و دریافت پول را تیک بزنید.

پس از انجام این مرحله ایمیلی به عنوان لینک فعالسازی برای حساب کاربری ایمیل شما ارسال می‌شود. با کلیک بر روی این ایمیل شناسه کاربری شما تایید شده و از این پس می‌توانید با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سامانه شوید . به یاد داشته باشید که نام کاربری انتخاب شده در این مرحله قابل تغییر نیست پس در انتخاب آن دقت کنید.

در سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

 مرحله دوم: ورود به پروفایل شخصی و بارگذاری اطلاعات

در این مرحله پس از ورود به پروفایل شخصی با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که در مرحله قبل تعیین کرده اید، می‌توانید اطلاعات مورد نیاز در این بخش را بارگذاری کنید. برای این کار از منوی سمت راست بر روی گزینه تکمیل اطلاعات کلیک کنیدو فیلدهای مختلف آن را تکمیل کنید.

در هریک از مراحل پنجره مورد نظر برای شما باز نشد، بر روی گزینه کارهای در دست انجام کلیک کنید. در این صورت پیامی به شما نمایش داده می‌شود که علت باز نشدن پنجره را توضیح می‌دهد. برای مثال اگر برای تکمیل فرم اطلاعات این فرم نمایش داده نشد بر روی گزینه کارهای در دست انجام کلیک کنید. به احتمال زیاد پیام برای شما نمایش داده خواهد شد که نشان می‌دهد صلاحیت شما توسط پلیس اماکن تایید نشده است. بنابراین شما نمی‌توانید فرآیند ثبت نام در سامانه اینماد را انجام دهید. با پیگیری مشکلات و رفع آنها در زمان‌های بعدی از طریق همین پنل برای ثبت نام اقدام کنید .

در بخش احراز اطلاعات به منظور تایید، تلفن همراه ثبت شده توسط شما باید ارائه شود. عدد ارسال شده را به شماره ای که مشاهده میکنید پیامک کنید. بعد از ارسال پیامک حداکثر به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس با کلیک بر روی گزینه خروج از سامانه از سامانه اینماد خارج شده و مجدداً وارد شوید اگر صحت تلفن همراه شما تایید شده باشد، پس از ورود به سامانه پنجره برای شما باز می‌شود.که تایید صحت تلفن  را به اطلاع شما می‌رساند. برای احراز صحت تلفن ثابت نیز باید همین روند را انجام دهید.

 مرحله سوم: افزودن کسب و کار

در این مرحله نیز از پنل کاربری در منوی سمت راست گزینه افزودن کسب و کار را انتخاب کنید. فرم اطلاعات نمایش داده شده را به دقت تکمیل کنید. در بخش نوع فعالیت، فعالیت را غیرصنفی انتخاب کنید. در صورتی که کارشناسان مربوطه بعداً فعالیت شما را در دسته فعالیت‌های صنفی تشخیص دهند، با اعلام کارشناس نوع فعالیت خود را تغییر دهید.

اگر محل کسب و کار شما آدرس مشخصی ندارد یک آدرس قابل دسترس که از طریق آن می‌توان با اداره کنندگان کسب و کار ارتباط برقرار کرد، در این بخش ثبت کنید.

پس از تکمیل این فرم گزینه مدیریت کسب و کار را از منوی سمت راست انتخاب کنید. در این مرحله باید تاییدیه فنی وجود کسب و کار شما انجام شود. کافیست یکی از سه مورد موجود در پنجره باز شده را انجام دهید، تا وجود کسب و کار شما احراز شود.

سپس خدماتی که در وب‌سایت ارائه می‌دهید را در ادامه اضافه کنید. در این مرحله اگر خدمات ارائه شده توسط شما نیازمند مجوز باشد. باید مجوزهای مربوطه را نیز بارگذاری کنید.

در نهایت فرم نظر سنجی را  پر کرده و گزینه تایید را انتخاب کنید.

در مرحله بعدی گزینه احراز اطلاعات کسب و کار را انتخاب کنید. در این مرحله باید ایمیل تلفن و آدرس کسب و کار خود را وارد کنید. انجام هر سه مورد اجباری است. اما اگر قرار است تلفن یا آدرس محل کسب و کار شما تغییر کند، انجام یکی از موارد کافی است.

مرحله چهارم:ارسال پرونده

در این مرحله بر روی گزینه ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس کلیک کنید. به این ترتیب پرونده شما در دست بررسی قرار خواهد گرفت. پس از کلیک کردن بر روی این گزینه دیگر امکان ویرایش اطلاعات را نخواهید داشت. پس قبل از اینکار از صحت همه اطلاعات مطمئن شوید.

برای اینکه وب سایت شما در مرحله تایید دچار مشکل نشود در انتهای مرحله ارسال پرونده پنجره‌ای باز می‌شود، که لینک اتصال به چک لیست الزامات را برای شما نشان می‌دهد. با کلیک بر روی این لینک می‌توانید الزاماتی که وب‌سایت شما باید داشته باشد تا مورد تایید کارشناس مربوطه قرار بگیرد، را مشاهده کنید. در صورتی که مواردی در وب سایت شما وجود ندارد حتما به رفع آنها بپردازید.  اگر پرونده ارسال شود دیگر امکان مشاهده چک‌لیست را نخواهید داشت.

 مرحله پنجم:تاییدیه توسط کارشناس

در این محله پرونده شما توسط کارشناسان  مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر نقصی در پرونده وجود داشته باشد، درخواست برای اصلاح به پنل کاربری شما باز می‌گردد. در این صورت شما در پنل کاربری خود وضعیت را به صورت اعلام نقض مشاهده می کنید. با کلیک بر روی گزینه وضعیت چک لیست کسب و کار می‌توانید وارد شده و نقایص را مشاهده کنید و رفع کنید.

پس از رفع کردن تمامی نقص‌های وارد شده پرونده را برای بررسی مجدد ارسال کنید. در نهایت اگر تمامی ایرادات و نقص‌های وارد شده  رفع شده باشد، وضعیت شما به صورت تایید نهایی نشان داده می‌شود.

بر روی گزینه دریافت کد نماد کلیک کنید. کد اعلام شده باید توسط برنامه نویس بر روی صفحه اول وب سایت شما قرار گیرد. پس از آن لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی برای وب سایت شما نمایش داده خواهد شد.

 اعتبار اینماد و شرایط تمدید آن

مدت زمان اصلی اعتبار نماد الکترونیکی یک سال است. پس از پایان این مدت در صورتی که مجدد صلاحیت کسب و کار شما تایید شود، این مدت زمان تمدید می‌شود.

برای تمدید اینماد باید سه هفته مانده به انقضای اعتبار نماد نسبت به ارائه درخواست تمدید اقدام کنید.

اگر مایل نیستید دیگر اینماد را تمدید کنید حتماً باید به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کنید. در غیر این صورت بعد از منقضی شدن زمان اعتبار پس از دوهفته نماد شما تعلیق خواهد شد و اگر اقدامی صورت نگیرد نماد به طور کامل باطل می‌شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =