راهکارهای انتخاب کلمه کلیدی

برای اینکه در فرآیند سئوی وب‌سایت خود موفق باشید باید الگوریتم‌های گوگل و به‌روز رسانی‌های آن را بشناسید. یکی از مهمترین بخش‌های سئو به‌روز رسانی کلمه کلیدی است. تحقیق در مورد کلمات کلیدی مرتبط یک بخش ثابت از فعالیت‌های سئوی وب‌سایت شما است.  در این مقاله در مورد نحوه‌ی جستجوی کلمه کلیدی صحبت می‌کنیم. با پلتفرم  بومران همراه باشید.

جستجوی کلمه‌ی کلیدی چیست؟

جستجوی کلمه کلیدی، فرآیند یافتن عباراتی است که افراد برای کسب اطلاعات در یک موضوع خاص در موتورهای جستجو، مورد استفاده قرار می‌دهند. جستجوی کلمات کلیدی به شما نشان می‌دهد که هر کلمه چقدر مرسوم است و بیشتر به چه منظور به کار می‌رود. به علاوه شما در مورد الویت بندی این کلمه کلیدی اطلاعاتی بدست می‌آوردید.فریلنسرهایی که در سایت فریلنسری بومران عضو میشوند نیاز به تحقیق کیوردهای برای تولید محتوا دارند.

پیدا کردن کلمات کلیدی چه اهمیتی دارد؟

جستجوی کلمه کلیدی اطلاعات ارزشمندی را در مورد نیازهای مشتریان بالقوه‌ی شما در اختیار شما قرار می‌دهد. با دانستن کلمات کلیدی مورد علاقه‌ی مشتریان می‌توانید استراتژی درستی را برای تولید محتوا در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که کلمات کلیدی به تنهایی نقش مستقیمی در سئو ندارند. اما دانستن این کلمات به شما در تولید محتوای مناسب کمک می‌کند.

در واقع جستجوی کلمات کلیدی توسط متخصص سئو تنها با هدف قرار دادن این کلمات در محتوای وب‌سایت نیست. بخش مهمی از این جستجو با هدف تعیین نیاز مشتریان و رفع آن در کسب و کار شما انجام می‌شود.در تعدادی از کسب و کار پلتفرمی این روش استفاده میشود.

جستجوی کلمه‌ی کلیدی به شما نشان می‌دهد که افراد بیشتر به چه موضوعاتی علاقه‌مند هستند و اگر از ابزار سئوی مناسبی استفاده کنید، می‌توانید موضوعات مورد علاقه‌ی مخاطبان را بفهمید. با یافتن کلمات کلیدی‌ای که در یک ماه گذشته بیشترین تعداد جستجو را داشته‌اند می‌توانید محتواهایی تولید کنید که مطابق با نیاز کاربران است. با انجام این فرآیند به سوالات مخاطبان خود پاسخ می‌دهید.

برای یافتن کیوردها چه باید کرد؟

برای جستجوی کلمات کلیدی باید فرآیند درستی را طی کنید. این فرآیند باید در نهایت منجر به اطلاع شما از کلمات کلیدی پرکاربرد در کسب و کارتان شود. در این بخش از مقاله سعی می‌کنیم این فرآیند را به صورت مرحله به مرحله در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشیدبرای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

قدم اول

عنوان ‌های مهم و مرتبط با کسب و کار خود را بنویسید.

برای شروع، به موضوعاتی که تمایل به رتبه‌بندی در آنها دارید فکر کنید. بین 5 تا 10 موضوع را بر اساس اهمیت بنویسید. این موضوعات در مراحل بعدی برای تعیین کلمات کلیدی مرتبط به شما کمک می‌کنند.

برای پیدا کردن این عنوان‌ها باید از پرسونای مخاطبان خود کمک بگیرید. در حوزه‌ی کسب و کار شما چه موضوعاتی بیشتر مورد توجه مخاطبان است. برای مثال Hubspot به عنوان تولید کننده‌ی نرم افزار در حوزه‌ی سئو  و دیجیتال مارکتینگ لیست زیر را به عنوان لیست عنوان‌های مرتبط با کسب و کار خود گزارش کرده است.

 • بازاریابی داخلی (“inbound marketing” (21K
 • وبلاگ نویسی(19K)
 • ایمیل مارکتینگ(30K)
 • ایجاد مشتریان بالقوه “lead generation” (17K)
 • سئو (214K)
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (71K)
 • تجزیه و تحلیل بازاریابی marketing analytics” (6.2K)
 • بازاریابی اتوماتیک (8.5K)

اعداد نمایش داده شده در پرانتز نشان دهنده حجم جستجوی ماهانه برای هر عنوان است.

با استفاده از این روش عنوان‌های مورد علاقه‌ی مخاطبان خود را به دست می‌آورید. به علاوه زیر عنوان‌هایی که باید در مورد آنها محتوا تولید کنید مشخص می‌شود.

قدم دوم

برای هر عنوان کلمات کلیدی مرتبط بنویسید.

وقتی عنوان‌های اصلی را مشخص کردید برای هر عنوان کلمات و عبارات کلیدی مرتبط را بنویسید. برای پیداکردن این کلمات مانند مخاطبان خود فکر کنید. افراد برای جستجوی این عنوان از چه عباراتی استفاده می‌کنند؟

برای دستیابی به این کلمات می‌توانید از همکاران خود کمک بگیرید. با استفاده از تکنیک طوفان مغزی (brain storm) به کلمات و عبارات خوبی دست خواهید یافت. برای مثال در بین عناوین بیان شده در قسمت قبل، عبارات کلیدی پیشنهادی برای بازاریابی اتوماتیک عبارتند از:

 • ابزار کاربردی در بازاریابی اتوماتیک
 • چگونه از نرم‌افزارهای بازاریابی اتوماتیک استفاده کنیم؟
 • بازاریابی اتوماتیک چیست؟
 • برای راه‌اندازی نرم‌افزارهای بازاریابی اتوماتیک چه باید کرد؟
 • بازاریابی ایمیلی اتوماتیک
 • برترین ابزار بازاریابی اتوماتیک

در این مرحله قرار نیست به کلمات کلیدی نهایی دست پیدا کنید.هدف از این کار بررسی جزئی‌تر عناوین نوشته شده در قسمت قبل است. برای دسترسی به کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود می‌توانید از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. در این ابزار به کلمات و یا عباراتی که کاربران برای ورود به وب‌سایت شما جستجو کرده‌اند، دسترسی دارید.

برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی مرتبط حتما از کارمندان بخش فروش کمک بگیرید. از آنها بخواهید در مورد کالا و خدماتی که در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، با شما صحبت کنند. دانستن اطلاعات در این مورد و شرایط ویژه فروش به شما در انتخاب کلمات کلیدی مناسب کمک می‌کند.

قدم سوم

مشخص کنید چگونه هدف افراد از جستجو کلمات کلیدی تاثیرگذار است.

قطعا مطالب وب‌سایت شما به منظور رفع یک نیاز مشخص از مشتریان فعالیت می‌کند. شما باید سعی کنید کلمات کلیدی‌ای را انتخاب کنید که افراد با هدف رفع این نیاز جستجو می‌کنند. بسیاری از کلمات معانی متعددی دارند. اما نحوه‌ی به‌کارگیری این کلمات و شکل چیدمان آنها شما را از هدف به کارگیری آنها آگاه می‌کند. دانستن این موارد برای انتخاب عبارات کلیدی مناسب بسیار حائز اهمیت است.

برای مثال فرض کنید شما مقاله‌ای با موضوع “برای راه‌اندازی بلاگ چه باید کرد؟” می‎‌نویسید. در این مقاله در مورد چگونگی نوشتن پست برای بلاگ توضیح داده‌اید. با بررسی در کلمات کلیدی متوجه می‌شوید که افراد از این عبارت بیشتر با قصد یادگیری در مورد نحوه‌ی ایجاد  domain یک وبلاگ استفاده می‌کنند. بنابراین شما برای محتوای خود عبارت کلیدی مناسبی انتخاب نکرده‌ایددر آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران در این زمینه میتوانید موارد بیشتری مطالعه کنید.

یک راه‌حل ساده برای پیدا کردن عبارت جستجوی مناسب استفاده از خود موتورهای جستجو است. عبارات کلیدی مدنظر خود را به صورت جداگانه در موتور جستجو، بنویسید. موضوعات نمایش داده شده در صفحه‌ی اول نتایج، به شما می‌گویند که آیا عبارت کلیدی مناسبی را انتخاب کرده‌اید یا نه.

قدم چهارم

در مورد عبارات جستجوی مرتبط تحقیق کنید.

در این بخش از فرآیند انتخاب کلمات کلیدی باید خلاقیت داشته باشید. ممکن است در مورد این بخش از کار از قسمت‌های قبلی،ایده‎‌هایی در سر داشته باشید. شما باید راهی پیدا کنید که کلمات کلیدی مرتبط بیشتری پیدا کنید و از مناسب بودن کلمات کلیدی در قسمت قبل تیز اطمینان حاصل کنید.

برای این کار می‌توانید از عبارت‌های پیشنهادی گوگل که تحت عنوان جستجوهای مرتبط نمایش داده می‌شود، استفاده کنید. این عبارت‌ها در انتهای صفحه‌ی نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. با استفاده از این عبارات می‌توانید ایده‌های جدید برای کلمات کلیدی مرتبط به دست آورید. با ابزارهای جستجو کلمات کلیدی آشنا شوید.

گلمه کلیدی-پلتفرم دیجیتال مارکتینگ بومران

قدم پنجم

از ابزار جستجوی کیوردها استفاده کنید.

با استفاده از ابزار جستجوی کلمات کلیدی مانند Ahrefs, SEMrush, Ubersuggest می‌توانید کلمات و عبارات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود را بیابید. این ابزار در پیدا کردن کلمات کلیدی جدید و کلمات کلیدی مرتبط به عبارات مدنظر شما کارآمداند.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =