استوری تلینگ یا داستان سرایی برند در بازاریابی

استوری تلینگ یا داستان سرایی  یکی از بخش‌های مهم برندینگ است که برای هر کسب و کاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برند شما از ابتدای شکل‌گیری تا رسیدن به دستاوردهای بزرگ مسیری را طی می‌کند که این مسیر شخصیتی داستان‌گونه از کسب و کار شما می‌سازد. این داستان باید به اندازه‌ای جذاب، دوست داشتنی و هدفمند باشد که مخاطب  به دنبال کردن آن علاقه‌مند شودبا پلتفرم فریلنسری بومران  درادامه همراه باشید

 در واقع استوری تلینگ علاوه بر مهارت، یک هنر است. کسب و کارهای موفق آموخته‌اند که چگونه از این هنر برای جلب توجه مخاطبان در همه‌ی سطوح کاری خود و ایجاد ارتباط عاطفی با آنها استفاده کنند. همین مهارت است که برند شما را در میان مخاطبان ارزشمند می‌کند.

  شلوغی دنیای دیجیتال و افزایش رقابت در این فضا موجب افزایش اهمیت داستان‌سرایی یا استوری تلینگ برای یک برند شده است. شما باید تلاش کنید تا در دنیای رقابتی امروز پیامی تولید کنید که مردم را به سمت محصولات و خدمات شما سوق دهد.

در این مقاله سعی می کنیم تا اصول اولیه استوری تلینگ رو با  شما به اشتراک بگذاریم. تا از این طریق بتوانید با ایجاد  داستانی زیبا و جذاب ارتباط عاطفی مناسبی با مشتریان و مخاطبان خود برقرار کنید. با پلتفرم دیجیتال مارکتینگ بومران همراه باشید.

 استوری تلینگ چیست؟

 همان طور که از کلمات به کار برده در این اصطلاح پیداست. استوری تلینگ دقیقا مانند نوشتن یک داستان یا یک رمان است. داستانی جذاب است که هدف مشخصی را دنبال کند. از جایی شروع شود اتفاقاتی را به هم وصل کند و سرانجام در جایی به پایان برسد. داستان یک برند نیز  داستان ایده‌ها، خلاقیت‌ها و شکست ها و پیروزی هایی است که در طی مسیر یک برند برای آن اتفاق می‌افتد. و سرانجام آن را به یک هدف نهایی که همان تولید یک محصول یا خدمت مشخص است می‌رساند.برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

 برای مثال در میان برندهای موفق موجود در بازار، اپل داستان سرایی موفقی داشته است. این برند برای مخاطبان خود بیان می‌کند که چطور ایرادات یک محصول را با استفاده از نظرات مخاطبان و طی چه فرایندی رفع کرده است. دانستن مسیر در مخاطب این ذهنیت را ایجاد می‌کند که چقدر این برند در راستای افزایش رضایت مشتری تلاش کرده و خلاقیت به خرج می‌دهد. به این ترتیب مخاطبان بیشتر با برند اپل و محصولات آن ارتباط برقرار می‌کنند. و احساس می‌کنند که این برند برای راحتی آن‌ها ارزش قائل است.در سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

 بنابراین در استوری تلینگ، شما باید تغییرات مثبتی را که در راستای افزایش رضایت مشتریان یا رسیدن به یک محصول بهتر انجام داده‌اید، برای مخاطب بیان کنید.

 اهمیت استوری تلینگ در کسب و کارها

 همه‌ی ما می‌دانیم که هدف اصلی هر کسب و کاری کسب درآمد است. اما برای رسیدن به این هدف باید مقدماتی فراهم شود .

  •  اول از همه فروشنده‌ها نیاز دارند تا ایجاد اعتماد کنند. آنها باید این اطمینان را در مخاطبان خود ایجاد کنند که دقیقاً همان چیزی هستند که ادعا می‌کنند و محصولات و خدمات آنها مطابق با انتظارات مشتریان است.
  •  به علاوه مشتری یا مخاطب نیز باید بداند که این برند چگونه به حل مشکلات او کمک می‌کند. در واقع باید این احساس در مخاطب ایجاد شود که با صرف هزینه زندگی خود را راحت‌تر یا جذاب‌تر می‌کند.
  •  در نهایت میان خریدار و فروشنده باید ارتباط مناسبی شکل بگیرد. این ارتباط بر اساس برخی از اصول، آرزوها یا جهان‌بینی مشترک میان این دو گروه بوجود می‌آید.

 استوری تلینگ اگر به خوبی برنامه‌ریزی شود می‌تواند همه‌ی این موارد را برای یک کسب و کار ایجاد کند.

 زمینه‌های داستان سرایی در  کسب و کار

 داستان سرایی برای کسب و کارها به طور کلی در چهار گروه اصلی دسته‌بندی می‌شود. این چهار گروه عبارتند از:

داستان‌های شهودی(vision story)

این روش داستان گویی از باور و دیدگاه افراد مختلف در مورد شما ساخته می‌شود. به این ترتیب با استفاده از مثال‌های جذاب و واقعی ترفندهای خود را برای مبارزه با مشکلات و ایجاد تحول بیان می‌کنید. بیان کردن موفقیت‌ها بدون استفاده از مثال‌های شهودی می‌تواند کسل کننده باشد. اما بیان مشکل از دیدگاه سایر افراد و تلاش شما برای رفع این مشکل برای مخاطب جذاب خواهد بود..برای انجام پروژه در منزل میتوانید در بومران ثبت نام کنید.

 داستان‌های معرفی گونه(who am l)

 این روش داستان سرایی در واقع ارتباط میان زندگی حرفه‌ای و زندگی شخصی شما را بیان می‌کند. گاهی به کمک این روش ارزش‌های شخصی یا کاری نیز بیان می‌شوند. اما در ساده ترین حالت تنها با بیان زندگی روزمره خود و جایگاه کسب و کار و برندتان در این زندگی، می‌توانید با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

 داستان شکل گیری یک برند(why am I hear)

 این روش داستان نویسی گذشته شما را به آینده شما متصل می‌کند. در این داستان شما در مورد نقاط عطفی در زندگی خود صحبت می‌کنید که باعث شده تا امروز در این جایگاه کاری قرار بگیرید. با اهمیت پرسونای مخاطب در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

داستان شرکت(company stories)

 امید قدرتمندترین احساس در سرتاسر جهان است.  بیان اینکه امروز در کدام موقعیت ایستاده‌اید  و در آینده چه موقعیتی را برای خود پیش‌بینی می‎کنید نیز نوعی از روش داستان سرایی است.  شما در این روش در مورد آینده کسب و کار خود صحبت می‌کنید. می‌توانید در مورد یک چالش غیر منتظره در کسب و کار خود صحبت کنید. یا مسیری را به مخاطب نشان دهید که ممکن است هرگز به آن فکر نکرده باشد.

 چهار المان اصلی  استوری تلینگ

  1. هر داستان موفقی باید یک قهرمان داشته باشد. شرکت شما می‌تواند نقش قهرمان داستان خود را بازی کند، اما موثرترین داستان‌های بازاریابی آنهایی هستند که مشتری خود را به عنوان یک قهرمان ترسیم می‌کند برای مثال به تبلیغات Nike نگاه کنید. این برند ورزشکارانی را که از این محصول استفاده می‌کنند، به عنوان قهرمان به
  2. مخاطبان خود معرفی می‌کند و از این طریق داستان خود را پیش می‌برد.
  3.  معمولاً در داستان‌ها قهرمان داستان مسیر خود را از یک مکان مشخص ولی ناآرام شروع می‌کند. در داستان سرایی برای برند نیز باید از این قاعده پیروی کنید. یعنی تلاش کنید تا زندگی مخاطب قبل از استفاده از محصول خود را به نمایش بگذارید و مشکلات او را تصویر بکشید
  4. درمسیر داستان همیشه یک اتفاق، تنش یا درگیری و قهرمان را در برمی‌گیرد . که اغلب از طریق یک رویداد بزرگ یا یک اتفاق ناگوار و اجتناب‌ناپذیر رخ می‌دهد. در مورد داستان یک برند نیز شما باید تلاش کنید تا قهرمان داستان خود را دچار مشکل کنید. مشکلی که توسط محصول یا خدمات شما رفع می‌شود. برای مثال شرکت‌های بیمه می‌توانند با بیان خسارات و اتفاقات غیرمنتظره ای که ممکن است برای افراد رخ دهد آنها را از اهمیت بیمه و نیازشان به خدمات خود آگاه کنند.
  5.   در نهایت در انتهای داستان وقت آن رسیده تا نتیجه گیری رخ دهد. در واقع در این مرحله تحولات و تنش‌های قهرمان داستان به پایان می‌رسد و زندگی او تا حدودی به حالت عادی برمی‌گردد. در داستان برند نیز شما باید نشان دهید که با رفع یک نیاز زندگی قهرمان برند شما آرامش بیشتری پیدا کرده است و درک جدیدی از خود و جهان پیرامون خود به دست آورده است.

با ارزش اطلاعات دیجیتال در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =