فوت و فن آنالیز رقبا

یکی از فنون موفقیت یک برند آنالیز رقبا است. شما به عنوان یک کسب و کار باید رقبای خود را بشناسید و و فعالیت آنها را در فضای مجازی رصد کنید. فرآیند آنالیز رقبا یکی از بخش‌های مهم تجزیه و تحلیل کسب و کار شماست. پلتفرم بازاریابی دیجیتال بومران را دنبال کنید.

آنالیز رقبا چیست؟

آنالیز رقبا فرآیند بررسی محصولات، خدمات و استراتژی‌های کسب و کار رقبای اصلی شماست. با استفاده از این اطلاعات شما می‌توانید استراتژی های صحیح و بلند مدتی را برای کسب و کارهای خود تعیین کنید.

آنالیز رقبا به شما در شناخت حوزه‌های کارآمد برای فعالیت‌های کسب و کارتان کمک می‌کند. با دنبال کردن رقبای خود، زمینه‌های فعالیت آنها را بشناسید و در صورت تمایل در این زمینه‌ها فعالیت کنید. به علاوه دنبال کردن رقبا شما را با ترندهای روز بازار آشنا می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از رقابت جا نمانید.در سایت فریلنسری بومران میتوانید پروژه دریافت کنید.

مزایای آنالیز رقبا

 • به شما در ساخت محصولات منحصر به فرد و یونیک کمک می‌کند. با شناخت محصولات رقبای اصلی و معایب و مزایای آن می‌توانید محصولاتی را طراحی کنید که مشابه آن در بازار موجود نیست.
 • با شناخت نقاط قوت رقبای خود می‌توانید از کارآمد بودن برنامه‌های خود مطمئن شوید. به عبارت نقاط قوت آنها راهنمای شما در مسیر پیشرفت خواهد بود.
 • شما می‌توانید نقاط ضعف رقبای خود را بشناسید و در راستای رفع آنها گام بردارید. در واقع داشتن اطلاعات از رقبا به شما کمک می‌کند تا زمینه‌هایی را که از دید آنها مخفی شده را بشناسید و در آنها فعالیت کنید. به این ترتیب پس از مدت زمان کوتاهی بازار را به دست خواهید گرفت.
 • با بررسی نظرات مشتریان در مورد محصولات رقبای خود می‌توانی به نیازها و خواسته‌های مشتریان دست پیدا کنید. با رعایت این نکات در تولید محصولات خود، کالاهای مشتری پسند تری را به بازار عرضه خواهید کرد.
 • آنالیز رقبا معیاری برای ارزیابی موفقیت شماست.

آنالیز رقبا در بازاریابی

مهم نیست چه کسب و کاری دارید و حوزه‌ی فعالیت شما چقدر گسترده است. به هر حال افرادی هستند که رقیب شما به حساب می‌آیند. برای آنالیز این افراد میتوانید مراحل زیر را طی کنید.در سایت انجام پروژه میتوانید رقبای خود توسط فریلنسرها آنالیز کنید.

1- رقبای خود را مشخص کنید

برای شناخت رقبای خود کافی است آنها را به دوبخش تقسیم کنید. رقبای مستقیم و رقبای غیر مستقیم.

رقبای مستقیم کسب و کارهایی هستند که دقیقا محصولاتی مشابه محصولات شما در همان منطقه‌ی جغرافیایی فعالیت شما ارائه می‌دهند. در مقابل رقبای غیر مستقیم کسب و کارهایی هستند که محصولات متفاوتی از شما را به بازار عرضه می‌کنند، اما کاربرد محصولات آنها کاملا مشابه محصولات شماست و دقیقا نیازی از مخاطبان را رفع می‌کنند که کسب و کار شما روی آنها کار می‌کنند.در آکادمی دیجیتال مارکتینگ بومران در این زمینه میتوانید موارد بیشتری مطالعه کنید.

2- رقبای شما چه محصولاتی را تولید می‌کنند

قلب هر کسب و کاری محصولات و خدماتی است که ارائه می‌دهد. باید محصولات رقبای خود را مورد و بررسی قرار دهید و اطلاعات زیر را در مورد آنها جمع‌آوری کنید.

 • محصولات آنها در رده محصولات گران قیمت هستند یا ارزان قیمت.
 • فروش آنها به صورت عمده فروشی است یا خرده فروشی
 • در کدام بازار فعالیت می‌کنند.
 • مشتریان ایده‌آل آنها چه خصوصیاتی دارند.ب

برای مشاور دیجیتال مارکتینگ رایگان با ما تماس بگیرید.

3- ترفندهای فروش رقبا و میزان کارایی آنها را بشناسید

پیگیری استراتژی‌های فروش و میزان کارآمد بودن آن برای یک شرکت فرآیند آسانی نیست. پاسخ به سوالات زیر به شما کمک می‌کند تا ترفندهای فروش رقبای خود را بشناسید.

 • فرآیند فروش آنها به چه صورت است؟
 • از طریق چه کانالی فروش انجام می‌شود؟
 • آیا در محدوده‌های جغرافیایی مختلفی فعالیت می کند و این کار برای آنها چه مزایایی دارد؟
 • اگر با کسب و کار گسترده‌ای سر و کار دارید، می‌توانید آن را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنید؟
 • مشتریان ناراضی این کسب و کار به چه علتی ارتباط خود را با آنها قطع کرده‌اند؟
 • درآمد سالیانه این کسب و کار تقریبا چقدر است؟ حجم فروش محصولات آنها در یک سال چقدر است؟
 • آیا روی محصولات و خدمات خود تخفیفی ارائه می‌دهند؟
 • چقدر فروشنده در فرآیند تخفیف دهی نقش دارد؟

با ابزارهای آنالیز کسب و کار آشنا شوید.

این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا نمایی کلی از فرآیند فروش رقبای خود داشته باشید. به کمک این داده ضعف‌ها و کاستی‌های بخش فروش خود را نسبت به رقبا رفع خواهید کرد و در نهایت می‌توانید در رقابت پیروز باشید.

برای شرکت‌های سهامی عام به سادگی با مراجعه به گزارش سالیانه می‌توانید این اطلاعات را کسب کنید. اما برای شرکت کوچک و خصوصی برای دسترسی به این اطلاعات باید تلاش بیشتری را به‌کار ببرید.

برای جمع‌آوری این اطلاعات می‌توانید از CRM کسب و کار خود بهره ببرید. با مشتریان ناراضی‌ای که رقبای شما را برای خرید ترجیح داده‌اند، ارتباط برقرار کنید و علت انتخاب آنها را جویا شوید. اگر از این طریق نیز تنوانستید اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید، از بازاریابان و فروشندگان خود کمک بگیرید. این افراد که تیم فروش شما را تشکیل می‌دهند، می‌توانند با ایجاد نظرسنجی‌های مدیریت شده از مشتریان خود در مورد اینکه در حال حاضر از چه خدماتی استفاده می‌کنند، در گذشته از چه محصولات و خدماتی استفاده می‌کرده‌اند و علت تغییر انتخاب آنها پرس و جو کنند.

در نهایت با استفاده از سوالات نظرسنجی بلند پاسخ، می‌توانید از نظر مخاطبان در مورد برند خود آگاه شوید و بدانید درچه صورتی آنها را از دست خواهید داد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =