ابزارهای دیجیتال مارکتینگ کاربردی

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای هر کسب و کاری در فضای آنلاین از اهمیت زیادی برخوردار است .برای انجام هر کاری انتخاب ابزار مناسب در پیشبرد کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هر شغلی ابزار مخصوص به خود را دارد . عدم دسترسی به این ابزار می‌تواند فعالیت کاری شخص را مختل کند. درست مانند یک نجار که برای ساختن خانه نیازمند اره و مته است، یک دیجیتال مارکتر هم برای موفقیت در زمینه شغل خود نیازمند ابزار خوب است. ابزاری که به او کمک کند تا وب‌سایت خود را بهتر در معرض دید مخاطبان قرار دهد، مشتریان بیشتری را جذب کند و در نهایت آنها را حفظ و کسب و کار خود را رونق دهد. برای استخدام دورکاری نیز میتوانید با بومران همراه باشید.

امروز هزاران گزینه در هنگام ارزیابی نرم‌افزارهای مربوط به دیجیتال مارکتینگ برای شما وجود خواهد داشت. مهم اینست که از میان این ابزار مجموعه‌ای از مناسب‌ترین آنها را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مناسب کسب و کارها

برای شناخت ابزار مناسب برای کسب و کار خود به دنبال پاسخگویی به این سوالات باشید.

 • چرا دوست دارم از این محصول استفاده کنم ؟
 • این محصول چه مزایایی را برای کسب و کار من به دنبال دارد؟

پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می‌کند تا براساس نیازمندی‌های خود، بهترین انتخاب را داشته باشید.

در ادامه این مقاله چند ابزار پرکاربرد و مناسب از دیدگاه دیجیتال مارکترها  معرفی می‌شود. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله بتواند به شما در انتخاب ابزار مناسب برای کسب و کارتان کمک کند. برای آموزش دیجیتال مارکتینگ ما را دنبال کنید.

ابزارهای کاربردی دیجیتال مارکتینگ از دیدگاه متخصصان

همانطور که می‌دانید فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده است. بنابراین برای هر بخش می‌توان ابزار متفاوتی را در نظر گرفت. فعالیت‌های مرتبط با دیجیتال مارکتینگ را می‌توان به شکل زیر دسته‌بندی کرد.

 • تجزیه و تحلیل و آنالیتیکس
 • بازاریابی اتوماتیک،ایمیل مارکتینگ
 • شخصی سازی محتوا
 • طراحی شبکه‌های اجتماعی و ویدئو ها
 • فعالیت‌های مرتبط با موتور جستجو گوگل
 • جستجوی کلمات کلیدی،SEO وSEM

این دسته‌بندی به شما کمک می‌کند تا ابزار مورد نیاز  کسب و کار خود را سریعتر پیدا کنید. در ادامه برای هر دسته بهترین ابزار پیشنهاد شده توسط دیجیتال مارکترها را معرفی می‌کنیم.

برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

تجزیه و تحلیل و آنالیتیکس

Mixpanel

این نرم‌افزار در واقع یکی از نرم‌افزارهای پرکاربرد در زمینه آنالیتیکس است. از دیدگاه مارکترها استفاده و تنظیم این نرم‌افزار بسیار آسان بوده و در کنار گوگل آنالیتیکس می‌تواند یک دید کلی نسبت به عملکرد بازاریابی شما ارائه دهددر سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

Hotjar

این نرم‌افزار به بازاریابان کمک می‌کند تا رفتار کاربران را در هنگام حضور در وب‌سایت خود را دنبال کنند. با استفاده از ابزار قدرتمندی مانند نقشه حرارتی وب‌سایت، ضبط صفحه و نظرسنجی‌ها اطلاعات موجود در پشت رفتار کاربران در وب‌سایت شما را مشخص می‌کند. به عنوان یک بازاریاب داشتن چنین ابزاری به شما کمک می‌کند تا تاثیر طراحی وب‌سایت را بر روی رفتار کاربران بسنجید. به علاوه دانستن این اطلاعات منجر به ارائه راه حل‌های کارآمد برای افزایش تبدیل وب‌سایت می‎شود.

با ابزارهای تحلیل کسب و کار آشنا شوید.

شخصی سازی محتوا

Hubspot Forms

مهمترین ویژگی این نرم‌افزار رایگان بودن آن است. نسخه رایگان نرم‌افزار Hubspot Forms  بسیار کارآمد بوده و محدودیت چندانی نسبت به  نسخه هزینه بر آن ندارد.

از طریق این نرم‌افزار می‌توانید هر تعداد فرم نظرسنجی که مدنظر شماست در فیلدهای مختلف ایجاد کنید. این نرم‌افزار این قابلیت را دارد که به صورت اتوماتیک و رایگان به نرم‌افزار Hubspot CRM  متصل شود.  به علاوه سایر نرم‌افزارهای مربوط به CRM  مانند ابزار مربوط به دیجیتال مارکتینگ نیز می‌توانند با این نرم‌افزار ادغام شوند.

Proof

حتما برای شما هم پیش آمده که به خاطر شلوغی صف در یک رستوران تصمیم بگیرید در آن غذا بخورید. گرچه لزوماً شلوغ بودن صف رستوران به معنی خوب بودن غذای آن نیست. اما به اندازه کافی شما را مجاب می‌کند تا به آنها اعتماد کنید.

این پدیده روانشناختی تایید اجتماعی یا social proof نامیده می‌شود. در واقع باورها و رفتارهای دیگران بر رفتار شما تاثیر می‌گذارد. این پدیده در دیجیتال مارکتینگ نیز کاربرد دارد. با اعلام کردن فعالیت‌های اخیر کاربران در وب‌سایت خود باعث می‌شوید تا کاربر جدید با حضور در وب‌سایت شما به فعالیت در آن تشویق شود.

نرم‌افزار proof  با نمایش اعلام فعالیت‌های اخیر دیگران موجب افزایش تبدیل در وب‌سایت شما خواهد شد.نصب این نرم‌افزار آسان بوده و بهتر است در صفحه اصلی و صفحات پربازدید وب‌سایت از آن استفاده شود.

بازاریابی اتوماتیک و ایمیل مارکتینگ

نرم‌افزارهای این گروه این قابلیت را دارند که بر اساس رفتار کاربران در وب‌سایت شما واکنش نشان دهند. این واکنش می‌تواند به کمک ایمیل‌های ارسال شده به کاربران باشد. استفاده از این نرم‌افزار به شکل قابل توجهی در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند. به خصوص اگر وب‌سایت پر کاربری دارید که در آن کاربران زیادی رفت و آمد می‌کنند و از خدمات ارائه شده توسط شما مانند کتاب‌های الکترونیکی، وبینارها و مشاوره‌های رایگان استفاده می‌کند.

این نرم‌افزارها می توانند با ابزار CRM وب‌سایت شما ادغام شود. به این ترتیب با رسیدن بازدیدکننده به نقطه خاصی از تعامل، برای مثال پر کردن یک فرم خاص و یا ثبت نام در یک وبینار مشخص، می‌توانید از طریق این نرم‌افزار او را  به سمت خرید و تعامل بیشتر هدایت کنید.. با چند ابزار ایمیل مارکتینگ آشنا شوید.

 نکات مثبت

همانطور که اشاره شد این نرم‌افزارها زمان مورد نیاز برای پاسخگویی و پیگیری هر کاربر را کاهش می‌دهد. به علاوه دارای ویژگی‌های مختلفی برای آزمون A/B بوده و به هر تماس امتیاز مشخصی را اختصاص می ‌دهد.

 نکات منفی

نصب و تنظیمات این نرم‌افزارها کمی زمان بر است. بعلاوه معمولاً این ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هزینه بر هستند.برای وب‌سایت‌های پرکاربر استفاده از این نرم‌افزارنیبت به هزینه و زمان مورد نیاز به صرفه است.

در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

Mailerlite

این ابزار یک پلتفرم انبوه برای  دسترسی به مشتریان از طریق ایمیل است. استفاده از این نرم‌افزار آسان بوده و گزینه‌های مختلفی را برای قیمت  در نظر گرفته است. نکته قابل توجه دیگر این نرم‌افزار قابلیت پذیرفتن کمپین ایمیل‌های قبلی را دارد و بنابراین شما نیاز نیست فعالیت‌های قبلی خود را نادیده بگیرد. کافی است آنها را در نرم‌افزار کپی پیست کنید. به این ترتیب در زمان و هزینه‌های شما صرفه جویی خواهد شد.

Unless

همه ما می‌دانیم که شخصی سازی محتوا بر اساس رفتار کاربر و اطلاعات بدست آمده از او  چقدر می‌تواند کاربردی باشد.  با این حال برای بسیاری ازSMB ها پیاده‌سازی شخصی سازی محتوا بر روی وب‌سایت های بر پایه وردپرس دشوار است.  مگر  اینکه کاربر اجازه دسترسی به برخی از اطلاعات خود را مانند زمان، مکان و آب و هوا را به شما داده بدهد .

عواملی مانند تعداد مشتریان زیاد ،گواهینامه‌ها، سابقه کاری بالا، جوایز تاحدی اعتماد لازم را در مشتری ایجاد می‌کند. به ترتیب امکان اجازه دسترسی از جانب او بیشتر خواهد بود.

جمع آوری این اطلاعات برای کاربرانی که صرفاً برای مرور صفحات و از طریق  جستجو به وب‌سایت شما آمده‌اند، می‌تواند زائد باشد. اضافه کردن این افزونه بر روی وب‌سایت شما امکان حذف اطلاعات زائد را نیز فراهم می‌کند.

طراحی، شبکه‌های اجتماعی و ویدئوها

Canva

این نرم‌افزار یک ابزار رایگان است که امکان ایجاد طراحی‌های پیشرفته را در کمترین زمان فراهم می‌کند. این نرم‌افزار قابلیت آپلود عکس و لوگو و سایر المان‌های مدنظر شما را دارد. مزیت مهم این نرم‌افزار استفاده آسان از آن است. به طوری که حتی افرادی که در حوزه طراحی متخصص نیستند به سادگی می توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند.

از این نرم‌افزار می‌توانید برای تولید اینفوگرافی و ویدیوها برای وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خود استفاده کنید.

Tube Buddy

یکی از استراتژی‌های مهم در بازاریابی امروزی استفاده از ویدئوها و فعالیت در یوتیوب است. نرم‌افزار Tube Buddy برای مدیریت کانال‌های یوتیوب استفاده می‌شود.  این نرم‌افزار گزارش بسیار کاملی را در خصوص ویدیوهای منتشر شده در یوتیوب در اختیار شما قرار می‌دهد. به علاوه از طریق این نرم‌افزار می‌توان ویدیوهایی را که توسط رقبا در زمینه کلمه کلیدی مد نظر شما منتشر می‌شود، مورد بررسی قرار دهید.  به این ترتیب در زمان شما برای تحلیل سایر رقبا صرفه جویی خواهد شد.

نرم‌افزارهای مرتبط با گوگل

گوگل آنالتیکس و سرچ کنسول

این دو نرم‌افزار در کنار یکدیگر به شما کمک می‌کند تا حضور بهتری در نتایج جستجوی گوگل داشته باشید. این ابزارها قدرتمندترین ابزار برای سئو وب‌سایت شما هستند.  با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط این ابزار می‌توانید به سوالات زیر پاسخ دهید.

 •  ترافیک وب‌سایت عمدتا  از کجا ناشی می‌شود ؟
 • چگونه مشتریان بالقوه وب‌سایت شما را جستجو و کشف می‌کنند؟
 •  عملکرد شما در طول زمان چگونه بوده است؟

به علاوه از طریق سرچ کنسول می‌توانید کلمات کلیدی مناسب تری را انتخاب کنید که بیشترین کلیک را داشتند. به این ترتیب محتوای شما در بین ۶ تا ۱۰ محتوای برتر نتایج جستجو جای خواهد گرفت.

اگر با انتخاب این کلمات کلیدی باز هم در بین ۶ تا ۱۰ محتوای برتر قرار نگرفته‌اید لازم است به نکات دیگر سئو در مورد محتوای خود توجه کنید .

گوگل ترند و گوگل آلرت

گوگل آلرت Google Alert  یک نرم‌افزار بسیار کاربردی برای آپدیت کردن اطلاعات شما در مورد یک موضوع است. با انتخاب کلمات کلیدی مد نظر خود از طریق تنظیمات موجود بر روی این نرم‌افزار اطلاعات جدیدی که در صفحه وب در مورد این کلمات کلیدی منتشر شود را از طریق ایمیل به شما گزارش می‌دهد.

نرم‌افزار کاربردی دیگر در این زمینه نرم‌افزار گوگل ترند Google Trend  است. از طریق این نرم‌افزار می‌توانید در مورد یک موضوع خاص ترندهای جدید را دنبال کنید. به این معنی که قبل از شروع برای ایجاد یک کمپین بدانید چه موضوعاتی را در یک زمینه خاص ترند شده اند. به علاوه شما می‌توانید از علاقه مندی‌ها در یک منطقه خاص جغرافیایی نیز با خبر شوید.

جستجوی کلمات کلیدی،SEO وSEM

Moz Pro

سئوی وب‌سایت یکی از بخش‌های مهم دیجیتال مارکتینگ است.  برای موفقیت سئو باید به نکاتی از قبیل انتخاب کلمات کلیدی ، اطلاع داشتن از پیشرفت و تغییرات کلی در کلمات کلیدی مورد جستجو،  چگونگی ایجاد لینک و دنبال کردن بک‌لینک ها توجه کنید.

از میان ابزار مختلفی که برای سئو به کار می روند، نرم‌افزار Moz به دلیل ردیابی الگوریتمی صفحه در رتبه اول قرار گرفته است.  از طریق این نرم‌افزار می‌توانید در مورد یک کلمه‌ی کلیدی تحقیق کنید و مشکلات عمومی را پیدا کنید. به علاوه امتیازات مربوط به نتایج برتر صفحه جستجو را مشاهده کنید.

Moz به شما کمک می کند تا متوجه شوید که بیشتر بر کدام یک از صفحات وب‌سایت خود باید تاکید داشته باشید و کدام کلمات کلیدی را هدف قرار دهید. این نرم‌افزار یک ابزار معتبر برای سئو وب‌سایت شما  استکه دقیقاً نقشه راه را به شما نشان می دهد و چگونگی عملکرد شما را در طی این مسیر بررسی می‌کند.

Ahrefs

ابزارر Ahrefs   به شما این امکان را می‌دهد که با مشخصات لینک‌های مختلف از جمله وب‌سایت‌های رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید.همچنین کلمات کلیدی به کار برده شده و محتوای عملکرد رقبا قابل بازبینی هستند.  از طریق این نرم‌افزار می‌توانید کلمات کلیدی مختلف را جستجو کنید و پرکاربردترین کلمه کلیدی را در یک موضوع شناسایی کنید. به علاوه میزان به کار بردن این کلمه کلیدی توسط URL های مختلف برای شما مشخص می‌شود. این نرم‌افزار از محبوبیت خاصی در میان بازاریابان برخوردار است و به طور منظم برای بهبود توانایی صعود سئوی مقالات مفیدی را ارائه می‌کند.

به علاوه این نرم‌افزار به شما گزارش خرابی لینک های موجود را نیز ارائه می‌دهد. از طریق این نرم‌افزار می‌توانید صفحاتی که با خطای ۴۰۴ باز می‌شوند را شناسایی کنید و در راستای به‌روزرسانی پیوند آن اقدام کنید.

سخن پایانی

آنچه گفته شد تنها تعدادی از نرم‌افزارهای پرکاربرد در دیجیتال مارکتینگ است. مسلما نرم‌افزارهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که شما می‌توانید از آنها بهره ببرید. انتخاب نرم‌افزار وابسته به نیاز و بودجه برای هر کسب و کار متفاوت است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + شانزده =