آنالیز کسب و کار آنلاین چگونه است

مانند هر کسب و کار دیگری آنالیز کسب و کارهای آنلاین نیز برای موفقیت نیازمند برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی‌های درست هستند. آنالیز کسب و کار به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های خود را بر اساس اطلاعات موجود و نه حدس و گمان تعیین کنید. در این مقاله در موردپارامترهای مهم در آنالیز کسب و کار آنلاین صحبت می‌کنیم. با بومران همراه باشید.

 آنالیز کسب و کار آنلاین چیست؟

آنالیز کسب و کار آنلاین تحلیل و بررسی مجموعه‌ای از اطلاعات در مورد مخاطبان، مشتریان و رقبای شماست که به شما کمک می کند تا برنامه ریزی درست‌تری برای آینده‌ی خود داشته باشید.

جمع آوری وتجزیه و تحلیل درست اطلاعات و استفاده‌ی صحیح از آنها در برنامه ریزی‌های آینده منجر به موفقیت و  پیشرفت کسب و کار شما در گذر زمان خواهد شد.

به طور معمول یک آنالیز موفق شامل موارد زیر است:

 • بررسی استراتژی‌های کنونی کسب و کار و جمع‌آوری اطلاعات در مورد اهداف و پرسونای مخاطبان.
 • تعیین مخاطبان هدف شما در فضای آنلاین و بررسی نیازها، رفتار و ادبیات آنها.
 • تعیین استراتژی‌های جدید براساس اطلاعات به دست آمده در دو بخش قبل.

وابسته به وضعیت سازمان، اهداف، استراتژی و مخاطبان شما فرآیند آنالیز می‌تواند پیچیده یا ساده باشد. میزان این پیچیدگی را شرایط کسب و کار شما تعیین می‌کند.در سایت فریلنسری بومران میتوانید تحلیل کسب و کار انجام دهید.

یک آنالیز کامل شامل چه مواردی است؟

خدمات ارائه شده توسط  موسسات مختلف باید شامل مواردی باشد که با ایجاد استراتژی‌های قوی منجر به ایجاد مشتریان سرنخ و درآمد مورد انتظار شما شوند. قبل از اینکه موسسه ای را برای ارائه‌ی خدمات آنالیز انتخاب کنید، در مورد اطلاعاتی که باید در اختیار شما قرار گیرد تحقیق کنید.

با کیفیت‌ترین قراردادی که موسسه‌های خدمات آنالیز می‌توانند به شما ارائه دهند قراردادهای کلید در دست (turn-key service) است.

قرارداد کلید در دست قرارداد پرکاربرد و تازه ای در اعطای مسئولیت کامل به پیمانکار است. بر اساس این قرارداد این پیمانکار است که باید کار را برای بهره‌برداری با یک مبلغ و زمان ثابت انجام دهد. همچنین در این قرارداد کارفرما هیچگونه دخالتی در پروژه نکرده و در حقیقت هدف اصلی در این قرارداد کاهش دخالت کارفرما در پروسه مورد نظر است و کلیه اقدامات بر عهده پیمانکار می‌باشد.

قرارداد کلید در دست در مورد آنالیز کسب و کار آنلاین، پیمانکار را موظف می‌کند که اطلاعات جامعی در مورد استراتژی‌های کسب و کار شما و و نحوه مدیریت آنها در اختیار شما قرار دهد.

اما اگر موسسه و سایت انجام پروژه طرف قرارداد شما قرارداد کلید در دست را ارائه نمی‌دهد توجه داشته باشید که نتایج آنالیز کسب و کار آنلاین باید شامل موارد زیر باشد:

 • بررسی شرایط کسب و کار شما و اهداف آن.
 • آنالیز رقبای آفلاین و آنلاین شما.
 • جمع آوری اطلاعات درمورد پرسونای مخاطبان هدف و مخاطبان اکنون شما و به روزرسانی آن در دوره‌های زمانی مشخص.
 • ایجاد کانال بازاریابی و ارائه توصیه هایی برای استراتژی‌های آینده شما

در ادامه این موارد را به صورت جداگانه بیشتر مورد توجه قرار می‌دهیم:

با ابزارهای آنالیز کسب و کار آشنا شوید.

بررسی کسب و کار

برای اینکه یک موسسه بتواند به خوبی کسب و کار شما را آنالیز کند قبل از هر چیز باید شناخت کاملی در مورد موقعیت کسب و کار شما داشته باشد. برای این منظور لازم است سوالات زیر در مورد کسب و کار شما پاسخ داده شود.

 • اهداف کسب و کار شما چیست؟
 • مهمترین محصول یا خدماتی که ارائه می دهید کدام است؟
 • نقطه ی منحصر به فرد فروش کسب و کار شما چیست؟
 • از این آنالیز چه انتظاری دارید؟

به علاوه لازم است برای آنالیز کسب و کار شما اطلاعاتی در مورد بازاریابی کسب و کار و دستاوردهای آن در اختیار موسسه آنالیز کننده قرار گیرد. این اطلاعات عبارتند از:

 • اهداف بازاریابی شما چیست؟
 • از کدام استراتژی و کانال برای بازاریابی خود استفاده می‌کنید؟
 • چه محصولات یا خدماتی را ارائه می دهید؟
 • کدام استراتژی برای بازاریابی شما موفق بوده و کدام استراتژی موفق عمل نکرده است؟

در نهایت سوالات زیر در مورد بازار هدف شما می‌تواند نقش بسیار اساسی در نتایج آنالیز کسب و کار داشته باشد.

 • بازار هدف شما کدام است؟
 • معمولاً مخاطبان هدف شما از چه طریقی با کسب و کار شما ارتباط برقرار می‌کنند؟
 • مخاطبان هدف شما چه نیازهایی دارند و شما چگونه می‌توانید در رفع این نیازها به آنها کمک کنید؟

اگر موسسه ای قبل از انجام کار سوالاتی از این دست را از شما بپرسد نشان می‌دهد که فرآیند کاری درستی را در پیش گرفته و می توانید به آن اعتماد کنید. برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

آنالیز رقبا

یکی از وظایف موسسات آنالیز کسب و کار آنلاین بررسی رقبای آفلاین و آنلاین شماست. برای شناخت این رقبا باید در نظر بگیرید که شما در چه حوزه‌ای و در چه منطقه‌ای فعالیت می‌کنید و چه افرادی قابلیت رقابت با شما را دارند. آنالیز رقبا به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های آنها را با خود مقایسه کنید و نقاط ضعف و نقاط قوت آنها را بشناسید. به این ترتیب با شناخت نقاط ضعف رقبا می‌توانید موقعیت‌هایی را برای کسب و کار خود ایجاد کنید که نقاط ضعف رقبا را پوشش دهد.  به علاوه مخاطبان هدف کسب و کارهای دیگر را بشناسید و کانال هایی که از طریق آن با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنند را مورد بررسی قرار دهید. برای مثال شبکه‌های اجتماعی یا سایر کانال‌های ارتباطی.

دانستن این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا تمامی موقعیت‌های موجود را  بشناسید و در استراتژی‌های خود از آنها بهره ببرید.  با فوت و فن آنالیز رقبا آشنا شوید.

 پرسونای مخاطبان

یکی از بخش‌های مهم دیجیتال مارکتینگ شناخت پرسونای مخاطبان هدف است. انتخاب مخاطبان هدف درست، نقش  مهمی بر روی استراتژی های آنلاین شما دارد. اگر مخاطبان هدف خود را به درستی نشناسید در به دست آوردن مشتریان سرنخ، فروش و درآمد موردنظر و در نتیجه در رسیدن به هدف نهایی دچار مشکل خواهید شد. به همین علت است که شناخت مخاطبان هدف و اطلاعات در مورد آنها بسیار حیاتی و پر اهمیت است.

برای شروع باید مخاطبان کنونی خود را بشناسید و پرسونای آنها را تهیه کنید. وابسته به نوع کسب و کار شما ممکن تعداد مخاطبانتان می‌تواند بسیار زیاد باشد یا با عده ‌ی کمی از مخاطبان سر و کار داشته باشید. به هر حال وظیفه آنالیزور کسب و کار شناخت همه مخاطبان هدف و جمع‌آوری اطلاعات در مورد آنها است. در نهایت این اطلاعات باید مرتباً به روز رسانی شود تا برای استراتژی‍‌های بازاریابی شما مورد استفاده باشد. برای آنالیز شبکه های اجتماعی نیز میتوانید از ابزارهای تحلیل اینستاگرام استفاده کنید.

پرسونای مخاطب شما باید شامل اطلاعاتی از قبیل سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، چالش‌ها و نیازهای مخاطب و نقش آن در کسب و کار شما باشد.

در مورد مخاطبان هدف باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • مخاطب انتخاب شده چقدر برای کسب و کار شما ارزشمند است؟
 • کدام نقطه فروش یا پیام تبلیغاتی برای مخاطب کارآمد است؟
 • این مخاطب از چه طریقی می تواند با شما در ارتباط قرار گیرد؟

موسسات آنالیز کسب و کار آنلاین از مخاطبان کنونی شما و پرسونای آنها به عنوان اطلاعات پایه استفاده خواهند کرد. پس از آن تلاش می کنند تا با استفاده از این اطلاعات مخاطبان هدف شما را گسترش دهند و مخاطبان هدفی که به اشتباه انتخاب شده‌اند را حذف کنند. به این ترتیب پرسونای به دست آمده تاثیر بسیار ژرفی در آنالیز  کسب و کار شما خواهد داشت.

به روز رسانی پرسونای مخاطبان هدف

با گذر زمان کسب و کار شما پیشرفت می‌کند. در نتیجه ممکن است مخاطبان هدف دیگری را در بربگیرد. به علاوه رفتار  مخاطبان و نیازهای آنها نیز با گذر زمان تغییر خواهد کرد.

برای به روز رسانی پرسونای مخاطب لازم است نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • مخاطبان هدف شما از چه طریقی به دنبال رفع نیازهای خود است؟
 • فرآیند خرید برای مخاطبان هدف شما به چه شکل خواهد بود؟
 • برای رفع نیاز مخاطبان هدف باید چه محصول یا خدماتی جدیدی را ارائه دهید؟

اینکه چه جزئیاتی را در مورد پرسونای مخاطبان خود به روز رسانی کنید کاملا وابسته به شرایط کسب و کار شما و نحوه رشد آن است. به هر حال جزئیات ارائه شده در این بخش می تواند کمک کننده باشد.

در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران مقالات بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

 تعیین استراتژی‌های کاربردی برای کسب و کار شما

مهمترین هدف از آنالیز کسب و کار آنلاین رسیدن به استراتژی‌های کارآمد است. آنالیزورهای کسب و کار باید بتوانند در نهایت استراتژی‌های کارآمدی را برای شما در نظر بگیرند. این استراتژی‌ها می‌تواند در زمینه‌هایی مانند سئو، بازاریابی محتوا یا تبلیغات شبکه‌های اجتماعی ارائه شود.

به علاوه آنالیزورهای آنلاین باید بتوانند این استراتژی ها را اولویت بندی کنند و به شما پیشنهاد دهند که کدام استراتژی را زودتر مورد توجه قرار دهید.

در نهایت موسسه ای بهترین آنالیز را برای کسب و کار آنلاین شما ارائه می دهد که پارامتر هایی را برای بررسی میزان موفقیت در هر استراتژی پیشنهادی، مشخص کند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − یک =